Vsaka ženska je lahko tudi med nosečnostjo lepa, negovana in urejena, če se vsaj malce potrudi. Predvsem mora paziti, da se ne zredi preveč. Nosečnica naj svoje telo neguje kot po navadi in ga krepi tudi s telovadbo ali vsaj vsakodnevnimi sprehodi.
PRHANJE ALI KOPANJE?
Vsaka kozmetika se začne v kopalnici. Nič ne pomagajo velike količine dišav in lepotil, če se človek ne umiva redno vsak dan in če si vsak dan ne preobleče vsaj spodnjega perila in nogavic. Tudi med nosečnostjo se je treba vsak dan oprhati, da se znoj in umazanija spereta s telesa. Noseče ženske se namreč bolj potijo. Zakaj? Ker so težje kot pred nosečnostjo.
Če nosečnice ugotovijo, da je njihova koža med nosečnostjo občutljivejša, naj pri prhanju uporabljajo le otroško ali blago oziroma nevtralno milo. Pri vsakdanjem prhanju je dovolj, da si namilijo samo podpazduhe, genitalije in noge, vse drugo bo zadovoljivo očistila tudi topla voda.
Po napornem dnevu ali kadar se počutijo napete, jih bo morda sprostila in pomirila masaža s toplo vodo. V kad naj si najprej natočijo mlačno vodo, potem pa naj si po hrbtenici, kjer je središčno živčno vozlišče, spuščajo čedalje toplejši curek. Zaradi tega se jim bo po vsem telesu razširil blagodejen občutek. V kad z vodo lahko zlijejo še deciliter kisa, ki kožo omehča in ji vrne naravno kislost.
Še toplo kožo naj si nato rahlo obrišejo do suhega in se za nekaj časa uležejo ali usedejo in mirno počivajo.
Proti koncu nosečnosti naj s kopelmi ne pretiravajo; enkrat na teden bo dovolj, voda pa ne sme imeti več kot 37 ºC. V kopel lahko nakapajo še eterična olja (sivke, pomaranče, kamilice, geranije itd.), kar bo pomirjajoče in sproščajoče delovalo na dušo in telo.
Če imajo suho kožo, naj si po tuširanju ali kopeli telo namažejo z mandljevim oljem, ki ga kupijo v lekarni in ni predrago. Slaba stran tega olja pa je v tem, da je mastno, zato je priporočljivejša mešanica olj (jojobino in mandljevo olje ter olje breskvine koščice), ki se hitro vpije in kože (pa tudi obleke ali spalne srajce) ne masti! Na kožo bodo blagodejno delovali pravzaprav katerikoli blag losjon, krema ali mleko za telo; v kožo jih je treba vtreti z nežnimi krožnimi gibi.
DEZODORANT IN PUDER ZA TELO
Ker se nosečnice navadno bolj potijo kot sicer, naj redno uporabljajo dezodorant, na primer brezalkoholnega, saj ne draži kože in ne vsebuje parfumskih arom. Te marsikateri nosečnici povzročajo neprijetnosti, kot so vnetja in alergije.
Po kopanju lahko uporabijo tudi puder (smukec, talk) za telo, ki deluje predvsem osvežilno in tudi preprečuje potenje. Z velikim čopičem naj ga nanesejo na kožo, kjer vsrka del telesne vlage in povzroči prijetno hladen občutek. Puder priporočamo predvsem tistim ženskam, ki imajo zelo mastno kožo.
SUHO ŠČETKANJE
Nosečnica, ki ima zjutraj čas, si lahko privošči suho ščetkanje, kar poživlja krvni obtok in obenem zagotavlja dobro počutje. Kako? Lahko si kupi rokavico iz sisala ali lufe ali ščetko z vozliči. Nič, s čimer si bo masirala telo, pa ne sme biti niti pretrdo niti premehko. Pa še opozorilo: kožo naj si ščetka vedno v smeri proti srcu. Pri tem na koži ne sme občutiti neprijetnega praskanja.
NEGA DOJK
Pri veliko nosečnicah so dojke zelo občutljive, posebno v prvih mesecih. Med nosečnostjo potrebujejo dojke dobro oporo, ki jo lahko da le skrbno izbran modrček. Košarica ne sme stiskati dojk ali jih celo potiskati navzdol, naramnice modrčka pa naj bodo širše, da bodo lažje prenašale vedno večje in težje dojke.
Da bodo imele ženske lepe in čvrste dojke tudi po porodu, naj jih zjutraj in zvečer oprhajo (curek iz prhe ne sme biti močan) ali oblivajo izmenično s toplo in hladno vodo (mrzla ni najbolj priporočljiva). Koristni so tudi hladni obkladki. Nato naj dojki (razen bradavic) namažejo s hranilno kremo in jo z blago masažo v obliki osmice vtrejo v kožo. Bradavici naj umivajo z blagim milom in mlačno vodo. Prhanje ali oblivanje s hladno vodo utrdi tudi bradavici, ki bosta nekaj časa namenjeni hranjenju dojenčka.
Dojki, hkrati pa še prsne, trebušne in hrbtne mišice, si lahko nosečnice krepijo tudi drugače, na primer s teniško žogico. Z vzravnano hrbtenico naj sedejo naj na stol in z dlanmi močno stiskajo teniško žogico. Štejejo naj do deset in popustijo stisk. Vajo naj desetkrat ponovijo.
LIČENJE
Nosečnice naj se mu nikar ne odpovejo. Če so se ličile pred nosečnostjo, naj se tudi med njo in po porodu. Ličenje naj bo morda le malo manj vpadljivo, zato pa naj poudarijo ustnice, saj bo živahna barva poživila včasih nekoliko bled obraz.
Treba je negovati tudi ustnice, še zlasti če so suhe in razpokane. Večkrat naj jim privoščijo skutno-medeno oblogo, da bodo gladke, mehke in prožne. Tudi šminka naj bo mastna in vlažna. Včasih pa naj si zažvižgajo kakšno melodijo, tudi če ne znajo; to je dobra telovadba za ustnice, vpliva pa tudi na dobro razpoloženje!
MANIKIRA IN PEDIKURA
Če si nosečnica predvsem zadnje mesece, ko bo trebušček že velik, ne bo mogla sama striči nohtov na nogah, naj prosi partnerja, da to stori namesto nje. Sicer pa lahko obišče tudi kakšen kozmetični salon, saj marsikje ponujajo tudi pedikuro. Če so nohti na rokah lomljivi, je priporočljivo uživati pestro prehrano (več svežega sadja in zelenjave), na tržišču pa so tudi kreme proti lomljivim in tankim nohtom.
UDOBNA OBLAČILA IN OBUTEV
Med nosečnostjo se telo vsak mesec spreminja. In ravno ko se bodoča mamica navadi na trebušček, rodi. Prve tri mesece nosečnica še ne potrebuje posebnih oblačil. Prva stvar, ki jo mora kupiti, pa je večji modrček – v začetku za eno številko, kasneje morda celo za dve. Pozneje pa potrebuje tudi večje spodnje hlačke (za eno ali celo dve številki), večjo kombinežo in tudi večje hlačne nogavice; kupi naj takšne – na voljo so šele zadnja leta – ki imajo razširjen del za trebuh in zadnjico, sicer pa so običajne velikosti.
Nosečnice naj nosijo oblačila, ki jih ne bodo utesnjevala in vezala. V trgovinah je velika izbira nosečniških oblačil, in sicer hlač in kril, ki »rastejo« z nosečnico. Ženske, ki rodijo pozimi, si morajo kupiti še plašč ali jakno, saj bi jih v preozki zeblo.
Pazijo naj tudi na čevlje. Ti naj bodo čim bolj udobni in ne s previsoko peto. Če pri delu veliko stojijo, naj vsaj za čas nosečnosti kupijo ortopedske čevlje.
Povzeto po Železnik, N.: Devet mesecev v dobri koži, Otrok in družina, št. 7–8, leto LII, Ljubljana, 2002, str. 6–9.
Članek objavljen v Otrok in družina, junij 2008
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: