|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Kako prepoznamo dimeljsko kilo pri otroku?

Uredništvo Ringaraja.net, 21.10.2024
V prvih letih življenja dimeljska kila nastane zaradi povečanega pritiska v trebuhu – ob pogostem in dolgotrajnem joku, kašlju ali odvajanju trdega blata.

image
Pojavi se pri 2-3 od 100 novorojenčkov (ima jo približno vsak 50-ti deček in vsaka 400-ta deklica). (Freepik.com)
/11


Dimeljska kila je zadebelitev v predelu ingvinalnega (dimeljskega) kanala, ki se nahaja med spodnjim delom trebuha in stegnom. Prepoznamo jo kot izboklino, ko črevo tišči ven skozi oslabelo mesto v trebušni steni.

Pri otrocih se najpogosteje pojavlja v prvih letih življenja, ima pa jo približno 5% otrok. Pojavi se pri 2-3 od 100 novorojenčkov (ima jo približno vsak 50-ti deček in vsaka 400-ta deklica). Bolj pogosta je pri dečkih, kar 10 do 20krat, in sicer zaradi povezave s spuščanjem mod. Pogosta je tudi pri nedonošenčkih.


Zakaj nastane?

Kila lahko nastane že pred rojstvom. Nekje v 7. mesecu nosečnosti se navadno moda spustijo v mošnjo skozi dimeljski kanal, ki je po tem zapre. Včasih pa kanal ostane odprt – takrat se črevesna vijuga izboči iz telesne votline.

V prvih letih življenja dimeljska kila nastane zaradi povečanega pritiska v trebuhu – ob pogostem in dolgotrajnem joku, kašlju ali odvajanju trdega blata.

Ostali dejavniki tveganja za nastanek kile so: dednost, nedonošenost, kronično zaprtje in cistična fibroza.


PREBERITE TUDI: Kako dojenčku in malčku čistiti ušesa?


Kako jo preprečimo?

Pri novorojenčkih starši ne morejo narediti ničesar, da bi kilo preprečili, gre namreč za prirojeno napako. Kasneje lahko delujemo preventivno – uravnavanje primerne telesne teže, uživanje prehrane, bogate z vlakninami in pa izogibanje dvigovanju težkih bremen.


Kako prepoznamo dimeljsko kilo?

Prepoznamo jo po izboklini ali zadebelitvi v predelu dimelj, ki postane bolj opazno, ko otrok kašlja, joka ali se napenja. Včasih izgine, ko otrok leži. Večina dimeljskih kil ne povzroča težav – velike so lahko od lešnika do velikega oreha.

Če je kila manjša in ne boli ter je mehka na otip, jo lahko z blagim pritiskom prstov potisnemo nazaj v trebušno votlino, vendar se rada znova pojavi.

V teh primerih ni potrebna takojšnja operacija.

Če pa je otrok bled, joka in ga kila močno boli, ter je na otip trda, je treba takoj poiskati zdravniško pomoč, saj gre za vkleščeno kilo. V primeru vkleščene kile je ne moremo z lahkoto potisniti nazaj v trebušno votlino. Takrat je potrebna operacija, saj po 12urah lahko pride do odmrtja vkleščenega dela črevesja.


PREBERITE TUDI: Priraščen jezik lahko pripelje do zdravstvenih težav


Kako se zdravi?

Kila se vedno zdravi operativno. V primeru, ko ne gre za vkleščenje, bo kirurg otroka pregledal in ga uvrstil na seznam za operacijo – ko bo ta povsem zdrav.

Operacija poteka v splošni ali kombinirani anesteziji, traja pa 15 minut. Med operacijo izrežejo kilno vrečo in tako preprečijo izstop črevesa skozi dimeljski kanal. Kirurg opravi majhen kožni rez v dimljah in naredi 3-4 šive. Večina otrok je po operaciji domov odpuščena še isti dan.


Po operaciji

Po operaciji izbokline ne bo več, otrok bo po nekaj dneh normalno aktiven in živahen. Pomembno je, da starši skrbijo za primerno prehrano, da otrok redno odvaja mehko blato.

Pri veliki večini primerov ni nikakršnih trajnih vplivov operacije na otrokovo zdravje ali razvoj. Operacija otroške kile je varna, učinkovita in zanesljiva ter razmeroma enostavna metoda. Pri približno desetini otrok se dimeljska kila pozneje pojavi še na drugi strani.


PREBERITE TUDI: Prva pomoč pri lažjih poškodbah v šoli in na igrišču


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Osvoji družinsko vstopnico za ARBORETUM!
Tudi to poletje družinam podarjamo vstopnice za Arboretum Volčji Potok, le da bo letošnja tradicionalna nagradna igra ne...
6
Kakšna darila so za otroka škodljiva?
Ali lahko otroku z decembrskim darilom škodimo oziroma mu sporočamo nekaj, česar v resnici ne želimo? Preverite tipične ...
4
Uvajanje v vrtec - 5 zlatih pravil
Od otroka se med uvajanjem v vrtec in tudi kasneje, ko ga boste vsako jutro vozili v vrtec, vedno poslovite. Četudi bo o...
4
S solno terapijo do boljšega zdravja otroka
Dihalne bolezni in težave s kožo pri dojenčku in otroku lahko učinkovito odpravite s pomočjo solne terapije. Kakšni so p...
4



Vnetje oči (konjunktivitis) pri otroku
Vnetje oči je pri otroku lahko dokaj pogost pojav. Kadar se pojavi v vrtcu ali šoli, se po navadi prenaša iz otroka na o...
Poseben očka, ki je upravičeno ponosen na ...
Sirijec Jad Issa se je rodil z Downovim sindromom in njegova življenjska zgodba je pravi navdih.




Risanke.
пеперутка16

So vaši otroci gledali (gledajo) risanke kot so Teenage Mutant Ninja Turtles, Yu Gi Oh, Pokemon ... in zaradi njih postali nasilni?