|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Lasten vrt - kako do kvalitetne zemlje?

Anton Komat, 26.2.2010
Se tudi vi odločate, da bo vaš vrt letošnjo pomlad krasil zelenjavni vrt? Poznate prednosti lastne pridelave zelenjave in sadja? Kako poskrbeti za kakovostno zemljo in kako zalivati vrt preberite v prispevku. Na vaša vprašanja odgovarja g. Komat.

image
/11


Petra s Primorske sprašuje:

V letošnjem letu sem se odločila, da bom imela lasten zelenjavni vrt. Na domačem vrtu nimamo dovolj zemlje. Ali nam lahko svetujete kam po zemljo, da bo le ta ekološko neoporečna? Pri nas na primorskem so strehe še večinoma pokrite s salonitom. Sosedje na veliko zbirajo vodo s teh streh v sode in z njimi zalivajo svoje vrtove. Sama menim, da je takšno početje zdravju škodljivo. Ali mi lahko sporočite vaše mnenje kako je dejansko s tem? V enem od vaših prispevkov sem zasledila, da imate doma lasten vrt? Ali imate kakšno posebno konstrukcijo ali gre za običajni zelenjavni vrt? Hvala za vaše dragocene izkušnje.

 

G. Anton Komat odgovarja:

 

Zemlje ni prav lahko dobiti, morda iz aktualnih izkopov pri gradnjah javnih objektov ali pa pri nekaj zasebnikih, ki se ukvarjajo s to dejavnostjo. Vprašanje vaših stroškov je, koliko prsti potrebujete in na kolikšno razdaljo jo je potrebno prepeljati do vas. Oporečnost prsti prepoznate hitro že po tem, iz katerega območja izvira. Ne jemljite prsti za katero ne veste natančnega izvora. Lahko pa opravite kemično analizo, vendar morate poprej vedeti, katere snovi naj bi pooblaščeni laboratorij iskal v prsti.

Salonitke so ena največjih zdravstvenih tveganj v Sloveniji, saj sproščena azbestna vlakna povzročajo mesotheliom (rak plevre). Življenjska doba salonitk je nekako 20 let in po tej dobi pričnejo razpadati in sproščati azbest. Pomembno je vedeti, da azbest (vsaj po dosedanjih raziskavah) ni nevaren v vodi, ampak v zraku, torej, ko njegove delce vdihavamo.

Domač vrt (ni velik, cca 250 m2) obdelujem po načelih permakulture in sem ga oblikoval v obliki antičnega amfiteatra v terasah tako, da je dno pod nivojem. Na njem pridelam večino potrebne hrane, viške pa zamenjam s sosedi in prijatelji. Nekatere poljščine in sadje kupim na ekokmetiji. Tako, da za obiske trgovin ostane praktično le »sol in poper«

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Osem zdravih, a spregledanih jedi
Vsi jih poznamo. Lahko bi rekli, da smo z njimi zrasli. Juha z lečo v vrtcu. Sok rdeče pese z medom in limono, kadar smo...
5
Obvezno kompostiranje
S 1. julijem bo ločevanje odpadkov v gospodinjstvih obvezno.
4
Zaključek projekta Eko-paket
Znani so nagrajenci projekta Eko-paket 2009/10!
3
Izogibajmo se lupinam
Če ne uporabljamo ekološko pridelanih limon in pomaranč, se pri kuhanju in peki raje izogibajmo uporabi njihovih lupinic...
3



Lasten vrt - kako do kvalitetne zemlje?
Se tudi vi odločate, da bo vaš vrt letošnjo pomlad krasil zelenjavni vrt? Poznate prednosti lastne pridelave zelenjave ...
Sedem korakov do boljšega življenja
photo
Na srečo se vse več ljudi obrača od kvantitete h kakovosti življenja in vi, ki vam je pomembneje biti kakor imeti, boste...




Ščetkanje zob.
Admin

Kdaj ste svojim otrokom začeli umivati ​​zobe?