|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Poživimo in osvežimo otroško sobo

Barbara Bališ Markovič, 24.1.2010
Otroška soba se kar naprej spreminja, saj otroci rastejo, dobijo bratca ali sestrico, … Sobica se prilagaja starosti in potrebam otroka, oblikam igre, gibalnim sposobnostim, želji po ustvarjanju, …

image
/11


Soba, ki raste z otrokom, je najboljša rešitev za spremembe, ki jih prinaša odraščanje. Da ni treba tako pogosto kupovati novega pohištva v celoti, se lotimo opremljanja sobice tako, da bomo sčasoma samo dodajali dodatne kose pohištva ali jim spreminjali uporabnost. Otroške sobice so idealne, da se poigramo s starimi kosi pohištva, ki jih pobarvamo in prilagodimo ter tako ustvarimo prijetne pravljične svetove.

Opremljanje otroške sobe
V sobice namestimo samo toliko pohištva, kot ga otrok v določenem obdobju potrebuje, da se lahko igra in tudi vzdržuje določen red. Če je prostor velik, ga lahko tudi barvno ločimo in dodatno osvetlimo in tako ustvarimo kotičke za igro, branje, počitek, za druženje s starši. Barve v kotičkih so lahko bolj izrazite. Če pa je prostor majhen, je bolje, če se držimo bolj umirjenih barv, poudarimo samo posamezno steno ali le del stene. Izbor barv seveda prilagajamo temperamentu otroka. Mirnega otroka z bolj živimi barvami spodbudimo k večji aktivnosti, živahnega otroka pa z bolj umirjenimi barvami umirimo ter mu pomagamo, da se lažje osredotoči na igro ali učenje. Izbrane barve morajo biti nestrupene, stenske barve pa so lahko tudi pralne.
 

Sobica za malčka
Prva otroška soba je namenjena plazenju in igri, zato naj bo soba čim bolj prazna oziroma z veliko igralno površino. V sobi naj bo le postelja, omara za oblačila, po potrebi previjalna miza s predali (če ni mogoče, da bi bila v kopalnici, kjer je najbolj praktično) in nizke police za igrače. Priporočljivo je, da so robovi polic zaobljeni. Tla naj bodo varna in enostavna za vzdrževanje, dodamo lahko pralno nedrsečo preprogo za igro na tleh. V sobico lahko postavimo igralni šotor za skrivanje ali kartonasto veliko hišo, v kateri se bodo malčki igrali. Otrok ima tudi svoje male skrivnosti in najljubše igrače, ki jih odnese v svojo hiško. Tako si ustvari svoj svet, v katerem je varen in se dobro počuti. Igralni prostor na tleh se tako kar naprej spreminja, šotor in hiško pa tudi hitro odstranimo, ko nista več zanimiva. V sobico lahko namestimo tudi gugalnico, tobogan, …
 

Bralni in ustvarjalni kotiček
Veliko igralno površino pri dveh ali treh letih razdelimo še na bralni kotiček in ustvarjalni kotiček, v katerem se lahko skupaj igrajo otroci in starši. Potrebujemo le regal ali police za knjige, toplo pralno preprogo, na katero se lahko skupaj uležemo, ali veliko vrečo za sedenje, v katero se lahko skupaj namestimo, da bo branje bolj zabavno. Za branje v postelji ali naslanjaču mora biti svetlobni snop usmerjen. Luč pritrdimo na steno ali postavimo ob posteljo ali naslonjač tako, da si otrok med branjem ne dela sence.
 
Na podboj vrat namestimo preprosto lutkovno gledališče in zabava se lahko prične.
 
Da se bo otok sam zamotil in se tudi sam igral, je pomembno, da sta mizica in stolček primerne višine oziroma prilagojena starosti otroka. Ko dobi otrok svojo prvo mizico in stolček, se mu odpre nov svet, z veseljem sedi in ustvarja, riše, barva, bere knjige, se igra, … Zanimivo je, če v sobi eno steno uredite kot razstavni prostor za otroške risbice in izdelke. Ob ustvarjalnem kotičku določimo steno in poličko za razstavljanje umetnij, ki jih izdelajo otroci. Del stene za razstavo pobarvamo z drugo barvo, vendar v višini, ki jo otrok doseže. Za lepljenje risbic uporabite lepilo, ki se zlahka odstrani in ne pušča sledi.
 

Sobica za šolarja
Veliko enojno posteljo ima otrok lahko že od tretjega leta dalje, namestimo mu le varnostno ograjico, ob vstopu v šolo pa dodamo v sobico le še pisalno mizo in stol. Zelo pomemben pa je tudi dodaten prostor za šolske potrebščine, knjige, torbo, … Vse naj ima svoje mesto. Delovni prostor za domače naloge mora biti prijeten, dobro osvetljen z namizno lučko in, če je mogoče, ob oknu. Glede na to, ali je otrok desničar ali levičar, postavimo mizo s stolom tako, da si ne bo med pisanjem metal sence na zvezek. Pohištvo, dodatki in poslikava lahko odsevata področje, ki otroka navdušuje in zanima. V tem obdobju se pojavijo prvi hobiji, ki tudi zahtevajo svoj prostor. Za rekreacijo, če prostor dovoljuje, lahko šolarju namestimo vrv za plezanje, koš za košarko, plezalno steno, sobno kolo, baletni drog, …
 
Soba za dva ali več otrok
Če si dva otroka delita sobo in nam prostor to omogoča, se raje odločimo za ločeni postelji kot za pograd, ker ta onemogočao enakovredno komunikacijo med otrokoma ter med starši in otroki. Odločimo se raje za nizke ali malo dvignjene postelje s predali za shranjevanje, ki se jih v prostor postavi tako, da je prostor čim bolj izkoriščen in prehoden. Ko so otroci manjši, so radi skupaj, kasneje pa je treba pohištvo postaviti tako, da imajo otroci vsaj malo zasebnega prostora in so postelje ločene. Lahko si pomagamo tudi s premičnimi pisanimi paravani. Seveda zaradi majhnosti prostora ločene postelje niso vedno mogoče, zato se lahko odločimo za postelji, ki čez dan stojita ena nad drugo in se zvečer razvlečeta, ali pa pograd. Zgornjo posteljo naj zasede bolj temperamenten otrok, ki ga bo plezanje zabavalo, nujno pa mora imeti močno pritrjeno varovalno ograjo. Da bo sobica s pogradom bolj zabavna, spodnjo posteljo zapremo s pralno zaveso iz bombaža, ki ima našita okna in vrata. Čez dan je lahko spodnja postelja skrivni kotiček in površina za igranje, zgornja postelja pa za plezanje.
 

Spomladanske spremembe v otroški sobi
Ko posije sonce in v prostor spustimo pomlad, si zaželimo drobnih sprememb. Otroku lahko na hitro osvežimo sobico, tako da najprej pospravimo oblačila, ki jih je prerasel, odmaknemo polomljene in nezanimive igrače ter prestavimo manjše kose pohištva. Pobarvamo kakšno steno ali pa se odločimo pobarvati stene samo do določene višine, da prekrijemo umazane dele. Izberemo odtenek, ki se lepo ujema z barvo, ki je že v sobi.
 
Na steno lahko s posebno barvo za table pobarvamo kvadrat, na katerem bo otrok s kredo z užitkom risal po steni. Dodamo kakšno poličko za igrače in jih lepo razporedimo na primerno višino, pritrdimo pisane obešalnike za oblačila in torbice, na steno pritrdimo vrvico s ščipalkami, kamor otrok obesi svoje risbice, ... Male deklice bi se razveselile ogledalca in mizice za lepotičenje, fantje pa kakšnega športnega ali vesoljskega motiva, narisanega na steno. Nova posteljnina, ki se barvno lepo ujema s sobico, in nove zavese in blazine za posedanje na tleh so enostavna sprememba, paziti pa moramo, da izbiramo materiale, vzorce in barve skladno. Najlažje je, če se držimo enobarvnih materialov in dodajamo vzorce le kot piko na i, več različnih vzorcev je hitro preveč in otroka lahko tudi begajo in utesnjujejo. Da nismo pretiravali, preverimo s tem, ali pogled lepo teče po sobici. Če se oči kar naprej ustavljajo na posameznih podrobnostih in begajo sem ter tja, je sobica prav gotovo prenapolnjena. Če je le mogoče, naj bodo igrače, ki se ne uporabljajo vsak dan, v zaprti omari ali zabojčkih pod posteljo, na policah pa le najljubše. Pobarvamo lahko tudi kašen kos pohištva, vendar mora biti lesen ali furniran, na iverki barve na vodni osnovi ne obstanejo in se odluščijo. Veliko omaro lahko s poslikavo spremenimo v veliko hišo z okni in vrati, na steno pa naslikamo drevo, ob drevo na tla položimo odejo in blazine, s stropa pa obesimo ptičke. Mali kotiček za uživanje.
 
Malo razmislimo, malo povprašajmo otroke, česa si želijo, nato pa veselo in pogumno na delo. Pri delu naj otroci aktivno pomagajo. Ni lepšega, kot je otroška risba. Če nam nastala poslikava ne bo najbolj všeč, jo enostavno prepleskamo in poskusimo znova. Veselje bo neizmerno in nihče na svetu ne bo imel enake sobice.
PREBERI TUDI:

Članek objavljen v Ringarajine iskrice, April 2009

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

So tudi vašo telefonsko naročnino povišali?
VZMD je vložilo tožbo proti štirim velikim slovenskim operaterjem, ker so v zadnjih 5 letih enostransko višali pakete na...
12
Otroški dodatek v letu 2024: izplačila in ...
Otroški dodatek je dopolnilni prejemek za preživljanje, vzgojo in izobraževanje otroka. Pravico do dodatka imajo družine...
3
Življenjsko zavarovanje: ga sploh potrebujem?
Preden se odločite za življenjsko zavarovanje si zastavite preprosto vprašanje: ali ga res potrebujem? Življenjsko zavar...
3
Z evrom prihajajo ponaredki
Že v nekaj sekundah lahko vsakdo preveri pristnost tako, da bankovec nagne proti svetlobi. Pravi bankovci v primerjavi s...
2



Nakup nepremičnine s pomočjo lizinga
Ostati večni ujetnik najemništva v tujem stanovanju ali si kupiti lastnega? To je najpogostejše vprašanje mladih. Dolgor...
Kako opremiti kotiček za učenje?
photo
Ni nujno, da ima otrok svojo sobo za učenje, nujno pa potrebuje kotiček, ki je namenjen izključno pisanju domačih nalog ...




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?