Je eden največjih gradov na Slovenskem. Stoji v istoimenskem naselju Grad na Goričkem. Je najobsežnejši grajski kompleks na Slovenskem in ima 365 sob. To je toliko, kot je dni v letu.
Grad med obnavljanjem
Grajsko poslopje
Grad pri Gradu
V gradu so ogromne kleti in ječe. Znotraj poslopja je globok vodnjak, vklesan v živo skalo in zavarovan s ploščo, ki je odigral pomembno vlogo v času obleganj in napadov. Grajsko poslopje je prvič omenjeno leta 1208, ko je tu stanoval grof Nikolaj iz Železnega.
Med srednjeveškimi lastniki gradu so bili Amadejci, za njimi je z gradu vladala plemiška rodbina Széchy. Tej je sledilo več ogrskih rodbin, med svetovnima vojnama je bil grad last soboškega veleposestnika Geze Hartnerja.
Grad je v stoletjih dobil značilno mnogokotno obliko, v njem se kažejo romanske, poznogotske, renesančne in baročne značilnosti. Današnja baročna podobo izvira iz 17. stoletja, v tem slogu pa je tudi grajska kapela z zvonikom iz leta 1751.
V vseh letih svojega obstoja je Grad zamenjal kar nekaj lastnikov. Potem je bil dolgo opuščen in je propadal. Od leta 1995 se grad obnavlja. Ideja združitve obmejnih regij v območje varovane narave in v Park treh dežel Goričko-Örség-Raab, je za obnovo gradu prispevala tudi k iskanju državnih in evropskih finančnih sredstev. Tako je danes je grad upravno-strokovni center mednarodnega Krajinskega parka Goričko-Örség-Raab s spremljajočimi dejavnostmi.
Del prostorov je odprt za javnost. Na voljo je poročna dvorana, urejene so lončarska, kovaška in kolarska delavnice ter nekaj etnoloških zbirk. V gradu je manjša prodajalna spominkov. Vsako leto pripravijo odmevno noč čarovnic.
Čarovniški dan v grajskem parku množici obiskovalcev, ki vsako leto pridejo od blizu in daleč, ponuja prikaz srednjeveškega življenja, sojenje in sežig čarovnic na grmadi, ob tem pa seveda tudi druženje ob dobri glasbi in domači gorički kulinariki. Vse ljubitelje veselega srednjeveškega vzdušja v okolici gradu pričakajo začarana trdnjava, vampirski britof, čarobni tobogan, ribnik z lučkami, bučke in drugo. V srednjeveškem spektaklu si obiskovalci lahko ogledajo srednjeveški ples, mečevanje, glumaško predstavo, bruhanje ognja, dame, viteze in sluge. Ko se spusti noč, sledi lov na hudobno čarovnico in sojenje s prikazom mučenja ter sežigom čarovnice na grmadi. Izbira se tudi naj čarovnico in naj bučo.
Če se želite torej preizkusiti v srednjeveških igrah in spoznati srednjeveško življenje, orožje in obrti ter z lokom streljati zlobne čarovnice, potem ne smete zamuditi vsakoletnega velikega spektakla na Gradu Grad.
Naj se lov na čarovnice prične!
Odkrivajte čudovito Slovenijo z Ringaraja.net!
"Čudovita Slovenija" je sklop prispevkov o svetovno znanih, o še neodkritih in o drugih zanimivih delih naše čudovite deželice - prispevki so namenjeni spoznavanju najlepših delov domovine in hkrati izvrsten seznam izletniških točk.
Pomurje
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Ideje za igre v gozdu
Otrok lahko v gozdu teče, skače, preskakuje, pleza, čofota, se igra z blatom in peskom, se drsa in sanka, raziskuje in o...
4
Družinski zgodovinski izlet po vzhodni Srbiji
Več kot milijon let staro okostje mamutke Vike, po Donavi do veličastne trdnjave Golubac, ostanki najstarejšega urbanega...
3
5 pomembne prednosti potovanja z družino
Družinska potovanja so odlična priložnost za krepitev družinskih odnosov, tako med zakonci, starši in otroki ter sorojen...
3
Smučišče Kandrše – Vidrga
Ob cesti Moravče-Zagorje, 50 kilometrov od Ljubljane, ležijo Kandrše. Kandrše so naselje v občini Zagorje ob Savi. Manjš...
3