Ogromno mamic se ob rojstvu novorojenčka zaskrbljeno sprašuje, ali je njeno mleko dovolj hranljivo, dobro za otroka, ker je tako neobičajne barve in prosojnega videza. Kakšne barve je pravzaprav kakovostno mleko, ki ga proizvajajo materine prsi?
Videza materinega mleka ne moremo primerjati z mlekom živali! (Arhiv Ringaraja.net)
Kolikokrat ste že slišali, da je materino mleko je nezadostno, »vodeno«, ker je tako prozorne barve in niti približno ni podobno beli barvi živalskega mleka oziroma mlečnega nadomestka?
Novopečene mamice so pogosto zaskrbljene zaradi posebne barve in prosojnosti materinega mleka, saj ne izgleda tako »gosto« in hranljivo kot mleko živali oziroma mlečna formula. Še bolj so mamice v dvomih, ko se pojavijo opozorila, da dojenček ne pridobiva dovolj na teži, ko jo z vseh strani opozarjajo, da je dete tako drobceno, ker nima dovolj hranljivega mleka in še najbolj, ko mamica prične dojenčka tehtati in se kazalec na tehtnici le počasi pomika navzgor oziroma teža ni v skladu s standardi. Je mogoče za to krivo »vodeno« mleko, je prvo na kar mame takrat pomislijo. Resnica je, da je prav ta prozorno modrikast videz materinega mleka dokaz, da je mleko točno takšno kot mora biti, za to da nahrani človeško bitje.
Videz materinega mleka bi moral biti za zgled!
Do napačnih predstav, kako bi moralo izgledati materino mleko prihaja zaradi primerjanja z mlekom živalskih vrst in mlečnimi nadomestki. »Odkar obstajajo mlečni nadomestki, te primerjajo z materinim mlekom. Pa ne tako, da bi rekli: poglejte kako čudno je nadomestno mleko v primerjavi z materinim - prav nič naravno ni videti! Ne, primerjave gredo v nasprotno smer: poglejte, z materinim mlekom mora biti gotovo nekaj narobe, ko pa ni podobno živalskemu in iz njega izdelanim formulam,« piše Mojca Vozel v zapisu na družabnem omrežju Klub za dojenje - z Mojco Vozel, kjer deli svoje izkušnje v skupnosti mamic z nešteto vprašanji in dilemami glede dojenja. Prav ta napačna primerjava je najpogostejši razlog, da ob pogledu na neobičajno barvo mleka danes toliko mater misli, da je mleko slabo, neprimerno in posežejo po mlečnih dodatkih. »Takšna vztrajna prepričanja so prisotna med materami in zdravstvenimi delavci enako intenzivno kot pred desetletjem ali dvema,« opozarja Vozlova.
Materino mleko pride iz materinega telesa in je popolnoma naravno. To je hrana, ki je najbolj popolna za človeška bitja in ob kateri se človek razvija že na stotine in stotine let. Zakaj torej materinega mleka ne vzamemo za zgled, za objekt primerjave in za merilo, po katerem bi presojali druge vrste mlek za dojenčke?!
PREBERITE TUDI: Koliko mleka potrebuje novorojenček?
Ali res veste, kakšno bi "moralo biti" materino mleko?
Ko vzamete iz hladilnika mleko in si ga natočite v kozarec, boste takoj vedeli, da je z njim nekaj narobe, če ne bo snežno bele barve. Tudi mlečni nadomestek bo izgledal precej podobno kot živalsko mleko. Pa veste, kako naj bi izgledalo mleko, ki nastane v dojkah? V resnici ni niti malo podobno živalskemu mleku ali umetno narejenim mlečnim formulam. V knjigi Želim dojiti, ki jo toplo priporočamo vsem bodočim in novopečenim mamicam, saj vam na enostaven način pomaga najti odgovore na najpogostejša vprašanja, ki se pojavijo pri dojenju, je avtorica, Mojca Vozel, takole razložila, kakšen je pravi videz materinega mleka:
1. Barva
Mleko matere je po barvi bolj »vodeno«, nekateri ga opisujejo kot bolj »prozorno«, bolj »tanko« ali »modrikasto«. To je prava barva materinega mleka. Prve tedne po porodu je barva drugačna, vsebuje namreč odtenke oranžne in rumene, saj se mleko obarva zaradi prisotnosti mleziva (kolostruma). Kasneje barvni odtenki varirajo zaradi hrane, ki jo je jedla mati. Ob zaužitju velikih količin klorofila lahko mleko dobi zelenkast odtenek. Pok krvne žilice v dojki mleko obarva rožnato, kar za otroka ni popolnoma nič nevarno. Zaradi jemanja zdravil so v literaturi navedeni tudi neobičajni odtenki, celo črnikasto mleko.
2. Smetana
Če materino mleko nekaj ur stoji v posodi, se na vrhu izloči najgostejši in najbolj kalorični del – smetana. Debelina plasti smetane je odvisna od tega, kdaj je mamica mleko iztisnila, kako dolgo ga je iztiskala, ali ga je iztiskala iz ene ali obeh dojk, kdaj se je otrok nazadnje dojil ...
Po smetani v enem lončku iztisnjenega mleka ni mogoče ocenjevati kakovosti materinega mleka. Dojenček dobi dovolj smetane, če se doji dovolj pogosto in aktivno, brez urnikov in drugih omejitev. Smetane tudi ne more biti preveč, kajti maščoba v materinem mleku je najboljša za razvoj.
PREBERITE TUDI: Kako naj vem, ali imam dovolj mleka?
Zaupajte v svoje mleko!
Ko boste v dvomih, ali je vaše mleko dovolj dobro za vaš mali zaklad, ga nikar ne primerjajte z mlekom, ki ga poznate. Vsaka vrsta namreč tvori mleko, ki je po strukturi prilagojeno mladičem oziroma dojenčkom svoje vrste. Vaše mleko je za vašega dojenčka najpopolnejše, prav tako kot je kravje mleko popolno za njenega telička. Povsem normalno je, da sta si ta dva mleka po videzu popolnoma različna. Ne ozirajte se na barvo, ne obremenjujete se s tem kar pravi okolica, ampak zaupajte materi naravi in temu s čimer vas je opremila. Opazujte svojega dojenčka in se osredotočite na druge znake, ki kažejo ali vaš dojenček dobiva dovolj mleka.
VIRA: knjiga Želim dojiti (str. 195-196), Klub za dojenje - z Mojco Vozel
Mag. Mojca Vozel (Prvinskahrana.si) piše članke in knjige, organizira delavnice, predava različnim skupinam od vrtcev in šol do podjetij, društev in lokalnih skupnosti, ki želijo o hrani izvedeti več. Je avtorica knjižne uspešnice Želim dojiti, ki je mnogim mamicam pomagala pri prvih korakih na poti do uspešnega dojenja. Več o knjigi smo pisali TUKAJ. Za doječe mamice je ustanovila tudi Facebook skupino Klub za dojenje z Mojco Vozel.
|
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: