|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Resnične zgodbe: Ema, pogumna deklica z rakom

Metka Troha, 20.5.2022
September je mesec ozaveščanja o otroškem raku in ob tem so se v društvu Junaki 3. nadstropja odločili, da bodo delili zgodbe o posebej junaških otrocih in njihovih družinah. Tole je zgodba o junakinji Emi, ki je žal izgubila boj z boleznijo.

image
To je Ema, hrabra deklica, ki se je pogumno borila z rakom. (Društvo Junaki 3. nadstropja)
/11


O raku na sploh je veliko govora, manj pa se govori o raku pri otrocih, kot da bi bila to tabu tema, saj otroci ne bi smeli umirati pred starši. Ampak žal se tudi to dogaja in na srečo se dogaja tudi, da veliko otrok hrabro premaga bolezen. V želji, da bi vsi ti junaški otroci in njihove družine dobili pozornost, ki si jo nedvomno zaslužijo, so starši z resničnimi izkušnjami z bojem s to boleznijo, ustanovili društvo Junaki 3. nadstropja, društvo staršev otrok zdravljenih na hemato-onkološkem oddelku. V mesecu septembru, mesecu ozaveščanja javnosti o otroškem raku, so se odločili, da bodo z dodatnimi aktivnosti in posebnimi zgodbami opozarjali na težko bolezen pri otrocih.

 

Kdo so pravzaprav junaki 3. nadstropja?

Ime društva dejansko izvira iz dejstva, da se otroci in mladostniki, oboleli s krvnimi boleznimi, zdravijo prav v 3. nadstropju Pediatrične klinike v Ljubljani, na Hemato-onkološkem oddelku. Kot so zapisali na spletni strani društva so to posebej junaški otroci: »To so otroci z rakom, ki jim je življenje v mladosti naprtilo tako težko preizkušnjo, da potrebujejo še toliko več moči in spodbude pri nas – starših, odraslih.« Pa ne samo oni, junaki so tudi njihovi starši: »Starši, ki nas je združila težka bolezen naših otrok in srčna želja, da jim v njihovem prikrajšanem otroštvu pomagamo.«

Čeprav so težko bolni, so ti otroci v resnici samo otroci, otroci, ki si želijo biti enaki drugim, ki želijo imeti svoje otroštvo, ki želijo premagati bolezen in želijo preživeti in živeti ter s svojo pozitivnostjo pomagati drugim otrokom pri premagovanju bolezni.

 

pediatrična klinika

 

Junaške zgodbe: zgodbe, ki ganejo in hkrati opogumljajo

V društvu Junaki 3. nadstropja so se odločili, da bodo v septembru, mesecu posvečenem boju proti raku pri otrocih, javnost ozaveščali o otroškem raku, tako da bodo na svojem družabnem omrežju predstavljali zgodbe nekaterih Junakov in njihovih družin. Začeli so zgodbo o mali Emi, ki je hčerka predsednice društva Urške Kolenc, katere izkušnja je bila tudi povod in navdih za začetek delovanja društva staršev otrok z rakom.

 

PREBERITE TUDI: Tri mesece po porodu zbolela za rakom ...

 

Zgodba junakinje Eme: »Pozdrav tja za mavrico!«

Takole se začne Emina zgodba: »Ema je na oddelek prišla po dolgi operaciji možganov. V glavici je imela tumor v velikosti štirih centimetrov. Odstranili so ves tumor, vendar so bili vsi zdravniki enotnega mnenja, da takih tumorjev niso videli veliko in da bo zdravljenje težko. Ko se je njeno telo opomoglo, je začela prejemati kemoterapijo.

Cikli so si sledili na 14 dni, kar je pomenilo, da smo ji do naslednjega cikla izboljševali kri. V bolnici in doma smo ji vsak dan dajali injekcije. Po treh ciklih so vzeli njene matične celice in jih shranili za kasnejšo transplantacijo. Sledili so še trije cikli kemoterapije. Nato pa sva bili v decembru, ravno za spust božičkov s strehe pediatrične, sprejeti na dozo tako močne kemoterapije, da je »požgala« vse.

 

rak pri otroku

Kljub odstranitvi tumorja, so bili vsi Emini zdravniki enotnega mnenja, da takih tumorjev niso videli veliko in da bo zdravljenje težko. (FOTO: Junaki 3. nadstropja)

 

Sledila je transplantacija matičnih celic in naporno čakanje na rast levkocitov. Držala se je dokaj dobro, razen pričakovanih stranskih učinkov ni bilo posebnosti. Skoraj takoj, ko je kostni mozeg začel s svojo funkcijo, so jo napotili še na protonsko obsevanje v italijanski Trento. Tam smo, vsa družina, preživeli skoraj dva meseca.

Med celotnim zdravljenjem je bila Ema 50-krat uspavana, prejela je 17 krvnih pripravkov, imela eno dolgotrajno in dve manjši operaciji.«

 

otroški rak

»Ema, spominjamo se te z nasmehom na ustih in solzami v srcu! Radi te imamo!« (FOTO: Junaki 3. nadstropja)


Kot še pišejo v objavi, je to le kratek povzetek njenega dolgega zdravljenja in težko je vse podrobnosti, ki so spremljale Emino življenje in življenje njene družine v tem času strniti v kratek zapis.

Družina je v spomin na Emo in v opomin na raka pri otrocih, 1. septembra organizirala pohod iz Škofje Loke, Eminega doma, do Ljubljane in ob tem so zapisali: »Na današnji dan pred dvema letoma nas je Ema zapustila v fizični obliki. Ema, danes se te spominjamo z nasmehom na ustih in solzami v srcu! Radi te imamo! <3«

 

PREBERITE TUDI: Ko pridejo težki trenutki ...

 

Pripnimo si zlato pentljo!

V znak podpore si ta mesec pripnite zlato pentljo, ki je simbol boja proti otroškemu raku.

Vzemite si čas in si na Facebook strani Društvo Junaki 3. nadstropja preberite vse junaške zgodbe.

Lahko pa z donacijo tudi podprete delovanje društva, da bodo lahko še naprej stali ob strani otrokom in staršem v boju proti tem hudim boleznim. Vse informacije o tem, kako lahko pomagate, najdete tukaj >>> 

 

otroški rak

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Kako lahko tudi najcenejši avtosedeži reši...
Najboljše razmerje med ceno in kakovostjo pri izbiri avtosedeža. Naj gre za lupinico za dojenčka ali otroški sedež - var...
16
Zakaj moj otrok še ne hodi?
Kdaj naj bi otrok shodil, kateri so lahko razlogi, da zdrav otrok še ne hodi in kako ga pravilno spodbujati, da bo samos...
6
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
6
5 glavnih nalog vsake družine
Katere so tiste glavne naloge, ki jih mora opraviti zdrava družina? Pa ni važno, ali gre za tradicionalno družino, samoh...
5



Prehlad, gripa ali angina?
Smrkav nosek, pordele oči, kašelj, kihanje, razbolelo grlo in splošno slabo počutje – vam je znano? Kako prepoznati, ali...
Norice ali vodene koze
photo
Norice ali vodene koze so najpogostejša nalezljiva bolezen z izpuščaji. Bolezen se pojavlja skozi vse leto, v večjem šte...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?