Dojenčkov trebušček je po rojstvu zelo majhen, zato je normalno, da se doji večkrat po malo. Preverite, kakšen je obseg dojenčkovega trebuščka pri določeni starosti, da ne boste v skrbeh, če dojenček dobi dovolj hrane.
Veliko mamic, sploh tistih, ki so prvič v tej vlogi, se sprašuje, ali dojenček pri dojenju poje dovolj in so pogosto v skrbeh, da nimajo dovolj mleka, ker se dojenček tako pogosto hrani. Na svetovnem spletu lahko o tem preberemo marsikaj in najdemo veliko različnih tabel in grafičnih prikazov, kakšna nja bi bila ustrezna količina mleka za dojenčka. Težava pa je v tem, da te preglednice običajno niso dovolj pregledne, da bi mamice dejansko dobile pravi občutek, koliko mleka je za njihovega dojenčka dovolj.
Svetovalka za dojenje, Katie Wickham, ki se tudi sama zelo pogosto srečuje s podobnimi vprašanji mamic, je zato pripravila bolj nazoren prikaz, kakšna količina mleka je za novorjenčka ustrezna od prvega dne dalje. Izmerila je približne količine mleka, ki jih potrebuje novorojenček prvi dan življenja, tretji dan, pri enem tednu in enem mesecu starosti in to ponazorila z mersko enoto, volumen malega trebuška pa primerjala z velikostjo določene hrane, ki je vsem dobro poznana - češnje, oreha, marelice in jajca.
PREBERITE TUDI: Dva mita o dojenju
Pogosto hranjenje v prvih dneh je povsem normalno
Novorojenčkov trebušček je res zelo zelo majhen in ne more (in ne sme) dobiti prevelike količine hrane, zato je potrebno novorojenčka v prvih dneh hraniti pogosteje. Prvi in drugi dan lahko novorojenček med dojenjem popije od 2 do 15 ml mleka. Nato si ga mamica položi na svoje tople, mehke prsi, da lahko v bližini njemu poznanega bitja srca brezskrbno zaspi. Ko se mamica odloči, da ga bo preložila v posteljico in si tudi sama malce odpočila ali se okrepčala, se otrok zbudi in je že spet lačen - rokice si tlači v usta in cmoka z usti. Mali trebušček je namreč že prebavil prvo rundo mamičinega mleka in normalno je, da otrok spet čuti lakoto. Novorojenčka je potrebno prvi dan nahraniti osem- do dvanajstkrat v 24-ih urah, kar pomeni, da ga je potrebno pristavljati približno vsako uro do tri ure.
Po prvem dnevu in prvi teden ali dva naj bi novorojenčka pristavljali najmanj osemkrat na dan. S pogostim pristavljanjem otrok namreč dobi vso potrebno tekočino (ali je dojenček dovolj hidriran se pokaže na polulani ali pokakani plenički), mleko zagotavlja zaščito proti boleznim, otrok pridobiva na teži, obenem pa se vzpostavi normalna, ustrezna količina mleka, ki jo bo novorojenček potreboval za zdrav razvoj.
Dojenčki nimajo urnika
Nič nenavadnega ni, če se novorojenček hrani v zaporednih obrokih, na primer, se doji 45 minut, potem zaspi in se zbudi čez dobre pol ure, se spet doji pol ure in zaspi. Naslednje hranjenje lahko sledi čez dve uri, čez tri ure, potem spet uro kasneje ... Novorojenček dejansko nima urnika! Ćeprav je sprva takše način dojenja lahko za mamico precej zahteven, je to dejansko najboljši način, da se vzpostavi stalna količina mleka. Ni se potrebno sekirat, da bomo dojenčka preveč dojili, lahko pa se zgodi, da ga bomo premalo.
PREBERITE TUDI: Koliko mleka popije dojenček?
Ob rednem dojenju dodajanje ni potrebno
Glavni razlogi zaradi katerih se mamice odločijo, da bodo poleg dojenja dodajale še mlečno formulo po steklenički je v tem, da so v dvomih zato, ker se njihov dojenčke želi pogosto dojiti ali pa so v negotovosti zaradi nasvetov zdravnikov, babic in družine. "Otrok spet joče, zagotovo je lačen." ali "Dojenček je razburjen, si prepričana, da imaš dovolj mleka?" ali "Pa saj sta se dojila uro in pol nazaj, najbrž nimaš dovolj mleka, če je že spet lačen.",takšna vprašanja lahko pri mamici, ki je že tako negotova glede hranjenja povzročijo še večjo negotovost, kar vodi v odločitev, da začne poleg dojenja še dodajati mlečno formulo, kar pa je v resnici nepotrebno.
Pogosto je prav dodajanje namreč glavni "krivec" za manj mleka. Namreč, otrok, ki poleg dojenja dobi še dodatno količino hrane po steklenički, dejansko zaužije preveč hrane za svoj majhnek volumen trebuha in zato po hranjenju več časa spi in se posledično manj doji. Mamino telo, ki mleko proizvaja po načeli "povpraševanje - ponudba", dobi signal, da ni potrebe po proizvajanju takšne količine mleka in posledično se ta zmanjša, kar pomeni, da bo za normalen razvoj otroka potrebno še več dodajanja in tako se znajdemo v začaranem krogu. Preden se odločite za dodajanje, poiščite strokovno pomoč oziroma se obrnite na svetovalke za dojanje. Tudi če že dodajate, vam bodo svetovalke pomagale z nasveti glede pravilnega pristavljanja, s čimer bo količina mleka še vedno ustrezna, obenem pa vam bodo znale svetovati, kako preiti na polno dojenje, ko bo pravi čas za to.
PREBERITE TUDI: Kakšen je pravi videz materinega mleka?
Trud je na koncu poplačan
Z vedenjem o tem, kakšna je velikost novorojenčkovega trebuha in kolikšno količino mleka lahko dejansko ta trebušček spravi vase ter kako pogosto, se je lažje znebiti negotovih občutkov glede hranjenja. Novorojenčki so majhni samo določen čas, trebuščki se hitro večajo in s tem tudi potrebe po večji količini mleka. Dejansko pa zaradi vedno večjega volumna otrokvega trebuha hranjenje postane manj pogosto in krajše. Prav zato so tako pomembni prvi dnevi, ko se prav s pogostim pristavljanjem povečuje proizvodnja mleka. Več časa, ko bosta s svojim novorojenčkom posvetila dojenju v prvih dneh, lažje in uspešnejše bo dojenje kasneje.
VIR: www.babiesfirstlactation.com
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: