|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Dojenček vse daje v usta - kaj je nevarno

Helena Primic, 8.5.2024
Za otroka ni tako zelo nevarna umazanija kot recimo čistila in druge strupene snovi, ki mu lahko škodijo že v majhnih količinah.

image
Otroku ponudite čim več igrač za žvečenje. (Pexels.com)
/11


Tudi vaš dojenček vsako reč, ki jo dobi v roke ali najde na tleh, odnese v usta?

Preverili smo, kaj je za dojenčka, ki vse da v usta, najbolj nevarno, in kaj lahko storimo starši, da ga pravilno in učinkovito zaščitimo pred morebitnimi nevarnostmi. 

 

Hrana na tleh

Četudi vaša tla verjetno niso tako čista, da bi iz njih lahko jedli, pa zagotovo niso tako umazana, da bi otrok zato, ker je pojedel kos hrane, ki mu je padel na tla, zbolel. Seveda so na tleh tudi bakterije, vendar jih ni veliko, predvsem pa gre za iste bakterije, ki jim je otrok že bil izpostavljen; še posebej, če se pogosto igra na tleh. 

Večja previdnost pa velja na vlažnih tleh v kopalnici in pralnici oziroma v prostoru, v katerem je veliko vlage. Če imajo bakterije na suhih površinah manj možnosti za razmnoževanje, se namreč na vlažnih razmnožujejo zelo hitro. Nevarna je lahko tudi vlaga na hrani. Na primer, ko otrok žveči kruh, ga izpljune in nato poje čez nekaj ur. Zato ne puščajte ležati naokoli vlažnih ostankov živil, če pa vas otrok prehiti, pa se potolažite, da se otroci na tak način le redko okužijo.

Vse to pa ne velja, ko gre za javne prostore in zunanje površine, ki predstavljajo veliko večje tveganje okužbe. Pasji in mačji iztrebki (pa tudi ptičji), ostanki urina in izpljunkov, pa vse bakterije vseh ljudi, ki so pustili svoje sledi na javnih površinah. Zunaj doma zato otroku ne pustite, da poje hrano, ki mu je padla na tla, prav tako pa mu odvzamite dudo ali igračko, ki se je dotikala takšnih tal.  

 

PREBERITE TUDI: POZOR - Ogrlice za lažje izraščanje zob niso varne!

 

Posebna previdnost s čistili in posodami s pokvarjeno hrano

Nekateri dojenčki si tako rekoč vse stlačijo v usta, kar dobijo v roke - od ostankov hrane in očetovih ključev do maminega telefona in zemlje za rože. Starši mu to seveda poskušamo preprečiti, toda seveda nam to pogosto ne uspe oziroma nas mali pokuševalec različnih predmetov in materialov prehiti. Pri katerih rečeh pa moramo vendarle biti posebej previdni?

Za otroka ni tako zelo nevarna umazanija kot recimo čistila in druge strupene snovi, ki mu lahko škodijo že v majhnih količinah. Če imate doma dojenčka, ki vse nese v usta, vse snovi, ki bi lahko bile zanj tudi smrtno nevarne, pospravite na nedostopno mesto.

Do zdravstvenih zapletov lahko pride tudi zaradi pokvarjene hrane, na kateri se bolezenske bakterije na sobni temperaturi hitro razmnožujejo. Tako hrano lahko skoraj vedno najdemo v posodah s pasjo in mačjo hrano ter v kuhinjskem košu za smeti. Vse te posode morajo zato biti dojenčku, ki vse da v usta, vedno nedostopne.

 

Vedno preglejte tla in otroku dostopne površine!

Za otroka so lahko smrtno nevarni tudi drobni predmeti, s katerimi bi se otrok lahko zadavil: gumbi, frnikole, zamaški in pokrovčki, sponke za papir in druge majhne sponke, kovanci in podobno. Zato preden daste na tla otroka, ki vse nese v usta, vedno preglejte tako tla kot otroku dostopne površine in pospravite vse, kar je v premeru manjše od približno 3,5 centimetra.

Ne pozabite, da so za majhnega pokuševalca nevarne tudi določene sobne rastline, električni kabli, vrvi in trakovi pri zavesah, vžigalice in vžigalniki, pisala, časopisi in revije (zaradi barvil), mini baterije in seveda vsa zdravila, ki morajo biti dobro zaprta v otroku nikoli dostopnem mestu. Zato poskrbite za zares varen dom za dojenčka.

 

PREBERITE TUDI: Znate otroku nuditi ustrezno prvo pomoč?

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

15 najlepših selfijev mamic s strijami
To so mame, ki delijo svoje izkušnje materinstva in fotografije svoje (ne)popolnosti na spletu, da bi okrepile položaj d...
4
Kakšna je prava postelja za dojenčka in ot...
Ko se odpravite v trgovino z otroško opremo, osupli obstanete: koliko različnih posteljic in zibelk! Le katera bi bila n...
4
5 preventivnih ukrepov za manj alergij
Prvi in najpomembnejši ukrep v boju proti alergijam pri otroku je ta, da dobro poskrbite za zdravje njegove črevesne mik...
4
Zakaj je težko biti prijateljica z drugo m...
Razlike v stilu starševstva, razlike v razumevanju discipline, različna stališča o cepljenju, vse to pripelje do tega, d...
4



Nedonošenčki bi morali kasneje v šolo
Britanska študija je pokazala, da bi morali otroci, ki so se rodili prezgodaj, šolo začeti obiskovati leto dni kasneje o...
Kakšna je prava postelja za dojenčka in ot...
Ko se odpravite v trgovino z otroško opremo, osupli obstanete: koliko različnih posteljic in zibelk! Le katera bi bila n...




Idealna razlika med sorojenci.
пеперутка16

Kdaj imeti drugega otroka?