V zadnjih letih je študij o pozitivnih učinkih probiotikov vedno več. Ob zgodnjem začetku pravilnega jemanja naj bi celo preprečili prednastavljene alergije pri dojenčkih.
Med nosečnostjo se lahko pojavi neravnovesje v črevesju, kar vodi do razvoja alergij.
(Freepik.com)
Večinoma že vsi vemo, da so probiotiki živi organizmi, pravzaprav mikroorganizmi. Pomagajo ohranjati ravnovesje v črevesni flori s tem, da pomagajo pri presnovi hrane. S tem sodelujejo pri ohranjanju zdravja našega črevesja in tako podpirajo delovanje imunskega sistema.
Imunski sistem
Zagotovo ste že slišali, da se veliko bolezni začne v črevesju. In tu vstopijo probiotiki, ki skrbijo ali ponovno vzpostavijo ravnovesje v našem črevesju, kjer se nahaja kar 80 % vseh imunskih celic. V našem črevesju probiotiki ovirajo preživetje in razvoj škodljivih bakterij, izločajo vitamina B in K ter ustvarjajo kislo okolje, ki je primerno za delovanje prebavnih encimov.
Probiotiki so prisotni v fermentiranih živilih, kot so mlečni izdelki ali kislo zelje. V večjih količinah pa jih v svoje telo vnesemo s probiotičnimi zdravili ali prehranskimi dopolnili.
Imunski sistem pri nosečnicah
Med nosečnostjo se lahko pojavi neravnovesje v črevesju, kar vodi do razvoja alergij. To neravnovesje se lahko prenese iz mame na otroka in tako se v otroku predprogramirajo različne alergije. Uživanje probiotikov se tako nosečnicam svetuje že od 8. tedna naprej.
PREBERITE TUDI: Ponovna zanositev: Idealen premor med nosečnostmi
Nekateri probiotični pripravki lahko regulirajo otroški imunski sistem, če jih mama začne jemati v 8. tednu nosečnosti (FOTO: Freepik.com)
Probiotiki in dojenčki
Že začetek življenja ima močno vlogo pri razvoju otrokove črevesne flore. Na razvoj vplivata oba faktorja:
1) rojstvo: ali je bil otrok rojen naravno ali s carskim rezom in
2) hranjenje: ali je otrok dojen ali ima adaptirano mleko.
Med naravnim porodom se mamina bakterijska flora prenese na novorojenčka. Nekatere "dobre" bakterije, ki so v črevesni flori zelo pomembne, se prenesejo preko dojenja. Pri carskem rezu do tega prenosa ne pride, zato se v veliko primerih v črevesju otroka naseli več slabih kot dobrih bakterij.
Obe spremenljivki imata močen vpliv na razvoj črevesja in njegovo poseljenost z mikrofloro. Če kolonizacija črevesja ni v ravnovesju, se to lahko pokaže v pomanjkanju tako imenovanih kratko verižnih maščobnih kislinah. Raziskave so pokazale, da imajo otroci z alergijami manj teh maščobnih kislin, kar je pokazalo, kako pomembne so za otrokovo zdravje.
Dodajanje probiotikov dojenčku ali otroku je smiselno za vzpostavljanje temeljev dobrega črevesja in prebave. (FOTO: Freepik.com)
Vsi vemo, da je dobro delujoče črevesje pri otroku nujnega pomena, saj je to prostor, kjer se absorbirajo nutrienti in kjer se dogaja prebava, hkrati pa je tudi glavno nahajališče celic imunskega sistema.
Dodajanje probiotikov otroku je smiselno tudi po njegovem rojstvu, saj s tem gradimo temelje za zdrav imunski sistem v odrasli dobi.
PREBERITE TUDI: 4 načini, kako izboljšati otrokov imunski sistem
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
23-letnica ima 10 otrok, želi jih še 100
Mama, ki ima že 10 otrok, jih želi imeti še 100, da bi izpolnila svoje sanje, da bi imela "največjo družino na svetu"....
20
Fantek ali punčka - babičine metode odkriv...
Ne bodite presenečene, če nekdo, ki ga vidite prvič v življenju, ugane spol otroka, ki ga nosite. Nosečnice so več sto l...
16
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
11
Poslovila sva se od 4. in 5. sina
Z ženo sva pozdravila in se poslovila od najinega 4. in 5. sina. Anders in Brodie sta se rodila združena, delila sta si ...
6