|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Kako opraviti nakup primernega avtosedeža

Uredništvo Ringaraja.net, 1.2.2010
Vsem staršem je najpomembnejša varnost njihovih otrok. V množici avtosedežev na trgu pa je pomembno vedeti, kako izbrati tistega pravega.

image
/11


Vsem staršem je najpomembnejša varnost njihovih otrok, zato se odločijo za nakup primernega avtosedeža. Vendar pa smo starši nemalokrat zmedeni ob pogledu na izbiro avtosedežev različnih proizvajalcev, modelov in seveda cen. Pomembno je, da nam v trgovini znajo svetovati. Priporočljivo je tudi, da s seboj vzamemo otroka in ga posadimo v različne njegovi starosti primerne sedeže, saj bo udobno sedenje otroka olajšalo vožnjo tudi nam. Seveda pa ne smemo pozabiti poskusiti, ali se sedež prilega avtomobilu. Najpomembnejši napotek pa je, da mora sedež ustrezati otrokovi starosti in teži. Spodaj je tabela primernosti posamezne skupine sedežev starosti otroka:


skupina     teža        starost
0do 10 kgdo 9 mesecev
0+do 13 kg9 do 18 mesecev
Ido 18 kg9 mesecev do 3 let
II15 do 25 kg   
3 do 6 let
III22 do 36 kg6 do 12 let

 

Sedež, ki združuje lastnosti dveh ali več starostnih skupin, je kompromisna rešitev, saj ni optimalno ergonomsko oblikovan za nobeno starostno obdobje otroka. Le pravilno oblikovan in dovolj trden sedež daje telesu oporo in omogoča dobro zaščito glave. Pri sedežu, ki je namenjen prvemu obdobju otrokovega življenja, mora biti omogočeno spreminjanje naklona.

V sedežu lahko otrok gleda v smeri vožnje naprej ali nazaj (pri sedežih za najmlajše gledajo otroci nazaj, pri sedežih iz višjih skupin pa so obrnjeni naprej) – upoštevati moramo proizvajalčevo navodilo.

V primeru, ko otrok s temenom doseže zgornji rob sedeža, moramo sedež zamenjati za večjega. Ko je otrok star več kot 3 leta, lahko sedež zamenjamo z jezdecem, ki omogoča, da ga lahko pripnemo z varnostnimi pasovi, ki so v avtu. Jezdec kombiniramo z naslonjalom, da ima otrok boljšo oporo za glavo in hrbet.

Na izbranem sedežu mora biti oranžna nalepka z napisom ECE R 44/03. Ta zagotavlja, da je sedež izdelan v skladu z najnovejšimi varnostnimi predpisi (s homologacijo). Če sta na njem oznaki R 44/01 ali R 44/02, pomeni, da so pri izdelavi upoštevali že zastarele, milejše varnostne zahteve.

Največjo varnost zagotavlja najnovejši ISOFIX sistem, ki omogoča, da varnostni sedež na štirih mestih neposredno pritrdimo na ohišje avtomobila (vgrajujejo ga v novejše modele avtomobilov). Tako ni možno, da bi sedež nepravilno namestili ali ga napačno uporabili. Ohišje avtomobila v primeru nesreče prestreže precejšen del energije, ki nastane pri trku, manjše pa je tudi opletanje otrokove glave. Sistem razvija mednarodna organizacije za standardizacijo ISO (prvi del imena) z namenom, da bi ga v prihodnosti vsi avtomobilski proizvajalci uporabljali pri novih avtomobilih kot enoten sistem.

Veliko avtomobilov ima pred sovoznikovim sedežem varnostno zračno blazino (airbag). V tem primeru nanj ne smemo pritrditi otroškega varnostnega sedeža, razen če lahko delovanje airbaga izklopimo. Tudi če je otrok privezan in sedež ustrezno pritrjen, lahko moč, ki se sprosti ob sprožitvi zračne blazine, vodi do težkih telesnih poškodb in celo smrti. Nekateri avtomobili so že opremljeni z nalepko, ki opozarja, da otroškega sedeža zaradi zračne blazine ne smemo namestiti na sopotnikov sedež oz. da je potrebno delovanje le-te izklopiti.


Splošna varnostna priporočila

  • uporabljajte le sedež, ki ustreza otrokovi starosti in teži!
  • pred nakupom preizkusite, kako se sedež prilega v vaš avto!
  • upoštevajte proizvajalčeva navodila (mesto in način pritrditve sedeža ter privezovanja otroka) in poskrbite, da bodo vedno pri roki (v avtu v predalu)!
  • vedno uporabljajte varnostne pasove!
  • varnostni sedež za otroka smete namestiti na sopotnikov sedež samo, če tam ni varnostne zračne blazine, oziroma če jo lahko izklopite.


Najpogostejši vzroki nezgod

  • otrok je nedosledno in površno privezan;
  • sedež v avtu je nepravilno pritrjen;
  • uporaba sedeža, neprimernega otrokovi starosti;
  • uporaba odsluženega sedeža;
  • uporaba zastarelega, varnostno spornega modela sedeža;
  • sedež v avtu ni ustrezno nameščen, ker pravilna namestitev ni možna (premeščanje sedeža v drug avto).


V kolikor načrtujete nakup rabljenega avtosedeža, je potrebno upoštevati nekaj napotkov o varnosti

  • sedež ne sme biti vidno poškodovan (odlomljeni deli)
  • v kolikor je bil udeležen v prometni nesreči, ima lahko očem nevidne poškodbe
  • ne sme biti starejši od 10 let

Uporaba varnostnega sedeža za otroke v avtu je pri nas obvezna! Naj vas ne zavede otrokov jok in kratka razdalja vožnje, saj gre za varnost vaših otrok!

 

Preberi še:

Lupinica, avtosedež ali jahač?

Dojenček prvič v avtu


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Zakaj je ustvarjanje odlično za otrokov ra...
Ustvarjanje z otrokom ni le odličen način kakovostnega preživljanja časa, ampak dokazano pozitivno vpliva na otrokov raz...
6
Mikrosporija – najpogostejše glivice pri o...
Z dermatologinjo Tamaro Heraković smo se pogovarjali o glivicah pri otrocih. Povedala nam je, da je najpogostejša okužba...
5
Kaj storiti, ko je otrok agresiven?
Ko je otrok agresiven, samo kreganje in kaznovanje otrokove težave, ki ga je pripeljala do agresivnega vedenja, ne bo re...
4
Sprejemanje čustev in čustveno izsiljevanje
Popolnoma nič ni narobe, če jok spremlja bolečino, žalost (tudi pri odraslih). Vseeno pa otroka moramo naučiti, da jok n...
4



Rumena rutica
Rumena rutica je simbol začetnikov v prometu, ki še ne zmorejo vseh zahtev prometa. Vozniki in drugi udeleženci v promet...
Uporaba zimske jakne v avtosedežu je nevarna!
Starši nikoli ne pomislimo, da lahko zimska jakna oziroma bunda, ki jo ima otrok oblečen, ko ga privežemo v avtosedež, r...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?