Starši se večkrat sprašujejo, ali dojenčku dati v posteljico tudi vzglavnik ali ne. Kako vedeti, kdaj ga potrebuje, če sploh ga? Ali je lahko brez njega tudi večji otrok?
O tem, ali dojenček potrebuje vzglavnik, kdaj ga ne in kakšnega izbrati, smo se pogovarjali z našo Ringarajino strokovnjakinjo, fizioterapevtko Špelo Gorenc Jazbec.
Do kdaj je dojenček lahko brez vzglavnika?
Vzglavnik za dojenčka ni nujno potreben, še posebej če spi veliko na hrbtu ali trebuhu. Tudi če spi na boku je pomembno da smo pozorni na položaj glave. Če mu glava visi navzdol in ni v ravni liniji s hrbtenico (pri položaju na boku), lahko sklepamo, da bi dojenček že potreboval vzglavnik. Vzglavnik vsekakor ne sme biti previsok, niti ne premehek, da se ne ugreza preveč, pa vseeno toliko mehek, da je dovolj udoben. Višino vzglavnika najlažje določimo glede na višino rame, kar pomeni, da je visok toliko kot je prostora med koncem rame in vratom. Če boste izbrali pretanek vzglavnik, s tem ne boste naredili nič, saj bo glava še vedno visela navzdol. Če pa bo vzglavnik previsok, položaj glave zopet ne bo pravilen, saj bo glava v preveč pokončnem položaju.
PREBERITE ŠE: Kakšna je prava postelja za dojenčka in otroka?
Zakaj je bolje, da ga nima?
Kadar dojenček večino časa prespi na trebuhu je bolje, da je brez vzglavnika. Potrebno je vedeti, da mali dojenčki za spanje na trebuhu nikakor ne potrebujejo vzglavnika, saj jim ta v primeru spanja na trebuhu, sili glavo, vrat in posledično celo telo v ekstenzijo oziroma v nazaj iztegnjen položaj. To pa nikakor ni zaželjeno. Torej, če se vaš dojenček med spanjem velikokrat obrne na trebuh, pustite vzglavnik raje za kasneje, ko bo starejši.
Kaj pa otrok? Ali je nujno, da ima vzglavnik?
Ravno tako kot pri dojenčku je tudi pri večjem otroku pomembno, da smo pozorni na položaj spanja, ki ga ima otrok največkrat. Če spi večinoma na boku je vsekakor primerno, da mu ponudimo primeren vzglavnik, glede na razmerje glava-rama. Večjemu otroku lahko ponudimo vzglavnik tudi, če večinoma spi na trebuhu. V takem primeru naj bo vzglavnik seveda čim tanjši, da glave ne sili preveč nazaj.
PREBERITE ŠE: Najbolj unikatne posteljice za dojenčka
Kakšen vzglavnik je za otroka najbolj primeren, na kaj naj bomo pozorni pri nakupu?
Za male dojenčke je veliko bolj kot vzglavnik, če ugotovimo, da ga potrebuje, primerno, da zložimo eno na drugo več bombažnih pleničk, saj tako z odvzemanjem ali dodajanjem na zelo preprost način lahko prilagajamo višino. Prav tako je pomembno, da so pleničke ali vzglavnik, čez celo širino posteljice. Tako pri obračanju iz enega na drugi bok glava vedno ostane na vzglavniku oziroma plenicah in ni nevarnosti, da bi v takem primeru glava zopet pristala v nazaj iztegnjenem položaju nekje na robu vzglavnika.
Starejšemu otroku vedno ponudimo običajen, ne anatomsko oblikovan vzglavnik. Saj za malo razvijajočo se hrbtenico anatomski vzglavnik nikakor ni primeren, saj bi uporaba le tega lahko povzročila več škode kot koristi.
Če imate vprašanje, ga lahko fizioterapevtki Špeli Gorenc Jazbec zastavite TUKAJ.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Kašelj pri otroku: Kdaj k zdravniku?
Kašelj pri otroku včasih izzveni v nekaj dneh, včasih pa je dolgotrajen in nakazuje na poslabšanje bolezni. Starši se ve...
12
Starševstvo je težko, če ga delaš dobro
"Generacija infantilnih mamic, ki si dovolijo iti v klub v skromnih oblačilih in ne vidijo, da je materinstvo nekaj lep...
10
VIDEO: Ganljivo slovo od ravnokar rojenega...
Mlada mamica Hannah je ob rojstvu sina spoznala, da zanj ne bo mogla skrbeti tako, kot bi si zaslužil, zato je sprejela ...
9
Datumi izplačil socialnih transferjev za l...
Povezavo na tale članek si shranite med priljubljene, da boste imeli pomembne datume izplačil socialnih transferjev za p...
8