|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Plastične vrečke

Uredništvo Ringaraja.net, 4.1.2011
Plastične vrečke veljajo danes za enega najbolj izrazitih znakov potrošništva na svetu. Naučimo naše najmlajše, da je uporaba plastičnih vrečk za nas in naše okolje škodljiva! Bodimo jim vzorniki, uporabljajmo vrečke za večkratno uporabo!

/61


Od 1. januarja 2011 je v Italiji prepovedana proizvodnja in trženje plastičnih nakupovalnih vrečk (iz polietilena), ker onesnažujejo in so škodljive za okolje.

 

Pred kratkim so Ekologi brez meja pripravili odmevno akcijo Vrečka na vrečko, s katero so želeli opozoriti na problem prekomerne uporabe plastičnih vrečk v Sloveniji. Po nekaterih podatkih naj bi odrasel prebivalec Slovenije na leto v povprečju porabil med 130 in 150 plastičnih vrečk. Te po končani uporabi (običajno ni daljša od 30 minut) največkrat končajo med mešanimi odpadki, kamor ne sodijo, saj se jih da reciklirati.

 

Plastične vrečke danes najdemo jih tako rekoč vsepovsod. Praktičnost in uporabnost jim dajejo lastnosti kot so:

• lahkost,

• cenovna dostopnost,

• vodoodpornost,

• enostavna uporaba.

 

Vse te lastnosti pa so pripomogle, da so plastične nakupovalne vrečke postale nepogrešljiv del našega vsakdanjika.


V video prispevku si oglejte kako lahko sami naredimo vrečke iz starih majic.

Naučimo naše najmlajše, da je uporaba plastičnih vrečk za nas in naše okolje škodljiva! Bodimo jim vzorniki, uporabljajmo vrečke za večkratno  uporabo!

Vrečke lahko porišemo z lastnimi vzorci in dodatno okrasimo z materialom, ki ga najdemo doma (stare ogrlice, sličice, našijemo dodatne ročaje za majhne otroke, da se nas držijo za vrečko...)

 

Kako nastane vrečka (govorimo o plastični nakupovalni vrečki)?

Surovina za proizvodnjo plastične nakupovalne vrečke je lahko nafta, naravni plin ali drugi petrokemični derivat, ki so v tovarnah plastike pretvorjeni v verige vodika in ogljika, bolj znanih kot polimeri. Polietilen je nato nadaljnjo toplotno obdelan in stisnjen v želeno obliko.

Tipična vrečka je težka le nekaj gramov.

 

Zakaj potem problem z vrečkami?

Količina le teh je najbolj problematična. Količina porabe plastičnih nakupovalnih vrečk je gromozanska.

 

Tovarne po svetu so proizvedle 4 – 5 bilijonov plastičnih vrečk v letu 2002 – od velikih vreč za smeti, do debelejših nakupovalnih vrečk, do tistih najtanjših, ki jih ponavadi dobimo zastonj v trgovinah. Kot zanimivost naj omenim, da Severna Amerika in Evropa porabita skoraj 80% te količine. Poraba samih nakupovalnih vrečk znaša od 500 – 1000 milijard vrečk na leto – kar je več kot 1 milijon vrečk na minuto.

Ocenjuje se da so Evropske države med večjimi uporabniki le teh (ocene za Slovenijo znašajo 300600 milijonov vrečk na leto oziroma 150300 na osebo). Približno 60 do 100 milijonov sodov nafte je letno potrebne za proizvodnjo plastičnih vrečk. Zaradi proizvodnje plastičnih vreč se letno v ozračje spusti na tone emisij ogljikovega dioksida. Če bi npr.: v Veliki Britaniji prepovedali plastične vrečke, bi bil učinek enak kot če bi iz prometa vzeli 18.000 avtomobilov.

 

Alternative plastičnim vrečkam

Okolju najbolj prijazni alternativi sta vrečka iz blaga in pletena košara, saj je njuna življenjska doba zelo dolga. Janja Klinčar iz Okoljsko raziskovalnega centra ugotavlja, da rešitev prav gotovo ni v porabi papirnih vrečk. Za njihovo proizvodnjo se porablja les, kar ima ogromen vpliv na gozdove po celem svetu. Za proizvodnjo 10 milijard papirnatih vrečk je potrebno posekati 14 milijonov dreves. To ima dvojen vpliv na toplogredne pline (TGP) – posekani gozdovi ne morejo več prispevati k zmanjšanju koncentracije TGP in obenem proizvodnja vrečk proizvaja dodatne količine TGP. Za reciklažo enega kilograma papirnatih vrečk se porabi 91% več energije kot za reciklažo enega kilograma plastičnih vrečk.

 

Kakšen je vpliv plastičnih vrečk na okolje:

 
V naravnem okolju plastične vrečke potrebujejo od 20 pa tudi do 1000 let, da razpadejo. Vendar pri tem ne zgnijejo, saj niso biorazgradljive.

 

Enostavno razpadejo na zelo majhne delčke, nekakšen plastičen prah. Ne glede na velikost, ti delčki ostanejo vedno neprebavljivi za vse vrste živih bitij na zemlji, v zraku in v morju.

Letno zaradi plastičnih vrečk pogine na stotine morskih želv in drugih živali, ki plastične vrečke zamenjajo za hrano. Večina plastičnih vrečk ne pride do smetišč, pač pa končajo na ograjah, drevesih, v grlih ptic, v odtokih in na obrežjih rek in kanalov.

Da imajo plastične vrečke škodljiv vpliv na okolje se odraža tudi skozi ukrepe, ki so jih uvedle določene države.

Kitajska je prepovedala vrečke, ki se v trgovskih centrih delijo zastonj.

Irska je sprejela ukrep plačevanja vrečk, ki je pripomogel k temu, da se je uporaba vrečk zmanjšala za 95 procentov.

Amerika, San Francisco je postalo prvo mesto, ki je prepovedalo plastične vrečke v nakupovalnih centrih in drogerijah.

Številne Afriške države so že prav tako prepovedale uporabo plastičnih vrečk.


Kdaj lahko naredimo?

Kako lahko vi prispevate k zmanjšanju proizvodnje in uporabe plastičnih vrečk? Zapomnite si princip 3P (angleško 3R):

Prepreči (Reduce) - ne uporabljajte plastičnih vrečk oz. prinesite svojo vrečko iz blaga, papirja, škatlo ali cekar;

Ponovno uporabi (Reuse) - plastične vrečke uporabite večkrat;

Predelaj (Recycle)-po končani uporabi pa jih vrzite v kontejner za plastiko oziroma embalažo.

 

Res da so plastične vrečke zelo uporabne, vendar samo tistih nekaj trenutkov, ko moramo nakupljene stvari prinesti iz trgovine do avta –doma. In mogoče, samo v razmislek, a res potrebujemo plastično vrečko za sleherno dobrino, ki jo kupimo v trgovini?

 

 Vir:www.zzv-ms.si

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Kako razvijati otrokov čut za ekologijo?
Če želimo, da bo otrok skrbel za naš planet Zemlja zares "iz srca", mu moramo pomagati "začutiti" Mater Zemljo. Mu j...
4
Risani filmi z ekološko vsebino za naše na...
Predvajajte jih svojim otrokom in jih podučite, da risanke niso le zabavne, ampak so tudi izredno poučne. Ob njih lahko ...
4
Palčke z okusom po papriki
Palčke z okusom po papriki so hitro pripravljen prigrizek za vse, ki radi grizljate kaj slanega, ter spominjajo na razli...
3
Polnozrnat ploščat kruh po indijsko NAAN
Naan, beseda za ploščat kruh, originalno izhaja iz Irana, kjer pomeni kakršenkoli kruh. Severnoazijski pomeni te besede ...
3



Kako razvijati otrokov čut za ekologijo?
Če želimo, da bo otrok skrbel za naš planet Zemlja zares "iz srca", mu moramo pomagati "začutiti" Mater Zemljo. Mu j...
Groznovilca v Hudi hosti
photo
Proti Hudi hosti je letelo nekaj čudnega. Majhen zakrpan balon s čajnikom namesto košare. Zapletel se je v trnove robide...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?