|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Topinambur se v prehrani pogosto uporablja kot krompirjev nadomestek, zaradi odličnega, nekoliko sladkega, neobičajnega okusa in pa v različnih dietah pri nekaterih boleznih, kjer se želimo izogniti krompirju, tak primer je sladkorna bolezen.

image
/11


 

Zgodovina

Domovina topinamburja (helianthus tuberosus l.) je Severna Amerika. V jedeh so ga pripravljali že Indijanci vsako leto iz očes na gomolju na novo zrastejo nadzemni deli rastline podobni sončnici, kar pa ni presenetljivo, saj je topinambur njen bližnji sorodnik. Oba namreč spadata v isti rod in družino košaric oz. nebinovk. V nasprotju z enoletno sončnico je topinambur trajnica. V 16. stoletju so prvi kanadski priseljenci Francozi opisali rastlino in začeli iz gomoljev pripravljati različne kulinarične posebnosti. Okus na maslu pripravljenih gomoljev jih je spominjal na artičoko. Nekaj pozneje so gomolje zasadili na stari celini, sprva v grajskih parkih in botaničnih vrtovih Francije ,Italije in Anglije. Šele proti koncu 19. stoletja, ko so začeli izkoriščati pridelek gomoljev in listov za živinsko krmo,se je topinambur razširil tudi drugod po Evropi. Mesnati gomolji topinamburja so po načinu pridelovanja in uporabe podobni krompirjevim. Največ nasadov topinamburja je še vedno v Franciji in Italiji.

 

 

V gomolju topinamburja, je podobno kot pri krompirju 78 % vode in 22 % suhe snovi. V primerjavi s krompirjem v katerem je glavni ogljikov hidrat škrob, vsebuje topinambur približno 20 % inulina. Ta je sestavljen iz molekul sadnega sladkorja, oziroma fruktoze, medtem ko sestavljajo škrob molekule glukoze. Gomolji, izkopani jeseni, vsebujejo precej več inulina kot gomolji izkopani spomladi, saj se inulin čez zimo preoblikuje v druge sladkorje, zlasti v fruktozo. Gomolji v zemlji prenesejo temperaturo do -30 °C.

Poleg inulina je v suhi snovi gomolja še približno 2 % beljakovin in 0,2 % maščob, od mineralov Fe, Si, K, P, Ca, od vitaminov so zastopani A, B1, B2, in C ter fosfatida holin in lecitin. Lecitin omogoča prenos maščobnih kislin in presnovo holesterina. Holin je sestavni del lecitina, ki vzdržuje raven krvnega tlaka. Pomembna je tudi vsebnost levulina in balastnih snovi, ki uravnavajo prebavo in pomagajo pri odpravljanju zapeke.

 

 

Uporaba

V prehrani se pogosto uporablja kot krompirjev nadomestek, zaradi odličnega, nekoliko sladkega, neobičajnega okusa in pa v različnih dietah pri nekaterih boleznih, kjer se želimo izogniti krompirju, tak primer je sladkorna bolezen. Za te bolnike je na moč primerno živilo, ker med drugim vsebuje ogljikove hidrate v obliki naravnega sladkorja, ki ga telo z lahkoto presnovi, vsebuje pa tudi beljakovine. Razen tega ima v sebi še veliko količino vitamina C in mnoge barvne snovi, podobne karotenom

 

 

Kremna juha iz topinamburja

sestavine

450 g topinamburja

1 čebula

2 žlici olivnega olja

2 dl smetane za kuhanje

pribl. 8 dl čiste goveje juhe

sol

1 vejica peteršilja

 

 

Topibamburjeva solata

Za to slastno divjo solato potrebujete:

5-10 topinamburjev (odvisno od velikosti posameznih gomoljev), naribanih na koleščke

pest, dve ali več (odvisno kako močen okus želite) na drobno nasekljanega čemaža

pest špinače ali na drobno nasekljanega regrata

malo peteršilja

zmečkan avokado

poljubno število cvetov trobentic (nekaj za v solato, malo pa jih pustite še za dekoracijo)

 

Navedene količine zadostujejo za do 2 osebi. Vse sestavine zmešajte med sabo, okrasite s trobenticami in dober tek!

 

Vir: http://www.topinambur.si/index.html

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

PI – zadnji polarni medvedek
Pa je izšla! Druga v zbirki Sad Earth Collection z naslovom Pi - zadnji polarni medvedek! Tudi ta eko knjiga, ki je izšl...
3
MUCA COPATARICA v vrtcu OŠ Artiče
Muca copatarica še vedno pričara pravljično vzdušje.
3
10 eko družinskih nasvetov
Predstavljamo vam nekaj preprostih, vendar pomembnih napotkov iz vsakdanjega življenja, ki bi jih morali upoštevati vsi.
2
Ozaveščeni državljani
Slovenija je bila na podnebni konferenci ZN razglašena za državo s podnebno najbolj ozaveščenimi državljani
2



Gensko spremenjena hrana - ali jo že jemo?
Po zadnjih podatkih evropska komisija državam članicam obljublja pravico do prepovedi gojenja GSO, če zmanjšajo svoje na...
Svetovni dan Zemlje
photo
Praznovanje tega prav posebnega praznika lahko približamo tudi našim otrokom. Skupaj lahko izdelamo zelo zanimive izdelk...




Ime za oba spola
MorjeMorje

Zanima me vaše mnenje glede predlaganih imen-katero vam je najbolj všeč?

Meta (10%)

Julija (31%)

Mija (20%)

Marko (9%)

Filip (19%)

Vasja (11%)


Število vseh glasov: 457

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!