Večina staršev se veseli trenutka, ko bo njihov dojenček prespal celo noč, malokdo pa se sprašuje, ali in zakaj so nočna prebujanja dobra za otroka. Zagotovo imajo tudi svoje dobre strani.
Rahel spanec dojenčka pomaga pri razvoju možganov, saj se pretok krvi v možgane v aktivni fazi spanja skoraj podvoji
(Freepik.com)
Vse ima svoje razloge, tudi prebujanje dojenčka ponoči. Seveda, ko se dojenček odloči prespati noč, ga ni treba zbuditi za hranjenje.
Če je treba zamenjati plenico, to storite v poltemi, torej prižgite luč v sosednji sobi, da bo otrok, če se zbudi, kmalu naprej spal.
Kako spijo odrasli?
Spanje dojenčkov se zelo razlikuje od načina spanja odraslih. Medtem ko odrasli sami najdejo načine, kako zaspati, dojenčki potrebujejo vašo pomoč. »Pomirjujoče misli« pred spanjem lahko odraslim omogočijo, da se lažje potopijo v »non-REM« fazo spanja, čas, ko je spanec globok in miren. V tej fazi se duh in telo najbolj spočijeta, dihanje je plitko in pravilno, mišice pa sproščene. Po nekaj več kot eni uri odrasli preidejo v »REM« fazo spanja, ko je spanje plitko in se lažje zbudimo.
Obe fazi se ponoči menjata vsakih nekaj ur. Čeprav se vam včasih zdi, da ste vso noč sanjali, je dejstvo, da odrasel človek, ki spi osem ur, v povprečju mirno spi šest ur, aktiven spanec pa je na sporedu le dve uri.
PREBERITE TUDI: Razburljivih 10 minut: Kako v resnici izgleda tuširanje, ko imaš otroka
Kako spijo dojenčki?
Dojenčke je treba velikokrat dojiti, gugati in nositi v naročju, da lahko zaspijo. Verjetno ste opazili, da veke še vedno vibrirajo, čeprav so otrokove oči zaprte. Roke in noge so sproščene, vendar občasno trzajo. Ni nenavadno, da se dojenček v spanju veselo smeji. Tudi ko mislite, da vaš dojenček spi, se zgodi, da se zbudi, ko ga položite v posteljico. To kaže, da je dojenček še vedno zelo lahno spal.
Poskusite podaljšati ritual spanja na približno dvajset minut. Dojenčkove grimase in trzljaji se bodo postopoma umirili in to kaže na to, da dojenček spi vse bolj trdno. Zelo majhni dojenčki nimajo stopenj trdnega spanca in se zato pogosto zbujajo ponoči.
Odrasli v tej fazi spanja lahko gredo na stranišče, se vrnejo v posteljo in takoj nadaljujejo s spanjem. Tako tudi dojenčki; če so lačni ali potrebujejo menjavo plenic, se bodo zbudili in če jih boste nahranili in zamenjali v tišini in brez močne svetlobe v sobi, bodo kmalu nadaljevali s spanjem. Zato je dobro imeti ob postelji šibko nočno svetilko, ki vam bo olajšala preoblačenje in hranjenje ter ne bo prebudila otroka. Če prižgete luč v sobi, ko dojenček zajoka in začnete glasno govoriti, se bo dojenček zbudil in veliko težje zaspal.
PREBERITE TUDI: 35 stvari, ki jih mame naredijo pred 9. uro zjutraj
Zakaj so nočna prebujanja dobra za dojenčka?
Potrebe dojenčkov v prvih mesecih življenja so največje, možnosti, da sporočijo tisto, kar potrebujejo, pa najmanjše. Otroško telo se razvija z vrtoglavo hitrostjo. Želodec in prebavni sistem sta še vedno slabo razvita. Materino mleko je zelo enostavno in hitro prebavljivo, zato je treba otroka pogosto nahraniti. Če lakota otroka ponoči ne bi mogla zbuditi, bi to povzročilo upad razvoja in hujšanje.
V obdobju, ko je dojenček prehlajen, je potrebna dodatna skrb. Poln nos otroku otežuje dihanje, otrokova koža pa je še tako tanka, da telo ne more samo uravnavati toplote – kar lahko ogrozi otroka. Telo se ne more samo ogreti, če je mrzlo, in ohladiti s potenjem, če je vroče, temveč morate oblačila in posteljnino prilagoditi razmeram v prostoru, kjer dojenček spi.
Raziskave potrjujejo, da je lahek spanec najboljši za zdravje otroka, da se lahko s prebujanjem odzove na grozeče okoliščine. Poleg tega se način spanja dojenčkov šteje za "pametnejšega" od sanj odrasle osebe. Lahek spanec pomaga pri razvoju možganov, saj se pretok krvi v možgane v aktivni fazi spanja skoraj podvoji. Telo nato poveča proizvodnjo živčnih beljakovin v možganih. Možgani ta čas uporabljajo za obdelavo informacij, ki jih je dojenček prejel, ko je buden, shranjujejo se koristne informacije in zavržejo nepomembne.
PREBERITE TUDI: Starševstvo naju je popolnoma spremenilo
Prezgodaj rojeni dojenčki skoraj 90 odstotkov svojega časa preživijo v fazi lahkega spanja in tako pospešijo razvoj možganov. Z izogibanjem globokemu spanju dojenčki zmanjšajo tudi tveganje za nenadno smrt dojenčka.
Kdaj se nočna prebujanja nehajo?
Eno od vprašanj, na katero si novopečeni starši najbolj želijo odgovora, je: kdaj začnejo dojenčki spati vso noč? Ni univerzalnega odgovora. Najbolj natančno bi bilo reči: ko so otrokovi možgani in prebavni sistem dovolj razviti.
Dojenčki v prvih treh mesecih zelo redko spijo več kot štiri ure v kosu, brez potrebe po hranjenju. Vendar pa skupaj spijo od štirinajst do osemnajst ur na dan – vse je odvisno od tega, kdaj in kako je ta spanec porazdeljen.
Med tretjim in šestim mesecem se bo število nočnih zbujanj zmanjšalo na eno ali dve; to je prvi pomemben korak k otrokovi zrelosti, ki bo staršem prinesel olajšanje.
PREBERITE TUDI: Oprosti za podočnjake, mama
Spalne navade vašega otroka so posledica njegovega temperamenta, ne vašega načina, kako zaspite in poskušate odkriti čarobni recept za daljši nočni spanec. Prebujanje otroka ponoči, pogostost in trajanje, ni odvisno od vas, temveč od otrokovih potreb.
Vir: Ringeraja.ba
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: