|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Novorojenčkova koža

Helena Mlakar, 5.12.2012
Ob rojstvu je novorojenčkova koža izredno ranljiva. Gola koža ni odporna proti poškodbami. A mati narava je poskrbela za posebno varovalno plast na koži.

image
/11


Lošč

Ob rojstvu je koža novorojenčka prekrita z belkasto snovjo, imenovano lošč ali verniks. Ta ima pomembno vlogo med porodom. Če ne bi bilo tega kožnega maziva, bi bilo za mater skoraj nemogoče, da bi lahko potisnila novorojenčka skozi ozek porodni kanal.

To kožno mazivo je bele barve zato, ker nastane iz odluščenih kožnih celic ploda in oljnatih izločkov njegovih žlez lojnic. Te postanejo še posebej aktivne v zadnjih mesecih nosečnosti. In zato je ob porodu novorojenček popolnoma prekrit s spolzkim loščem.

Ta zaščita pa pride prav tudi takoj po rojstvu, saj dojenčka varuje, ga greje in mu pomaga zapustiti udobno in toplo maternico.

Lošč po nekaj dnevih odpade sam od sebe. To pa izgleda tako, kot bi se koža luščila.


Lanugo

V zadnjih mesecih nosečnosti, še preden začne nastajati lošč, postanejo aktivni plodovi lasni mešički. S tem se aktivirajo žleze lojnice, nastaja oljni izloček, ki se porabi za nastajanje lošča. Ob tem pa se, kot stranski učinek pojavi hitra rast puhastih dlačic, ki jim pravimo lanugo.

Takšen puhast plašček imajo vsi dojenčki, ki so še v maternici in to je popolnoma naravno v fazi cikla življenja. Pri skoraj vseh novorojenčkih lanugo izgine že pri porodu, pri nekaterih pa traja nekoliko dlje. Tako je lahko novorojenček pri porodu popolnoma prekrit z dlačicami in ima gole le dlani in stopala. Možno pa je, da bo imel dlačice, torej lanugo le po glavi, po ušeskih, po čelu, morda na ramenih ali hrbtu.

Nekatere matere so zaradi puhastih dlačic, ki jih opazijo po porodu, zaskrbljene. A brez skrbi, izginile bodo že nekaj dni po porodu, izjemoma ostanejo do nekaj tednov.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Kako pomagati dojenčku ob premiku ure?
Spet se bo premaknila ura, kar pomeni zopet "nekaj zabave" za nas, starše, saj otroci premik močno občutijo.
25
Najlepše ime za fantka po vašem izboru
Vsako ime je nekaj posebnega in nič presenetljivega ni, da je staršem najlepše ime tisto, ki ga nosi njihov otrok (otroc...
6
Poskok v rasti: Dojenček neprestano joče
S t.i. poskoki v rasti se pri dojenčku pojavijo spremembe v ritmu hranjenja, pogosta prebujanja, spremembe v vedenju - o...
5
Materinski dopust
Pravico do materinskega dopusta ima mati otroka, pod določenimi pogoji pa tudi oče otroka ali druga oseba ali eden od st...
5



V porodnišnici naj bo novorojenček skupaj ...
Po rojstvu pride malo bitjece iz varne notranjosti mamine maternice v popolnoma drugo okolje. Zato je zanj izjemno pomem...
Kaj določa otrokovo krvno skupino?
Starše pogosto zanima, kakšno krvno skupino bo imel njihov otrok, še posebej, če je eden od staršev Rh negativen. Poglej...




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?