Regrat spada med najbolj razširjen »plevel«. Cveti v glavnem aprila in maja. V vseh nadzemnih delih rastline in v koreninah je mlečni sok, ki je zelo zdravilen.
Že je videti prvi regrat po travnikih in poljih. Če ste bili na sprehodu in opazili sklonjene postave, potem so to zagotovo nabiralci prvega regrata, ki ga lahko nabiramo od marca do aprila. V kuhinji najpogosteje srečamo solato iz regrata – zelenih nazobčanih listov z raznimi dodatki (jajca, krompir, slanina, ocvirki, popražene gobice).
Regrat je vsem dobro znana rastlina. Spada med najbolj razširjen »plevel«, ki pa je zelo zdravilen. Listi so šilasti ali obrnjeno jajčasti, rob je cel ali pogosto močno nazobčan. Enostavno okroglo, votlo steblo nosi po en cvetni košek z rumenimi cvetovi. Po cvetenju ostanejo na cvetišču številna semena, ki jih veter raznaša in se rastlina na ta način zelo razmnoži. Cveti v glavnem aprila in maja. V vseh nadzemnih delih rastline in v koreninah je mlečni sok, ki je zelo zdravilen, čeprav zanj mnogokrat velja napačno mnenje, da je strupen. Regrat nima značilnega vonja in je grenkega okusa, kar pa je tudi pogost vzrok, da ga kdo ne jé. A naj vam prišepnemo nasvet: vedno ga lahko malo blanširate in dodate sladko smetano, s katero boste prekrili grenkobo.
Regrat v kuhinji
Regrat raste po travnikih, pašnikih, po poteh, ob ograjah, na zelenicah, zapuščenih vrtovih in njivah. Nabiramo čim mlajše poganjke, ker so manj grenki, odrežemo jih tik nad korenino, tako da lističi ostanejo v šopku. In če je le mogoče, nabirajte regrat kar najdlje od prometnih cest. Pozorni bodite pa tudi na gnojenje travnikov v tem času, saj vsaj tri tedne od gnojenja naj ne bi nabirali regrata. Iz teh razlogov regrat operite vsaj v štirih vodah in če se le da, uporabite kar svežega. Če ga shranite za naslednji dan, ga osušite in zaprite v hermetično zaprto posodo.
Največkrat srečamo regrat v solatah, velja pa za pravo vitaminsko bombo, saj vsebuje veliko železa in celo več vitaminov kot korenje. Če ga pripravljamo v solati, bodo odlična priloga krompir, jajca, popečena slanina, ocvirki, razni siri. Dodatke dodajajte tople, saj se tako tudi regrat malo omehča. Prav tako je regrat dobra podlaga za posteljico, na katero položite ribe, meso z žara, popečene gobe. Regrat le vključite v svojo prehrano, pripravite tudi juho, razne narastke, uporabite ga podobno kot špinačo.
Regrat v klobuku šitake z naribanim jajcem
Sestavine za dve osebi:
2 večja klobuka šitake
1 pest regrata
1 jajce (trdo kuhano)
limonin sok
bel poper
sol
bučno olje
Priprava:
Regrat temeljito operemo in osušimo. Jajce skuhamo v trdo. Nato na vročem žaru na obeh straneh popečemo šitake, ne več kot minuto na vsaki strani. Klobuk šitake obrnemo in vanj položimo regrat ter nanj naribamo pol hladnega jajca. Pokapamo z bučnim oljem, limoninim sokom, malo posolimo in popramo.
Tako pripravljen regrat imamo lahko kot prilogo k mesu za kosilo, lahko pa je lahka večerja, ob kateri pojemo rezino polnozrnatega kruha.
Regrat v zdravilstvu
Za zdravljenje služi celotna rastlina, nadzemni in podzemni deli. Nadzemni del rastline in korenino nabiramo pred cvetenjem, cvetne koške pa v času cvetenja. Najbolj zdravilni del je korenina, ki jo izkopljemo pred cvetenjem ali v jeseni. Pri tem moramo biti previdni, da je ne ranimo, ker lahko odteče mlečni sok, njegova izguba pa zmanjša zdravilni učinek. Predvsem ima zdravilno moč korenina, ki raztaplja, osvežuje, čisti, odpira, pospešuje potenje in krepi. Brez bolečin pospešuje izločanje seča in ker odstranjuje iz telesa vse strupene snovi, učinkuje poživljajoče in krepilno. Zelo priporočljiv je tudi pri sladkorni bolezni. Nadzemni del odstranimo šele takrat, ko je korenina povsem suha, ker bi tudi tako lahko prišlo do izgube mlečnega soka. Sam nadzemni del rastline nabiramo v suhem in lepem vremenu.
Nabiranje regrata je lahko dober izkoristek časa, saj ste na svežem zraku in hkrati pripravljate še del kosila ali večerje. Kako boste regrat uporabili, pa prepuščamo kar vam, saj je možnosti res veliko, prilagodite se seveda svojemu okusu.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Osnovna omleta za male kuharje
Šolske počitnice so idealen čas, da se otrok preizkusi tudi v kuhanju. Za zdrav in hranljiv zajtrk smo poiskali preprost...
5
Jedi, ki ustavljajo drisko
Preverite, s katerimi jedmi lahko preženete drisko pri otroku, ki pogosto spremlja gripozna in virusna obolenja oziroma ...
5