Čeprav se o moški neplodnosti ne govori veliko, je ta skoraj tako pogosta kot ženska neplodnost. Dobra novica pa je, da je moško neplodnost možno uspešno zdraviti, oz. poiskati darovalca v semenski banki.
Kako pogosta je moška neplodnost?
Med 10% in 15% parov po enem letu nezaščitenih spolnih odnosov ne uspe zaploditi novega življenja. Med njimi so razlogi za neplodnost sledeči:
• pri 30% do 40% parov sta neplodna oba partnerja
• pri 20% parov je neploden samo moški
• pri 30% do 40% je neplodna samo ženska
• pri 10% parov razlog za neplodnost ni znan
Med neplodno moško populacijo je pri 15% razlog za neplodnost azoospermija (odsotnost semenčic v semenski tekočini), kar pomeni približno 1% celotne moške populacije.
Diagnoza
Moško neplodnost določimo s pomočjo analize semenčic. V ta namen mora moški darovati vzorec svojih semenčic za laboratorijsko analizo. V laboratoriju se v vzorcu pregleda količina semenske tekočine in število, gibljivost ter oblika semenčic. Če je to le možno, se test opravi dvakrat, občasno pa je potrebno opraviti še dodatne teste:
• splošni pregled pri urologu
• specialistični test semenčic, ki vključuje genetsko testiranje (iskanje prisotnosti protitelesc) in analizo negibnih semenčic (ki presodi ali so semenčica živa ali mrtva)
• krvni test, ki najpogosteje preverja koncentracijo hormonov FSH in testosterona, manj pogosto pa tudi hormone LH, estradiol in prolaktin.
• genetska kariotipizacija (v primeru ponavljajočih se spontanih splavov)
• ultrazvok
• post-ejakulatorna analiza urina (za preverjanje prisotnosti retrogradne ejakulacije)
• biopsija mod
• vazografija
Simptomi moške neplodnosti
V nasprotju z žensko neplodnostjo (kjer lahko neredne menstruacije nakazujejo težave), pri moških pogosto ni očitnih simptomov. Rizični dejavniki pri moških vključujejo: debelost, starost (tudi moškim po 40. letu bije biološka ura), infekcije zaradi spolno prenosljivih bolezni, kajenje in prekomerno uživanje alkohola. Tudi nekatera zdravila neposredno vplivajo na plodnost.
Vzroki za moško neplodnost
Potencialni vzroki za moško neplodnost so:
- odsotnost semenčic (azoospermija)
- zmanjšano število semenčic (oligospermija)
- abnormalna oblika semenčic (teratozoospermija)
- zmanjšana gibljivost semenčic (asthenozoospermija)
- negibna semenčica (necrozoospermija)
- težave z ejakulacijo
- težave z erekcijo
Obstaja veliko dejavnikov, ki lahko povzročajo moško neplodnost. Najpogostejši razlog za neplodnost pri moških je variokokela – krčna žila v modih. Dodatna toplota, ki jo oddaja krčna žila, lahko povzroča zmanjšano število in gibljivost semenčic.
Zdravljenje
Nekatere oblike moške neplodnosti je možno zdraviti s kirurškim posegom, z zdravili za povečanje števila semenčic, ali z neposrednim prenosom semenčic v maternico. Če nobena od omenjenih metod ne deluje, se po posvetu z zdravnikom par lahko odloči za darovalca semena ali za posvojitev.
PREBERI ŠE:
Odkrivanje ženske neplodnosti
Kaj je neplodnost?
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Nuhalna (vratna) svetlina in ultrazvočni p...
Večina mladih mamic in nosečnic v Sloveniji je že seznanjena, da lahko s pomočjo ultrazvočne preiskave v zgodnji nosečno...
8
3D/4D ultrazvočni pregled obraza
Kaj lahko vidimo s 3D/4D ultrazvočnim pregledom obraza pri plodu?
8
Ultrazvočni pregled pri plodu s povečano n...
Pri ultrazvočnem pregledu v 18. do 23. tednu nosečnosti z natančno, usmerjeno preiskavo poskušamo odkriti, do katere mer...
8
Kako čim prej zanositi?
Za zanositev se mora ujeti veliko stvari, v vsakem primeru pa je izbira ustreznega časa resnično najbolj pomembna. Kako ...
3