|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Recept tedna: Shranjevanje paradižnikovega semena

Helena Primic, 18.5.2020
Pri shranjevanju paradižnikovega semena posnemamo naravo - fermentiramo ga, da odstranimo želatinasti ovoj. Postopek je enostaven, čeprav smrdljiv, vendar fermentacija tudi uniči številne bolezni, ki se prenašajo s semenom.

image
Opisi, nasveti ... v priročniku Semena, sejanje in shranjevanje.
/11


Koronakriza nas je vse družine spontano potisnila v razvijanje čim večje samooskrbe. H kateri spada tudi sejanje in shranjevanje semen. 

V tokratnem receptu tedna smo preverili, kako se lotiti shranjevanja paradižnikovega semena, ki ga lahko pridobite kar sami iz kupljenih (najbolje ekoloških) paradižnikov.


Semena, sejanje in shranjevanje

Posnemanje narave

"Paradižnikovo seme je obdano z želatinastim ovojem s kemikalijo, ki preprečuje kaljenje v paradižniku. V naravi plod pade z veje, zgnije, naravna fermentacija uniči želatinasti ovoj in semenu omogoči, da vzklije v idealnih pogojih.

Pri shranjevanju paradižnikovega semena zato preprosto posnemamo naravo - fermentiramo ga, da odstranimo želatinasti ovoj. Postopek je enostaven, čeprav smrdljiv, vendar fermentacija tudi uniči številne bolezni, ki se prenašajo s semenom," v priročniku Semena, sejanje in shranjevanje, ki je izšel pri Mladinski knjigi, svetuje avtorica in strokovnjakinja za vrtnjarjenje Julie Thompson-Adolf.

 

PREBERITE TUDI: Kako iz kuhinjskih ostankov ustvariti rastline?

 

Kakšen je postopek shranjevanja paradižnikovega semena?

V tem odličnem priročniku, v katerem boste našli obsežne opise najbolj priljubljenih vrst zelenjave, sadja, zelišč in cvetja, nasvete, namige ter male vrtnarske skrivnosti, pa tudi koristne sezname in preproste projekte, je postopek shranjevanja paradižnikovega semena opisan takole: 

1) Zrel paradižnik najprej očistite pod vodo, nato ga vodoravno prerežite po sredini, da razkrijete votline s semenom. 

2) Seme in želatinasto kašo izcedite v skledo ali kozarec za vlaganje, ki ga ne pozabite označiti z imenom vrste in sorte zelenjave.

3) Kaši s semeni dodajte 1,2 decilitra vode in vse skupaj pustite nepokrito stati en do tri dni na temperaturi od 21 do 29 stopinj Celzija.

4) Ko paradižnikova zmes fermentira, se bo na površju pojavila bela ali sivkasta plesen. Pazite, da ne fermentirate predolgo, saj lahko seme začne kaliti.

 

PREBERITE TUDI: Kako prepoznati kakovostno surovo mleko?

 

5) Po končanem fermentiranju dodajte 2,4 decilitra vode in zmešajte. Opozorilo: to početje strašno smrdi! Zmes nato pustite počivati. Kaljivo seme po potonilo na dno, prazno, ki bo plavalo na vrhu, pa odstranite.

6) Zmes precedite skozi gosto cedilo in spirajte tako dolgo, dokler ni seme povsem čisto. Odvečno vodo na dnu cedila popivnajte s papirnato brisačo.

7) Čisto seme stresite na krožnik in ga razgrnite v eno plast, da se posuši. Če shranjujete več kot eno sorto paradižnika hkrati, vsak krožnik označite.

8) Med sušenjem seme večkrat na dan premešajte, da se enakomerno posuši do konca. Kepice, ki se morda oblikujejo, odstranite.

9) Ko je seme povsem suho (po približno enem tednu), ga shranite v nepredušno zaprto posodo v hladen in suh prostor ali ga zamrznite za daljšo hrambo. In ponovno ga ne pozabite skrbno označiti.

 

Vse recepte tedna najdete tudi v naši rubriki Recepti, kjer lahko z nami podelite tudi svoje kuharske specialitete in tako pomagate staršem, ki so ostali brez kuharskih idej.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Kokosove kocke brez kuhanja
Te sladke kokosove kocke lahko pripravite brez kuhanja - sestavine le zmešate in pustite, da se kocke strdijo. Hitra reš...
6
Namigi za preproste večerje
Kako pripraviti okusno in zdravo večerjo, ki je primerna tako za uvajanje hrane za dojenčka kot tudi za celotno družino?
4
Odlični morski recepti za malčke
Ribe so dober vir omega tri maščobnih kislin, ki so izrednega pomena za pravilen razvoj otroških možganov in oči.
4
Praznična mizica – pogrni se!
Praznično pogrnjena in okrašena miza naj izžareva vaše veselje in vaše dobre ideje.
3



Kako iz kuhinjskih ostankov ustvariti rast...
Tale priročnik Naj zraste spet bi moral biti v vsaki družinski kuhinji! Zakaj, preverite v članku.
Velikonočna šunka – kuhana ali pečena (rec...
Preberite, kako skuhamo velikonočno šunko, da ne bo razkuhana ali presuha. V članku najdete tudi recept za slastno šunko...




Vprašanje.
пеперутка16

Ali ima kdo od vas doma krave? Če ima, kaj naredite z mlekom? Ne hecam se, resno sprašujem, ne vem kaj naj z mlekom?