Ni nujno, da ima otrok svojo sobo za učenje, nujno pa potrebuje kotiček, ki je namenjen izključno pisanju domačih nalog in učenju. Prostor mora biti prijeten in umaknjen od hrupa, tako da se lahko otrok od prvih dni posveti svojim obveznostim.
Otrok potrebuje prijeten in praktičen kotiček za učenje.
Veliko praktičnih idej najdete tudi v Ikei.
Deklice bodo vesele roze barve v svojem kotičku.
Enostavno, praktično in estetsko.
Za kotiček za učenje ne potrebujete veliko prostora.
V kotičku za učenje mora biti dovolj miru.
Otrok, še posebej prvošolček, ne potrebuje velike delovne površine, ampak tudi premajhna naj ne bo, da bo imel vseeno dovolj prostora za knjige, zvezke in šolski pribor. Vse, kar otrok potrebuje za šolo, mora imeti na dosegu rok, da se mu ni potrebno zvijati, stegovati ali priklanjati, da bi dosegel kar potrebuje.
Dober stol je pomemben za hrbtenico in držo
- Če v stanovanju nimate dovolj prostora za pisalniški stol in mizo ali si tega finančno ne morete privoščiti, bo ravno tako dobro služil tudi kuhinjski stol. Ne sekirajte se, otroku je vseeno, saj jim je bolj pomembno da imajo dovolj prostora za igro kot to, da imajo poseben stol za domače naloge.
- Stol mora kljub temu biti udeoben, predvsem pa dovolj visok, da otrok sedi v čim bolj naravnem položaju.
- Stoli s pomičnim naslonom in možnostjo prilagajanja višine so najboljši izbor za šolarja. Otrok naj bo z vami, ko boste kupovali stol, da lahko vsak stol že v trgovini poskusi, če mu ustreza.
- Če je le mogoče naj bi otrok do konca srednje šole zamenjal tri stole.
Ne varčujte pri svetilki!
- Luč mora biti premična, da lahko otrok prilagaja snop svetlobe in ga usmeri na svoj zvezek ali knjigo.
- Svetilka mora stati na levi strani, če je otrok desničar in obratno, če je levičar.
- Najboljša je 40 vatna žarnica, ker se te manj bleščijo. Če je otrokov delovni kotiček premalo osvetljen, se bo moral otrok preveč naprezati, zaradi česar se bo hitreje utrudil in si slabšal vid.
Popravljajte otrokovo držo!
Če vam finance to dovoljujejo, ne varčujte pri delovni mizi za šolarja, stolu in dobri luči, pravijo strokovnjaki. Otroci namreč v času šole veliko časa preživijo za mizo ob učenju in pisanju domačih nalog. Za zdrav razvoj otroka in predvsem, da si otrok ne kvari hrbtenice, je nujno, da se nauči pravilno sedeti. Vsakokrat, ko opazite, da se otrok za mizo nepravilno drži, ga na to opomnite in popravite njegovo držo. Če se otrok že od vsega začetka nauči pravilno sedeti, bo to navado obdržal vse svoje življenje, pravi dr. Predrag Mugoša, fizioterapevt in športni zdravnik.
Pravilo kota 90 stopinj
Otrok mora sedeti tako, da ima hrbet naslonjen na naslov stola in so njegove noge z vso površino stegen na sedalu, stopala pa v celoti na tleh. Kot svetuje dr. Mugoša, morata biti hrbet in sedalni del pod kotom 90 stopinj, prav tako kolena glede na stopala in stegna. Podlakti morajo biti naslonjene na mizo, saj je v tem položaju hrbet najmanj obremenjen.
Stol ne sme biti previsok, saj bodo v tem primeru otrokove noge visele, niti prenizek, ker bo sicer otrok v njem sedel sključen, pravi dr. Mugoša in dodaja, da so otroci tako ali tako nagnjeni k temu, da se na stolu radi nagnejo naprej in sedijo z zvito hrbetnico, ob tem pa si kvarijo še vid, ker gledajo in pišejo s premajhne razdalje.
Prave barve delajo čudeže
V otroški sobi in kotičku za učenje uporabite tople, vesele barve, ki pozitivno vplivajo na razpoloženje, koncentracijo in delovno sposobnost. Močne barve, kot je na primer rdeča, roza, sinje modra, niso dobra izbira za stene in večje kose pohištva, saj povzročajo razdražljivost, zaspanost in utrujenost, lahko pa jih uporabite za detajle. Za večje površine so priporočljive svetlo modra, svetlo zelena, oranžna in nežno roza, dokončni izbor barve pa prepustite otroku.
Več idej najdete v galeriji!
Vir: blic.rs na ringeraja.rs
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: