V Sloveniji je kombinirana hormonska kontracepcijska tabletka (KOK) na voljo že od leta 1964.
Klasična tabletka
Klasična tabletka, ki jo poznamo vsi, je do sedaj vedno vsebovala dve vrsti ženskih spolnih hormonov- estrogen in progestagen. Oba hormona je moč najti v ženskem telesu. Odgovorna sta za spolni razvoj, menstruacijo, rodnost in ob pomanjkanju le teh prehod ženske v menopavzo.
Stranski učinki estrogena so srčno-žilne narave. Pri ženskah z visokimi dejavniki tveganja za srčno žilne zaplete lahko povzročajo vensko ali arterijsko trombozo, srčni infarkt ali možgansko kap. Lahko povzročajo ostale blage stranske učinke kot npr. slabost, glavobole, boleče dojke, pekoče žile in blage spremembe razpoloženja. Odsvetujemo jo vsem ženskam z dejavniki tveganja in doječim materam, ker se dokazano spremenita sestava in količina mleka.
Progestagenska tabletka
Vzrokov za potrebo po hormonski zaščiti le z enim hormonom- progestagenom, je torej več.
Novo progestagensko zaščito, ki jo bomo strokovnjaki poimenovali POK ( progestagenska oralna kontracepcija) predstavlja tabletka, ki vsebuje 75 mikrogramov hormona dezogestrela. Na splošno progestagenske tabletke, ki jih v svetu poznamo pod bolj priljubljenim imenom mini pilule, delujejo nekoliko drugače kot klasična kombinirana tabletka. Na splošno so veljale kot manj učinkovite, saj so delovale predvsem na zgostitev maternične sluzi s preprečitvijo zanositve. Nova tabletka, ki jo je najbolje poimenovati kar po imenu- CERAZETTE, se od vseh dosedanjih progestagenskih tabletk močno razlikuje prav v visoki učinkovitosti preprečevanja neželene zanositve. Učinkovitost je primerljiva z vsemi ostalimi kombiniranimi hormonskimi tabletkami (KOK) pod pogojem, da uporabnica resno, zanesljivo in odgovorno jemlje tabletke po navodilu zdravnika.
Odlična zaščita takoj po porodu in med dojenjem
Nova tabletka je predvsem dobrodošla novost za vse ženske po porodu. Dokazano ne spreminja količine mleka, ki znaša dnevno povprečno 800 ml. Ne vpliva na sestavo, vonj ali okus mleka doječe mamice in torej nima nobenega vpliva na morebitno manjšo rast ali slabši razvoj otroka.
Tabletko lahko začnemo jemati že 3 tedne po porodu. Pri nas je ženska po porodu naročena na prvi pregled 6 tednov kasneje. Takrat ocenimo stanje rodil, preverimo celjenje morebitnih poškodb porodnih poti, svetujemo začetek spolnih odnosov in se seveda resno pogovorimo o načinu zaščite.
Naj ponovno ponovim oziroma vsem parom po porodu ponovno razložim, kaj pomeni dojenje kot način zaščite pred ponovno, prehitro zanositvijo. Samo dojenje oziroma strokovno poimenovanje laktacija je zanesljiva metoda v prvih 6- mesecih pod pogojem, da mamica doji polno. Polno dojenje pomeni dnevni obroki podojev v razmaku 4 ure in nočni obroki v razmaku ne več kot 6 ur. Le takrat govorimo o dobri zanesljivosti in 3% možnosti zanositve. Mamica ne sme imeti menstruacije. Po 6 mesecih je dovoljena uporaba vseh ostalih tabletk kljub dojenju, saj je takrat v telesu že dovolj lastnega estrogena, ki ga s tabletko vneseni enaki hormon ne spreminja in tako ni več vpliva na dojenje.
Takoj po porodu lahko vstavimo tudi druge oblike zaščite kot je navaden bakren maternični vložek, hormonski maternični vložek ( Mirena) ali uporabimo depo injekcijo progestagena v obliki injekcije- depo medroksiprogesteron acetat ( Depo Provera). Injekcije moramo ponoviti vsakih 90 dni. Dostopnosti do te oblike je v Sloveniji sicer možna, vendar manj pogosta predvsem v ginekoloških ambulantah izven bolnišnic, zato je prav nova tabletka zelo uspešno nadomestilo in samostojna novost tudi namesto injekcije. Ostale oblike zaščite so seveda kondom, spermicidi ali diafragma. Resno zdravniško priporočilo je dobrohotno za mamico: svetujemo vsaj leto in pol do 2 leti med posameznimi nosečnostmi, če pa mamica rodi otroka s carskim rezom, je o priporočilo o 2 letnem premoru resna obveza in nuja, da se izognemo nepotrebnim resnim zapletom, ki lahko nastanejo prav zaradi pogostih nosečnosti.
Dejavniki tveganja pri uporabi hormonske kontracepcije
Nova progestagenska tabletka je zelo primerna ravno pri tistih ženskah, pri katerih moramo biti zaradi dejavnikov tveganja ali škodljivih razvad previdni oziroma kombiniranih tabletk (KOK) ne smemo predpisati.
Dejavniki tveganja, ko KOK ne smemo predpisati, POK pa lahko postane zdravilo izbire, so:
- prevelika telesna teža ( BMI preko 30),
- povečan nivo holesterola ob starosti preko 40 let,
- slabo urejen krvni tlak ob nezdravljeni arterijski hipertenziji,
- kajenje več kot 15 cigaret dnevno ob starosti nad 35 let,
- migrenski glavoboli z avro ali brez avre (najhujša oblika migrene),
- izrazite krčne žile, prebolela tromboza ali sveža tromboza,
- ishemične srčne bolezni, prebolel srčni infarkt ali bolezni zaklopk,- ,
- nepravilnosti pri strjevanju krvi, napake tromobcitov.
Pri vseh naštetih stanjih je progestagenska tabletka kot sredstvo izbire kontracepcije uvrščena v skupino zdravil, ki predstavlja več koristi kot tveganja za žensko in jo ko tako lahko predpišemo.
Prednosti nove tabletke:
- ima zanemarljiv učinek na strjevanje krvi, maščobe in holesterol v krvi ali presnovo ogljikovih hidratov,
- je učinkovita in varna, tudi v času dojenja ali po 40. letu do nastopa menopavze,
- ohranja rodnost,
- z lahkoto se prekinja, ovulacija nastopi že dva tedna po prekinitvi jemanja,
Stranski učinki progestagenske tabletke so:
- možne so vmesne, neredne, pičle krvavitve, strokovno poimenovane kot »spottingi«, ki lahko trajajo različno dolgo, včasih celo nekaj tednov,
- občutek slabosti,
- glavobol,
- občutljivost prsi,
- pojav aknavosti in mastne kože.
Tabletka se jemlje ves čas, neprekinjeno, 1 tabletka dnevno zjutraj ali zvečer. Če eno tabletko pozabimo, uporabimo 1 teden kot dodatno zaščito kondom, tabletke pa ves čas jemljemo naprej. Po enem tednu je zaščita zopet varna in zanesljiva.
Pomembni vidik nove kontracepcije:
1. progestagenska tabletka CERAZETTE ( POK) je ob pravilni, resni in odgovorni uporabi enako zanesljiva kot vse ostale hormonske kombinirane tabletke (KOK),
2. dokazano jo lahko jemljejo ženske z dejavniki tveganja in doječe mamice,
3. med uporabo se beleži veliko več nepravilnih vmesnih krvavitev, zaradi katerih obisk pri ginekologu ni potreben, vendar so opisane neželene krvavitve, ki motijo žensko pri njihovem vsakdanu, najpogostejši vzrok za prekinitev jemanja POK.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Miti o zanositvi: Drži ali ne?
Če/ko želimo zanositi, se poslužujemo raznih tehnik, poslušamo vsak nasvet, ki bi pripomogel k temu, da bi hitreje zanos...
11
Kako prepoznati vgnezditveno krvavitev?
Kako lahko prepoznamo vgnezditveno krvavitev in kako se loči od menstruacije?
6
Motnje menstrualnega ciklusa so precej pog...
Vsaka ženska obdobje pred menstruacijo in med njo doživlja drugače. Motnje menstrualnega ciklusa so različne in pogoste....
5
Kakšne so vaše možnosti, da rodite dvojčka?
Da bi natančno ugotovili, kateri geni povečujejo možnosti, da bo bodoča mati rodila dvojčka, so znanstveniki analizirali...
4