Kaj je permakultura, kako se je lahko loti družina brez vsakega predznanja, kaj posaditi in ali je možna permakultura tudi na balkonu smo vprašali Jerneja Domanjko iz Permakulturnega inštituta Maribor.
Iz malega raste veliko velja tako za otroke kot rastline.
Starši želimo svojim otrokom dati zares le najboljše - pa naj gre za vzgojo in otrokovo prihodnost ali prehrano in otroške izdelke.
Ker prehranski strokovnjaki opozarjajo na vse več škodljivih in prehransko revnih izdelkov, ki se prodajajo v običajnih trgovinah, se vse več staršev odloča za lastno pridelavo vsaj zelenjave in sadja. Imate tudi vi vrtiček in vas mika, da bi se lotili permakulturne pridelave?
Kaj je permakultura?
"Permakultura ni le način pridelave hrane, pač pa znanost o trajnostnem načrtovanju vseh za človeka pomembnih sistemov. Permakultura tako zajema poleg agronomije tudi bivanje, gradnjo bivališč, ekonomijo in promocijo. Način pridelave, ki upošteva permakulturna načela načrtovanja ekosistema, pa imenujemo ekosistemska pridelava," nam je pojem permakulture razložil Jernej Domanjko iz Permakulturnega inštituta Maribor.
In kako se lahko družina loti ekosistemske pridelave hrane? "To lahko zelo preprosto naredi tako, da že obstoječ vrt najprej neha prekopavati. Na vrh gredic naj začne nanašati biomaso (zelena gnojila, kompost, zastirke slame, lesnih sekancev ...) in s tem gojiti kakovostno zemljo. Nato pa lahko začne saditi na gosto skupaj tiste rastline, ki med seboj dobro sodelujejo oziroma so "dobri sosedje". To je pravzaprav nekaj, kar lahko naredi vsak brez kakršnegakoli predznanja o permakulturi," družine spodbuja sogovornik, ki pa opozarja, da če gre za permakulturno načrtovanje manjše posesti, pa je že potrebno obširno znanje tako vodnih zajetij, pravilne usmeritve in pravih podpornih rastlin kot poznavanje veternega obora in živalskih sistemov.
Permakultura v bloku?
Kaj pa, če družina živi v bloku? Se je tudi v bloku možno "iti permakulture"? "Permakultura je tudi v blokih mogoča, vendar v manjšem obsegu. Tudi v bloku lahko družina shranjuje vodo, goji določene živalske sorte in rastlinje, zbira sončno energijo za pretvorbo v električno, prav tako pa je možno urediti avtomatsko zalivanje in stensko vertikalne nasade. Več kot znaš, več se da narediti. Z določeno velikostjo balkona in pravim znanjem tako lahko tudi balkon poskrbi za samozadostnost srednje velike družine," je spodbuden Domanjko.
In kaj nasaditi na družinskem permakulturnem vrtičku - pa naj bo pred hišo ali v bloku? "Potrebe družin se sicer med sabo razlikujejo, toda zagotovo ne morete zgrešiti, če boste posadili čim bolj raznolike vrste. Tudi narava obožuje raznolikost in sovraži monokulture. Bolj kot bo vrt poln, bolj bo podoben naravnemu sistemu in več bo tudi družina imela od njega. Vsekakor pa je zelo pametno mešati zelenjavne sorte z začimbami in okrog vrta nasaditi jagodičevje ali kakšno drugo grmičevje, ki obrodi užitne sadeže," svetuje sogovornik.
Permakultura in otroci
Domanjka smo tudi vprašali, kako permakulturo približati otrokom, da bodo nekoč tudi sami pravi permakulturni mojstri. "V okviru trenutnega izobraževalnega sistema bomo permakulturo težko približali otrokom, saj je ta preveč nagnjen k specializaciji. Permakultura je namreč znanost, ki zajema človeško bivanje v celoti. Vsekakor pa lahko starši začnejo tako, da otrokom predstavijo ekosistem kot ga pozna narava in ne kot ga ustvarja človek," je odgovoril sogovornik in dodal:
"Otrokom je treba predstaviti osnove na zelo preprost način. Na primer: Vsaka rožica, ki raste, ne bi rastla, če ne bi bilo zemlje, mikroorganizmov, črvov, vode, sonca in semena. Da bo rožica postala močna in samostojna, potrebuje ogromno podpore. Če ji namreč odvzamemo le eno prej našteto stvar, bo začela slabeti in jo bodo napadli škodljivci. Če torej z rastlinami pravilno ravnamo, ne potrebujemo nobenih strupov proti škodljivcem."
Če torej želimo, da bodo tudi naši otroci, vnuki, pravnuki in njihovi potomci lahko živeli na Zemlji, moramo starši za to poskrbeti že danes. "Največja nevarnost za naš planet je prepričanje, da ga bo rešil nekdo drug," opozarja Domanjko.
Več o aktivnostih Permakulturnega inštituta Maribor najdete na tej povezavi ali njihovi Facebook strani.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: