Sindrom policističnih jajčnikov ima kar 5 do 10% žensk v rodnem obdobju in je najpogostejša hormonska motnja žensk v rodni dobi. Je pa tudi najpogostejši vzrok neplodnosti pri motenemu menstrualnemu ciklu.
Sindrom policističnih jajčnikov ima kar 5 do 10% žensk v rodnem obdobju. (FOTO: Freepik.com)
Kaj so policistični jajčniki?
Na jajčnikih so opazne benigne ciste, majhni folikli, ki so pravzaprav nedozoreli jajčni mehurčki. Če folikel, ki vsebuje jajčeca, obdana s tekočino, dozori in poči, jajčece potuje po jajcevodu do maternice, kjer se oplodi. V primeru, ko pa jajčniki ne proizvedejo dovolj hormonov za dozorevanje jajčeca, se ta odlagajo na jajčniku v obliki cist.
PREBERITE TUDI: 5 prednosti pozne zanositve
Simptomi:
- Stalna utrujenost,
- motnje v menstruaciji in ovulaciji,
- težave z zanositvijo,
- težave z mozolji/aknami,
- prekomerna poraščenost telesa,
- izpadanje las,
- hitro pridobivanje telesne teže,
- različne oblike razpoloženjskih motenj,
- inzulinska rezistenca,
- pigmentni madeži na vratu, pod pazduhami, na notranji strani stegen.
Zakaj se pojavijo
Do sedaj še ni popolnoma znano, zakaj se policistični jajčniki pojavijo, je pa bolezen povezana z genetiko – več možnosti imate, če sta imeli policistične jajčnike vaša mama ali babica. Po nekaterih podatkih je sindrom povezan tudi z inzulinom – več kot je inzulina v krvi, več moških hormonov tvorijo jajčniki, kar prinese številne težave, značilne za ta sindrom. Zato so ženske, ki imajo sindrom policističnih jajčnikov veliko bolj podvržene tveganju za sladkorne bolezni in pa tudi za nastanek bolezni srca in ožilja ter splav.
PREBERITE TUDI: 7 zvezdnic, ki so imele težave z zanositvijo
Zdravljenje
Ker še nimamo popolne slike, kaj sploh povzroča sindrom policističnih jajčnikov, je zdravljenje usmerjeno predvsem v odpravljanje in lajšanje simptomov.
Na eni strani lahko veliko naredite že sami, če imate prekomerno telesno težo – zamenjati način prehranjevanja za živila z nizkim glikemičnim indeksom, vnesti prehranske vlaknine (zelenjava, stročnice, oves, ječmen, kvinoja …) in minimalno uživanje alkohola. Za samo 5% nižja telesna teža lahko vzpostavi normalen ovulacijski cikel.
Poleg tega se lahko zdravi z oralno kontracepcijo, ki pomaga vzpostaviti hormonsko ravnovesje, z inzulinsko terapijo ali z antiandrogenimi zdravili. Obliko zdravljenja bo določil vaš ginekolog.
PREBERITE TUDI: Živila, ki potrojijo možnosti za uspešen IVF
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Ovulacija in plodni dnevi
Kaj je ovulacija? Kako izračunati kdaj ovulacija nastopi? Načini ugotavljanja ovulacije.
5
Kako čim prej zanositi?
Za zanositev se mora ujeti veliko stvari, v vsakem primeru pa je izbira ustreznega časa resnično najbolj pomembna. Kako ...
4
Ovulacija in oploditev
Ovulacija je sprostitev zrelega in za oploditev sposobnega jajčeca v jajčniku ženske. Nastane praviloma v sredini menstr...
4
Motnje menstrualnega ciklusa
Vsaka ženska obdobje pred menstruacijo in med njo doživlja drugače. Motnje menstrualnega ciklusa so različne in pogoste....
4