|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Kako si samopregledati dojke?

Uredništvo Ringaraja.net, 18.10.2023
Rak dojk je najpogostejša oblika raka pri ženskah. V Sloveniji vsako leto odkrijemo več kot 1100 primerov raka dojk. Zelo pomembno je, da se vsaka ženska nauči samopregledovanja svojih prsi in to redno počne vsak mesec. Preberite, kako!

image
Samopregledovanje povečuje verjetnost zgodnjega odkritja tumorja.
/11


FOTO: www.idiva.com

Z rednim pregledovanje prsi se povečuje verjetnost zgodnjega odkrivanja tumorja in v kolikor se tumor odkrije v zgodnji fazi so večje tudi možnosti za ozdravitev.


Kdaj se samopregledovati?

S samopregledovanjem dojk naj bi dekleta pričela v poznih najstniških letih, da to čim prej postane koristna navada za celo življenje.

Ženske z redno menstruacijo naj bi si prsi pregledale 7. do 10. dan od prvega dne menstrualnega cikla (oz. po koncu menstrualne krvavitve). Za ženske v menopavzi čas ni tako pomemben, sami si lahko izberete določen dan v mesecu, ko boste to počeli.

 

Znaki, na katere je treba biti pozoren!

Še posebej morate biti pozorni na:

  • bulico ali zatrdlino v dojki oz. podpazdušni jamici, ki se ne zmanjšuje
  • vdrto prsno bradavico ali spontan krvavi izcedek iz dojke
  • rdeč kolobar na koži dojke

  • gubanje kože na dojki oz. koža, ki postaja pomarančastega videza
  • sprememba oblike ali velikosti dojke
  • sprememba barve kože.

Zato si je treba vsakokrat natančno ogledati kožo na dojki in bradavice, da boste lahko opazili spremembe. V primeru, da boste opazili kakršnokoli spremembo, takoj obiščite svojega zdravnika.


Kako naj zgleda samopregled?

1. Ulezite se na hrbet in si podložite blazino pod desno ramo. Položite desno roko pod glavo.

2. S vrhom kazalca, sredinca in prstanca leve roke si natančno pretipajte dojko, da boste lahko začutili kakršnokoli spremembo ali zatrdlino v desni dojki.

3. S prsti pritiskajte dovolj močno, ampak ne premočno, da boste občutili in spoznali strukturo svoje dojke. Zapomnite si, kakšen je občutek, saj je pomembno, da prepoznate in občutite vedno isto. Normalno je, da občutite čvrsto linijo v spodnjem polkrogu vsake dojke.

4. S konico prstov delajte krožne gibe oz.gibe gor-dol kot so prikazani na spodnji shemi. Lahko izberete krožne gibe (A), gibe gor-dol (B) ali gibe proti bradavici in v nasprotno smer (C).

Pomembno je, da uporabljate vedno iste gibe, isti način, saj boste tako temeljito preverili celotno površino dojke, obenem pa vam bo to pomagalo, da si boste zapomnili kakšen je občutek pod prsti.

samopregled

5. Na isti način (s pomočjo prstov desne roke) naredite še pregled leve dojke.

6. Samopregled obeh dojk je potrebno ponoviti z isti tehniko leže ali v sedečem položaju z eno roko dvignjeno za glavo. Na ta način boste lažje pregledali gornji del dojke in del proti pazduhi. Ker se nekatere spremembe lažje začutijo, ko je koža mokra ali namiljena, se priporoča, da opravite pregled pod tušem.

7. Vsakokrat preglejte tudi kožo dojke in bradavico, da boste opazili morebitne spremembe. V primeru, da najdete ali opazite kakršnokoli spremembo, takoj obiščite zdravnika!

 

Vir: Ringeraja.rs (zena.blic.rs)


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

To je najboljša starostna razlika med otroki
Strokovnjaki so ugotavljali, kako manjša, srednja in večja starostna razlika med otroki vpliva na mamo, otroke oziroma v...
93
Čaj, ki pomaga pri neplodnosti
Če se ženska sreča s težavo, da ne more zanositi, bo poizkusila vse, da bi zanosila. V prispevku boste našli ljudsko zdr...
4
Miomi in pomen ginekoloških pregledov
Zdrava ženska vsak mesec dobi menstruacijo, mnoge med njimi pa se soočajo z izredno močnimi krvavitvami in neprijetnimi ...
3
Po spontanem splavu ni treba odlagati zano...
Najnovejše raziskave razkrivajo, da po spontanem splavu ni potrebno tri mesece odlagati s ponovno zanositvijo. Ravno zan...
3



Ovulacija in plodni dnevi
Kaj je ovulacija? Kako izračunati kdaj ovulacija nastopi? Načini ugotavljanja ovulacije.
Spomladanska utrujenost
Kaj je spomladanska utrujenost in kako jo najlažje premagate. Z malo dobre volje je vse mogoče.




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?