Otroka poslušajte in se z njim pogovarjajte toliko časa, da boste prepričani, da je otrok svojo zgodbo osmislil na način, ki mu ne povzroča neprijetnih čustev.
Ljudje imamo poleg nekaterih refleksnih gibov prirojen strah. Strah je varovalka, ki nas varuje in nam je v času, ko smo še živeli v jami omogočal preživetje. Trenutno se večinoma ne soočamo z situacijami, ki bi bile življenjskega pomena, kljub tej prirojeni varovalki, pa kar nekaj situacij doživljamo z enako intenziteto.
Ne glede na trud, ki ga vložimo, da je otrok varen od prve sekunde samostojnega bivanja, je strah prinesel s seboj in kljub temu, da se mu še nikoli ni zgodilo nič neprijetnega, se bo strah poigraval z njim. Ušesa malih glav slišijo veliko več kot se nam zdi in tako se v njih kuhajo najzanimivejši scenariji, ki niso vedno prijetni. Otroci ne razumejo vsega in vsekakor ni čisto vse za otroke. Problem nastane, ko ušesa vseeno nekaj ujamejo in ker ne znajo nikamor umestiti napletejo zgodbo, ki ustreza že znanim kapacitetam (če smo iskreni, tudi odrasli še vedno to počnemo … sploh, če nekdo ni dosegljiv ;)).
PREBERITE TUDI: Zakaj smo starši jezni, ko otroci ne poslušajo?
»Strah je znotraj votel, od zunaj pa ga ni«, je verjetno mnogim znan stavek, ki mu po mojem mnenju manjka, in ga zelo intenzivno čutimo. Seveda se lahko pošalite na tak način, ko razrešite grozno uganko o senci, ki se zvečer, ko se cestna svetilka prižge, prikrade v otroško sobo in grozeče sega proti vzglavniku vašega malčka. Naj pa ne bo to odgovor za vsako takšno dilemo preden otroku razložite, pokažete pojasnite situacijo, ki ga straši.
Otroka poslušajte in se z njim pogovarjajte toliko časa, da boste prepričani, da je otrok svojo zgodbo osmislil na način, ki mu ne povzroča neprijetnih čustev. Naj bo razlaga čim bližja realnosti. Primer je strah grmenja, ki ga lahko poenostavite, da sta se dva oblaka zaletela – tako kot se on zaletava z avtomobilčki.
Čas starševstva je odličen čas, da se soočite s svojimi strahovi in jih pogumno osmislite in odpravite. To je ena izmed redkih uslug, ki jo lahko naredite namesto otroka.
Dragi starši, zmorete!
Vzgojiteljica Miriam

Miriam Kalan navdušuje delo z ljudmi, še posebej z najmlajšimi. Po duši naravoslovka, ki je matematiko in fiziko zamenjala za predšolsko vzgojo. Učiteljica plavanja, animatorka in strastna potapljačica, z veseljem barva platna in obraze. Radovednost jo vodi do različnih formalnih in neformalnih znanj, ki jih z veseljem tudi deli.
Z vami diplomirana vzgojiteljica, ki poleg vseh ostalih izkušenj in interakcij, že vrsto let "hodi v vrtec" in temu pravi poslanstvo. Hkrati pa ohranja jezikavo trmoglavko, ki jo žene, da bi vsak zakaj imel svoj zato.
Mnenja blogerke ne izražajo nujno mnenja uredništva Ringaraja.net.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Prihaja nova serija logopedskih Lahkonočnic
Evropski dan logopedije je namenjen ozaveščanju o jeziku, govoru, komunikaciji, motnjah požiranja in vlogi logopedov. Sl...
5
Pravice iz naslova krajšega delovnega časa
Eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, ima pravico delati krajši delovni čas, ki pa mora...
4
Trmast otrok
Čeprav ste šokirani, na otrokovo trmo nikakor ne odgovarjajte z jezo in kričanjem. Najbolje je, da otroku poskušate mirn...
4
Odlog vpisa v prvi razred
Starši lahko vložimo predlog za odlog vpisa v prvi razred tudi v primeru, ko za to odločitev ni zdravstvenih razlogov te...
4