Starši se večkrat sprašujete, kdaj je primeren čas, da dojenčka pri prevažanju z avtomobilom, preselite iz lupinice v avtosedež in nato v jahača. Preberite si odgovore strokovnjakinje!
Avtosedež mora imeti čvrsto sedišče in naslonjalo.
Kdaj je pravi čas, da dojenčku v avtu namestimo avtosedež, kdaj je dovolj velik za vožnjo v jahaču, smo vprašali fizioterapevtko Špelo Gorenc Jazbec.
Kdaj naj bi dojenčka pri prevažanju v avtomobilu, preselili iz lupinice v avtosedež?
Ko se dojenček zna samostojno usesti, brez pomoči staršev, takrat je sigurno pripravljen, da lupinico zamenjamo za avtosedež. Če opazimo, da lupinica postaja premajhna, dojenček pa se še ne zna samostojno usesti, ga lahko damo v avtosedež skupine 0 – 18 kg, ki se lahko namesti v avtomobilu v nasprotni smeri vožnje in ima podoben položaj kot lupinica. Če se odločite za avtosedež skupine 9 – 18 kg, pa dojenčka ustrezno založite ob medenički, da mu omogočite večjo stabilnost in zagotovite tak položaj, da ne bo mogel spodnašati zadnjice.
Na kaj je potrebno biti pozoren pri nakupu avtosedeža?
Pri nakupu avtosedeža je potrebno biti pozoren, na čvrstost sedišča in naslonjala. Oba naj bosta čim bolj čvrsta, a hkrati udobna, da otroka ne tišči. Prehod med sediščem in naslonjalom naj bo v čim bolj pravem kotu, saj zaobljen prehod ne omogoča dovolj aktivne vzravnave od podlage, ker podlaga ni ravna, temveč zaobljena. Prav tako naj sedež ne bo preširok, da otrok lažje vzdržuje aktivno pokončno držo med vožnjo (tresljaji). Preširok avtosedež otroku odvzame stabilnost.
Kdaj gre lahko otrok iz avtosedeža v jahača?
Pri prehodu iz avtosedeža v jahača je predvsem pomembno, kolikšno stabilnost ima otrok in kako varnega se počuti v jahaču. Bolje je, če je otrok dlje v avtosedežu (primernem njegovi starosti), kot da ga prehitro posedemo v jahača. Še posebej, če otrok med vožnjo velikokrat zaspi, takrat je jahač neprimeren, saj ne nudi stranske opore telesu in glavi. Takrat, ko je otrok med vožnjo ves čas buden, aktiven (njegova drža) in z obvladovanjem ravnotežja in stabilnostjo nima nobenih težav, takrat ga lahko posedemo v jahača. Pomembni so tudi starostna omejitev in zakoni, ki jih je potrebno upoštevati.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
WHO priporoča, da se malčke uči samozadovo...
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je s smernicami in standardi za spolno vzgojo otrok med starši in strokovnjaki v...
101
Rojstni dan "petka"
V tujini postajajo vedno bolj popularni t.i. "fiver party" oziroma grobo prevedeno "petka zabava". Ta način naj bi o...
23
Drugo leto daljše počitnice, zimske spet n...
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je že objavilo šolski koledar za osnovne šole, za leto 2023/2024. Prvomajske poči...
14
Besede, ki jih morate kot starši uporabiti...
Kar otroku govorimo starši, ostane za vedno, zato preverite, katere stvari morate otroku izreči čim večkrat.
13