Če je v moškem ejakulatu manj kot deset milijonov spermijev na mililiter sperme, se to šteje kot nizko število spermijev, kar je lahko vzrok za težave z zanositvijo.
Mililiter povprečnega ejakulata ima 40-300 milijonov spermijev.
Čeprav se v zadnjem desetletju število spermijev v povprečnem moškem ejakulatu vse bolj niža, še vedno velja povprečje med 40 in 300 milijoni na mililiter sperme.
To seveda ne pomeni, da moški z manjšim številom spermijev ne more spočeti otroka, prav tako pa visoke številke niso zagotovilo za zanositev v prvo ali zagotovilo, da je sperma visoke kakovosti.
Pod 10 milijoni
Ko gre za raziskovanje moške sperme in morebitne neplodnosti, velja za nizko število spermijev deset milijonov na mililiter sperme.
Tudi, če ima moški v mililitru ejakulata od 20 do 40 milijonov spermijev, kar je nižje od povprečja, in ima par težave z zanositvijo, bo zdravnik verjetno priporočil še druga testiranja sperme, da bo preveril kakovost sperme.
Če testi pokažejo, da so spermiji prave oblike in velikosti ter "dobri plavalci", to lahko pomeni, da je takšno nižje število spermijev vendarle normalno.
In ne pozabimo: za spočetje je potreben le en uspešen spermij, ki mu je uspelo pripotovati do ženskega jajčeca. Pa čeprav ga je do tja pripeljala medicinska igla.
PREBERITE TUDI: Lahko spodnje perilo vpliva na moško plodnost?
Več kot 40 milijonov ne prinaša večje možnosti za zanositev!
Veliko število spermijev pomeni, da je v enem mililitru sperme več kot 300 milijonov spermijev.
Toda, raziskave so pokazale, da ni povezave med številom spermijev, ki je višje od 40 milijonov na mililiter ejakulata, in večjo moško plodnostjo.
Na moško plodnost namreč vplivajo tudi druge kakovosti sperme:
1) Sposobnost utekočinjenja - Gre za sposobnost sperme, da se iz želatinaste strukture spremeni v tekoče stanje. Če se sperma ne spremeni v tekoče stanje v približno 15 do 20 minutah po ejakulaciji, spermiji ne bodo mogli pravilno potovati do ženskega jačeca in ga oploditi.
2) Morfologija - Na moško plodnost vplivata tudi velikost in oblika spermijev. Medtem ko vsak ejakulat vsebuje tudi deformirane oblike spermijev, večje število takšnih "okvarjenih" spermijev nakazuje na tudi večjo verjetnost za moško neplodnost.
3) Gibljivost in hitrost - To sta lastnosti, ki govorita o tem, kako dobro in hitro so spermiji sposobni priti do ženskega jajčeca in ga oploditi.
4) pH - Merjenje pH-ja sperme pove, kako kisla oziroma bazična je sperma. Povprečen pH sperme je namreč med 7,2 in 7,8. Če je pH višji, je to lahko znak vnetja, nižji pH pa lahko pomeni, da je vzorec sperme okužen ali da je v moškem reproduktivnem sistemu neka ovira.
5) Skupni volumen - To je količina sperme na en ejakulat. Povprečen moški ejakulat vsebuje med dvema in petimi mililitri sperme. Če je sperme manj, bo zdravnik verjetno naročil pregled prostate in semenovodov. Če je sperme več kot pet mililitrov, pa je lahko koncentracija spermijev preveč redka.
PREBERITE TUDI: Za moško neplodnost krive tudi kemikalije doma!
Kako izboljšati kakovost sperme?
Dva najbolj pomembna dejavnika, ki vplivata na količino spermijev v ejakulatu, sta število Sertolijevih celic v modih, ki ustvarjajo spermije, in čas zadnje ejakulacije.
Dlje časa od zadnje ejakulacije namreč največkrat pomeni tudi večje število spermijev ob naslednji ejakulaciji.
Na število in kakovost spermijev pa lahko vplivate tudi z nekaj osnovnimi življenjskimi spremembami za večjo plodnost - zmanjšanjem ali prekinitvijo uživanja alkohola, prenehanjem kajenja, izgubo odvečne telesne teže, izogibanjem pregretju mod in zmanjšanju stresa, ki po zadnjih študijah prav tako pomembno vpliva na moško plodnost.
Tukaj lahko preverite tudi sedem neobičajnih metod za hitrejšo zanositev!
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: