|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Ljudje si pojem baby handling razlagajo različno. Za večino baby handling pomeni rokovanje z dojenčkom, se pravi različni položaji za negovanje in ukvarjanje se z otrokom oziroma dojenčkom. To je do neke mere res, vendar pomeni še veliko več kot to.

image
/11


Kot prvo bi želela poudariti, da baby handling niso navodila za uporabo dojenčka, otroka. Tudi prevod baby handlinga, rokovanje z dojenčkom, nekako spominja na navodila za uporabo, ki jih dobimo zraven gospodinjskih aparatov ali nove televizije. Bolj primeren bi bil prevod ravnanje z dojenčkom oziroma otrokom, saj se sliši veliko bolj humano in prijazno do otroka.


Drugače od dojenčka do dojenčka

Na splošno je baby handling velikokrat narobe razumljen. Tako kot so si dojenčki in otroci med sabo različni, se tudi handling razlikuje od otroka do otroka. Zelo pomembno je, da starši poznajo svojega otroka, ga znajo opazovati in spremljati njegov razvoj, saj jim bo tako lažje res kvalitetno izvajati pravilno ravnanje s svojim otrokom.

Kadar starše poučujemo o pravilnem ravnanju z njihovim otrokom je pomembno, da jih ne seznanimo samo z nekimi osnovnimi položaji in ravnanjem, temveč da jih skušamo poučiti o ravnanju na tak način, da ga bodo znali prilagoditi za svojega otroka. Na splošno poznamo kar nekaj osnovnih položajev, ki pa jih mora potem vsak starš prilagoditi potrebam svojega otroka. Če vzamemo za primer držanje otroka v naročju in dva zdrava, enako stara otroka. Ker sta omenjena otroka zdrava in z normalno potekajočim razvojem, ter enake starosti, bi marsikdo predvideval, da jih v naročju lahko držimo popolnoma enako. To je seveda lahko res, lahko pa se zelo motimo. Možno je da je eden od otrok gibalno bolj napreden od drugega in da je pri držanju v naročju že bolj samostojen, kot drugi otrok, ki morda še vedno potrebuje več opore in podpore. Če bi v tem primeru posplošili situacijo, bi z nepravilnim oziroma posplošenim handlingom lahko naredili nekorist enemu ali drugemu. Prvega bi lahko s pretirano pomočjo ovirali v samostojnem gibanju, drugemu pa bi lahko s pomanjkanjem oziroma ne nudenjem zadostne opore prav tako škodovali. Kljub temu, da sta otroka enako stara, sta lahko razvojno na različnih stopnjah. Ravno zato je zelo pomembno, da se starši naučijo opaziti te razlike in da znajo osnovne položaje prilagoditi svojemu otroku.


Drža staršev

Pri pravilnem ravnanju s svojim otrokom pa je izredno pomembna tudi drža in aktivnost staršev. Če želimo iz svojega otroka izvabiti čim več aktivnosti, samostojnega gibanja in res kvalitetne drže, moramo najprej stvari razčistiti pri sebi. Nesmiselno je pričakovati od otroka, da se bo v naročju držal vzravnano, aktivno in čim bolj samostojno, če mi sami nimamo aktivne drže, če smo vsi sključeni in "krivi". V trenutku, ko sami popravimo svojo držo ter se aktivno držimo in ne visimo kot prazna vreča, v tistem trenutku bo otrok to začutil in prevzel to našo aktivnost nase in tudi sam bolj aktivno vzdrževal svojo držo.

Če na splošno povzamemo kaj je to baby handling, lahko rečemo, da je to aktivno sodelovanje med otrokom in starši, komunikacija na vseh ravneh in medsebojno poznavanje. Baby handling ni zgolj poznavanje določenih položajev, temveč način življenja, v katerega v vsaki situaciji lahko vključimo elemente baby handlinga, prilagojenega otroku in situaciji.


Špela Gorenc Jazbec je diplomirana fizioterapevtka razvojno-nevrološke obravnave in avtorica priročnika o Pravilnem ravnanju z dojenčkom ter spletne strani www.baby-handling.com.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Hoja z držanjem za roko ni priporočljiva!
Vaš otrok še ne hodi, ima pa veliko željo, da bi ga držali za roko in bi z vašo pomočjo hodil. Fizioterapevtka, Špela Go...
11
Neverjeten trik: Uspavajte dojenčka v eni ...
Po internetu je zakrožil nenavaden trik. Neki očka, ki je poskušal na vse mogoče načine uspavati dojenčka, je uspel z ze...
6
6 predlogov za izlet z nosilkami
Se vam zdijo izleti z majhnimi otroki nemogoči? Nikar ne skrbite. Nošenje otrok v nosilkah vam omogoči pohajkovati po vo...
6
Poskok v rasti: Dojenček neprestano joče
S t.i. poskoki v rasti se pri dojenčku pojavijo spremembe v ritmu hranjenja, pogosta prebujanja, spremembe v vedenju - o...
5



Zastrupitve s čistili pri otroku
Pri nas je veliko število otrok, ki zaužijejo čistilo. Zastrašujoče je dejstvo, da toksikološka dežurna služba prejme vs...
5 stvari za zadovoljnega dojenčka v vročih...
Pripravili smo izbor izdelkov, ki jih letos potrebuje vsak dojenček, da bosta kljub vročim dnevom, ki prihajajo, letošnj...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?