Novorojenček je otrok do 28. dneva starosti (torej od 0-27 dni star). Novorojenček je še posebej ranljiv v prvih urah po rojstvu.
Ob rojstvu prihaja s prehodom iz znotrajmaterničnega na zunanje okolje do velikih sprememb in novih prilagoditev za novorojenčka, zaradi česar je potrebno narediti prve zdravniške preglede že takoj po porodu.
Najprej v prvi minuti, nato pa še v peti se preverja novorojenčkova barva, dihanje, srčna frekvenca, tonus in odzivnost refleksov. Vseh teh pet komponent se vrednoti s številkami in predstavlja Apgarjevo lestvico. To je standardizirana lestvica, ki nam pomaga hitro oceniti novorojenčkovo stanje prilagajanja na zunajmaternično življenje. Najvišje možno število točk je 10. Vrednosti med 8 in 10 pomenijo, da novorojenček nima težav pri navajanju na novo okolje, medtem ko imajo novorojenčki z vrednostmi manjšimi od 7 predvsem v peti minuti višje tveganje za obolevnost ali umrljivost. Velikokrat se namreč zgodi da se na primer v prvi minuti pojavi pomodrelost novorojenčka, ki pa se do pete minute že normalizira. Če le ta ostaja, je potrebno pomisliti na prirojene srčno-pljučne nepravilnosti.
Novorojenčku se takoj po porodu v oči vnese protimikrobne kapljice, ki mu preprečujejo vnetje veznice ali globljih delov očesa zaradi bakterij s katerimi je morebiti prišel v stik med porodom.
Prav tako se ga preventivno cepi z vitaminom K. V Sloveniji se pri novorojenčkih izvajajo tudi presejalni testi za sluh, ultrazvočni pregled kolkov ter neonatalni testi za feniketonurijo in hipotirozo.
Poleg Apgarjeve lestvice, je pri novorojenčku v nekaj urah potrebno narediti tudi celoten klinični pregled, kjer se ga izmeri, stehta ter se izključijo večje kongenitalne (prirojene) nepravilnosti, kot so na primer nepravilnosti na okončinah, srčni šumi in druge. Vse to je seveda potrebno delati na pogretih površinah, da se proizvede čim manj dodatnega stresa za novorojenčka, ki je bil navajen toplega okolja v maternici.
Novorojenček potrebuje veliko spanca, poleg tega pa je zmožen tudi sesanja, torej hranjenja in se z jokom odziva na vsaka neugodja oziroma motnje. Dojenje je pri novorojenčku zelo velikega pomena saj mu poleg bogatih hranil v materinem mleku omogoča tudi toplino in psihofizično povezavo z materjo.
Pri novorojenčku je pravilen zdravstveni nadzor in preventivno varstvo posebnega pomena, saj je v tem obdobju novorojenček podvržen velikim spremembam pri navajanju na novo zunajmaternično okolje.
Preberi še:
Prvi sprehod z novorojenčkom
Literatura:
Slovenski Medicinski e-Slovar; 2002; Medicinska fakulteta v Ljubljani, Lek d.d.
Pajntar, Novak-Antolič; 2004; Nosečnost in vodenje poroda; Cankarjeva založba
M.H.Beers, R.S.Porter,T.V.Jones,J.L.Kaplan,M.B.Berkwits; 2006, The Merck Manual. 18th edition. b.k.; Merck Research laboratories?
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Kaj je bolezen rok, ust in nog?
Bolezen rok, ust in nog je virusna infekcijska bolezen, ki najpogosteje prizadene dojenčke in otroke. Preverite, kako jo...
7
Pomen imena Vita
V zadnjem paru prvega kroga EPSKE bitke imen je zmagala Neža. Na drugi strani ji je nasproti stalo ime Vita. Kaj pomeni ...
6
Zastrupitve s čistili pri otroku
Pri nas je veliko število otrok, ki zaužijejo čistilo. Zastrašujoče je dejstvo, da toksikološka dežurna služba prejme vs...
4
Pomen imena Jakob
Prvo ime, ki se je prebilo v polfinale EPSKE bitke imen, je Filip. Nasproti mu je stalo ime Jakob.
4