|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Krvavitve med nosečnostjo – kdaj so nevarne?

Uredništvo Ringaraja.net, 18.10.2023
Do krvavitev med nosečnostjo lahko pride zaradi različnih vzrokov, pri čemer so nekateri povsem nenevarni, drugi pa so razlog za skrb in takojšen obisk zdravnika.

image
Kdaj so krvavitve razlog za paniko? (Freepik.com)
/11


Različni izcedki so v nosečnosti pogosti, včasih pa pride tudi do krvavitev. Če je krvavitev šibka, navadno ni razloga za preplah, vendar je dobro, da v vsakem primeru čimprej obiščemo svojega zdravnika.

Da boste vedeli, katere so nevarne in kdaj je razlog za preplah, smo zbrali nekaj najbolj pogostih razlogov za krvavenje med nosečnostjo.

 

Prva polovica nosečnosti

V prvem trimesečju naj bi po ocenah zdravnikov od 25 do 40 odstotkov žensk doživelo temnejši izcedek ali rahlo krvavitev. To so najpogostejši vzroki za krvavitve v prvi polovici nosečnosti:

 

Vgnezditvena krvavitev

Vgnezditvena ali implantacijska krvavitev se zgodi takrat, ko se oplojeno jajčece ugnezdi v maternično sluznico, vendar ne pri vsaki nosečnosti.

Do tega pride približno 6 – 12 dni po oploditvi, kar po izračunih pomeni nekje med 18. in 25. dnevom ciklusa. Ob ugnezditvi zarodka lahko pride do rahle poškodbe drobnih žilic, ki se kažejo s rdečkasto, rožnasto ali rjavkasto krvavitvijo. Običajno se pojavi preden naj bi se začela menstruacija.

 

PREBERITE TUDI: Kako prepoznati vgnezditveno krvavitev?

 

Hematom

Pri hematomu je pomembno, da se postavi hitra diagnoza in počitek, ker se lahko razvijejo resnejši zapleti.

 

Zunajmaternična nosečnost

Ektopična ali zunajmaternična nosečnost je nosečnost, pri kateri se plod razvija ali zunaj maternične votline (v jajcevodu, trebušni votlini) ali pa na netipičnem mestu znotraj nje (maternični rog, maternični vrat).

 

PREBERITE TUDI: Ektopična (zunajmaternična) nosečnost

 

Biokemična nosečnost

Biokemična nosečnost je odsotnost gestacijske vrečke in plodu na ultrazvočnem pregledu, kljub temu, da je bil test nosečnosti pozitiven.

Pojavi se, ko zarodek umre takoj po spočetju in se zgodi, še preden se oplojeno jajčece vgnezi v maternico.

 

PREBERITE TUDI: Kako prepoznamo biokemično nosečnost?

 

Spontani splav

Znaki splava so: vaginalna krvavitev, krčevita bolečina v spodnjem delu trebuha, ki je hujša kot pri menstrualnih krčih, med krvjo pomešani koščki tkiva.

 

Manjše krvavitve se lahko pojavijo tudi po spolnih odnosih ali ginekoloških pregledih, včasih pa kažejo tudi na različne okužbe.

 

Druga polovica nosečnosti

V drugi polovici nosečnosti so krvavitve manj pogoste, ampak veliko bolj nevarne.

Velikokrat so posledica vnetij, lahko pa se pojavijo določena stanja.

 

Predležeča posteljica

Ko govorimo o predležeči posteljici ali placenti previi, posteljica leži zelo nizko v maternici in prekriva celoten ali del materničnega vratu. Krvavitev je običajno neboleča, vendar izredno huda. Navadno se priporoča ležanje v porodnišnici, tako da lahko ob krvavitvah takoj prične z zdravljenjem.

 

PREBERITE TUDI: Predležeča posteljica lahko povzroči zaplete pri porodu

 

Odstop ali abrupcija posteljice

Prizadene okoli 1% nosečnic, pomeni pa, da se posteljica odtrga od maternične stene.

 

Prezgodnji porod

Ko se maternični vrat začne mehčati, krajšati in širiti, se iz njegovega kanala sprosti krvavo obarvan sluznični čep. To je znak bližajočega se poroda in se lahko zgodi tudi do šest tednov pred porodom.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Prisrčne ideje, kako razkriti, da si noseča
To je osem prisrčnih načinov, kako lahko s svojimi najbližjimi in celotnim svetom deliš, da se bo družini pridružil nov ...
5
Celodnevna avantura za bodoče starše in ml...
Pomlad prinaša sveže začetke in nove avanture, zato je popoln čas za Baby Expo, edinstven dogodek, ki združuje vse, kar ...
5
Zgodnji znaki nosečnosti: Izcedek
Zanositev povzroči številne spremembe v ženskem telesu in ena od teh je trdnost in položaj materničnega vratu. S spremlj...
4
Brezplačno: Čudovita nosečnost (e-knjiga)
Povsem brezplačno vam je na voljo e-knjiga Čudovita nosečnost, polna korisnih nasvetov za vitalno, fit telo v nosečnosti...
4



Dovoljeno in prepovedano v nosečnosti
Nosečnost ni bolezen, kljub temu pa se je dobro nekaterim stvarem v nosečnosti izogibati. Preberite, kaj v nosečnosti la...
Kdaj te bom prvič začutila?
Od tistega dne dalje, ko se nosečnici na testu pokaže tisti magični plusek, komaj čaka, da bo začutila prve gibe svojega...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?