|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Kdo je Emilija Pavlič?

Emilija Pavlič, 27.4.2010
Priprava zdrave hrane za otroke je njeno življenjsko poslanstvo. Preberite koristne izkušnje in nasvete Emilije Pavlič, avtorice knjige Za otroke kuhajmo zdravo.

image
/11


 

KJE in KDO me je naučil kupovati ekološka živila, kdo me je naučil pravilno kuhati?

 
Z ekološkimi živili se osebno in poklicno ukvarjam že celo življenje, torej že skoraj 60 let. Znam pridelati, znam kupiti, znam kuhati, znam ponuditi in znam ceniti. V otroštvu sem pomagala staršem na domači kmetiji na Postojnskem, kasneje pa v novo nastali družini v Kopru. Z načrtovanjem, kupovanjem in kuhanjem ekološke hrane se aktivno ukvarjam od 15 leta dalje. Prva prava učiteljica kuhanja je bila moja mama. Ko sem se učila za kuharsko vajenko v Piranu, pa izjemno ekološko ozaveščen učitelj kuhanja. Skupaj z njim smo šli dijaki vsako jutro na ribiško in zelenjavno borzo. Tako smo imenovali tržnico in ribarnico. Šele nato smo začeli s praktičnim poukom.

KDAJ še večji preskok na eko živila?

 
Po nastopu službe – gospodinje vrtca - za takrat 7 vrtcev, za 1300 otrok in 200 osebja, sem na prvem razgovoru ravnateljici obljubila, da bom storila vse, da bodo otroci in osebje jedli zdrave jedi iz zdravih živil, čim bolj ekoloških, pravilno skuhanih in ponujenih.

Da bom moje kuharsko znanje nadgrajevala z drugimi znanji. Tako sem že pred 20 leti začela načrtovati jedilnike, nabavo, porabo, stroške s pomočjo računalniškega programa.

Pred leti, ko še ni bilo javnih razpisov je bilo možno kupovati eko živila, n. pr. eko jabolka stare sorte: bobovci, goriška sevka, mešančki, eko melone, eko krompir, domače slive, fige, marelice, kaki in druge pridelke, glede na letni čas. Čeprav sem poznala trud teh kmetov, ki so ga vložili v pridelek, pridelke ročno obrali, osebno pripeljali, itd. je bila cena teh živil po mojem prepričanju večkrat prenizka. Primerjati sem jo morala glede na ceno plantažnih – tretiranih živil velikih grosistov in preprodajalcev. Zato, ker sem orala ledino in sem se bala, da mi ne bi kdo očital, da blago preplačam. Kar bi bilo zame še hujša obtožba, da me kdo podkupuje. Ne, tega nisem delala nikoli. Velikokrat pa mi je bilo žal kmetov in kmetic, ker so nekateri moji sodelavci, ki nikoli niso bili kmetje, delo teh ljudi premalo cenili.

Največja težava, ki sem jo izkusila z nabavo eko živil in nato naprej pri pripravi jedi iz eko živil so bili ravno sodelavci, ki niso poznali ne eko jedilnikov ne eko jedi.
Ker sem bila naučena, da kar vrtec plača, mora biti kakovostno, sem želela moje znanje, izkušnje, moje zahteve prenesti na hišnika – ekonoma, ki bo znal kupiti tisto najboljše, kar sem si zamislila, ko sem pisala jedilnik. Zato sem hodila z njim vsako jutro na borzo sadja in zelenjave ter rib. Ko sem dobila dobro blago sem bila vesela in sem si govorila »Dragi otroci, tudi danes boste zdravo jedli«.
Ker sem že od nekdaj eko kuharica, sem bila tudi zahtevna šefica. Nisem dovolila, da je bilo sadje ali zelenjava predolgo na svetlobi ali na toplem. Ali da kuharice iz dobrih živil skuhajo slabo jed - predebelo lupijo, živilo prekuhajo, preveč pražijo.

Vendar so moje izkušnje z eko hrano pri otrocih zelo dobre. Radi so jedli in to so moji najlepši spomini na otroke, na moje delo z eko živili in eko kuhanjem.
Ko je pred 20 leti tekel vse slovenski projekt za več pitja eko mleka (ne alpskega) – kar je sedaj še kako aktualno – smo ga v našem vrtcu speljali skoraj 100%. Otroci so prosili še mleka, še mleka. Dali smo jim ga nezavretega, saj je pasterizirano. Na primorskem je taka navada.

Tudi nekatere vzgojiteljice so se zmrdovale, češ ta jabolka, te hruške so predrobne, niso vse enakih oblik, imajo pege, so pretrde, to mleko, zakaj ga ne zavrete. Zamenjajte jedilnike ali pa Emilijo.

KAJ pa reakcija staršev?

 
Nekateri starši so kritizirali ekološka jabolka, češ, da počrnijo, ko jih otroci enkrat odgriznejo. Spominjam se začetkov uvajanja eko živil, da je bila ena visoko izobražena mama tako jezna, da je eko jabolko skoraj zalučala vame. Vpričo otroka. Veliko staršev pa je bilo izjemno zadovoljnih in njim gre zahvala, da smo vztrajali na projektu eko jedi in da so vsi otroci in osebje jedli dobro in zdravo. Mnogi starši, ko me srečajo, mi povedo, da so njihovi otroci zdravi in ekološko zelo ozaveščeni. Joj, kako sem vesela, da sem nekatere stvari postorila in vztrajala, dokler sem bila še v službi. Zagotovo gre tu tudi zahvala vzgojiteljicam in drugim sodelavcem.


Več o knjigi Mamica, nauči me kuhati

 

Več o Emiliji Pavlič

 

K ozaveščanju staršev o eko jedeh je naša dobra izkušnja, ki jo zelo priporočam vsem načrtovalkam/cem eko jedilnikov. To je, da smo se dvakrat letno predstavljali staršem KAJ IN KAKO KUHAMO V NAŠEM VRTCU. To je bila odlična promocija eko hrane in celotnega vrtca.

Kar mi je bilo hudo takrat in mi je še danes pa je to, da smo bile in so ponekod še vedno – eko kuharice in njihove eko kuharske pomočnice premalo plačane za njihov trud. Ekološka živila v javnih naročilih potegnejo za seboj več ročnega dela, pri eko kuhanju je več fizičnega dela, drugačno je shranjevanje. Kar pomeni, da MORA biti že na začetku najprej dogovorjeno, da bodo ti ljudje bolje plačani od tistih, ki kuhajo po industrijsko.

Primeri:
- sir z naravno skorjo je težje olupiti kot sir, ovit v plastično folijo,
- svežo rdečo peso je potrebno skuhati, olupiti in narezati,
- s sveže pripravljeno špinačo je več fizičnega dela, zato jo nič ne ostane,
- sveža naravna limona potrebuje, da limono iztisne človeška roka,
- doma narejena ribana kaša iz eko moke je cenejša in boljša.

Menim, da je v teh časih, ko se je mnogim ljudem ekološko kuhanje in okusi eko prehranjevanja zelo oddaljilo, potrebno vztrajati zaradi OTROK in vseh drugih ljudi.
Industrijska, že pripravljena hrana je marsikateri načrtovalki jedilnikov, kuharicam »oprala » možgane. Izobraževanje kuharskega in tudi pedagoškega ter drugega osebja za ekološko prehranjevanje je nujno potrebno še nadgrajevati. Da ne bo iz dobrih in dragih živil nastala slaba hrana, ki bo odšla v pomije, namesto za moč in zdravje. Da bodo vzgojiteljice, učiteljice in drugi zaposleni, ki servirajo eko hrano naprej, resnični ambasadorji vrtca ali šole, zavoda ali bolnišnice.


Pri serviranju eko hrane v šolah svetujem, da se odpravi linijsko serviranje in se uvede družinski način, kjer bi učiteljice vzgajale otroke in jim naučile kaj je eko hrana -  eko živila.

Eko živilo morajo otroci tudi spoznati, videti, otipati, da bodo lažje verjeli, da je hrana njihovo zdravilo.
 

Preberi še:

O knjigi Mamica, nauči me kuhati

Otroci potrebujejo zdrave starše

Več o avtorici in njenih aktivnostih na povezavi Emilija Pavlič.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Jagodni mafini (brez jajc in mleka)
Jagodna sladička za vse ljubitelje sladkih dobrot, tudi tiste, ki imate alergijo na jajca in gluten.
4
Začimbe za lažjo prebavo mamice in dojenčka
Če imate sicer zdravo prebavo oziroma črevesno floro in vas oziroma vašega otroka napihnejo samo določene jedi, to še ne...
4
Kdaj otroku ponuditi ribe in ostalo morsko...
Poletje je tu in že nam diši morska hrana. Kdaj in kako ponuditi takšne specialitete dojenčku?
4
3 odlične jedi za doječo mamico
Za mamice, ki dojijo velja, da to kar same pojedo, poje tudi njihov dojenček. V želji, da dojenček ne bi imel težav s pr...
4Velikonočna šunka – kuhana ali pečena (rec...
Preberite, kako skuhamo velikonočno šunko, da ne bo razkuhana ali presuha. V članku najdete tudi recept za slastno šunko...
Kako pravilno shraniti in pogreti hrano
Nepravilno shranjena ali pogreta že pripravljena jed nam lahko povzroči prebavne težave oziroma ogrozi naše zdravje.
Dudica.
пеперутка16

Do kdaj je imel vaš otrok dudico?