Preberite si to navdihujočo zgodbo, ki opogumlja številne starše po svetu, ki se že vrsto let trudijo donositi otroka.
Vsak splav otroka ni le strašno boleča izguba, temveč partnerjema ukrade tudi nekaj upanja, da bosta tudi ona vendarle nekoč postala starša.
Resnična zgodba Laure in Davida Worsleya iz Velike Britanije pa dokazuje, da pari, ki imajo težave z zanositvijo in donositvijo, ne smejo prehitro obupati. Zgodi se lahko namreč majhen čudež, kot sta ga doživela tudi Laura in David.
Laura je namreč s pomočjo strokovnjakov enote Warwick's Biomedical Research Unit, ki deluje v bolnišnici University Hospital Coventry in jo vodi porodničarka prof. Siobhan Quenby, uspešno donosila zdravo deklico po kar 13 splavih.
Kar dve avtoimuni bolezni
Po tretjem splavu je Laurin ginekolog paru svetoval, naj še kar poskušata, toda sta želela drugo mnenje. Tako so ju aprila 2011 usmerili na ekipo prof. Quenby, ki je začela raziskovati vzroke Laurinih splavov.
Najprej so Lauri diagnosticirali avtoimuno bolezen antifosfolipidni sindrom (APS), ki lahko povzroči izgubo nosečnosti. Ne glede na vse preizkuse, teste in zdravila se je vsaka Laurina nosečnost zaključila s splavom.
"To je seveda zelo vplivalo name. Nisem se počutila živo, kot ne bi obstajala, saj sem si vedno želela postati mama. Imam tri sestre in prav vse imajo otroke," se spominja računovodkinja Laura.
Njeni zadnji dve nosečnosti leta 2015 in 2017 s fantkoma Leom in Gracesonom sta uspeli celo do drugega trimesečja, vendar je tudi ta dva otročka par izgubil.
Kot da to ne bi bilo dovolj, je novembra 2015 David pri svojih 48 letih doživel srčni napad, septembra 2016 pa so Lauri odstranili ščitnico. Ko je ekipa prof. Quenby po 13 splavu testirala Laurino placento, se je pokazalo, da ima Laura še eno izjemno redko bolezen - CHI ( chronic histiocytic intervillositis), ki povzroči, da materino telo napade nosečnost oziroma plod.
Zadnji poskus po 13 splavih
Laura in David sta že razmišljala o nadomestni materi, pa ju je prof. Quenbyjeva opogumila, da je že uspešno zdravila eno ali dve ženski s CHI. Laura in David sta se tako dogovorila, da bo to njun zares zadnji 14. poskus.
Laura je zanosila, med nosečnostjo, ki ni potekala povsem brez težav (krvavitve), pa je prejemala steroide, da je dovolj pomirila svoj imunski sistem, ki bi lahko upočasnil ali celo zaustavil razvoj ploda.
Deklica Ivy se je kljub zdravilom počasneje razvijala, tako da je v 30. tednu nosečnosti dosegla velikost običajnega 24. tednov starega ploda. Tudi zato so s porodom hoteli počakati do 34. tedna nosečnosti, vendar je ultrazvok pokazal, da bo potreben carski rez.
Na svet prišla s carskim rezom in le s 652 grami
Ivy Worsley se je tako rodila le s 652 grami, zato je morala direktno v inkubator na neonatalnem oddelku za intenzivno obravnavo nedonošenčkov in novorojenčkov.
"Videla sem toliko žalosti, da takoj po porodu male Ivy enostavno nisem upala preveriti, kako se novorojenčica drži v inkubatorju. Opogumila me je ena od medicinskih sester, ki mi je povedala, da je Ivy ok in da naj jo grem pogledat," se spominja prof. Quenbyjeva.
Laura in David sta morala počakati še osem dni, da sta lahko vzela v naročje svoj mali čudež. Ivy je tik pred odhodom iz porodnišnice zbolela za bronhiolitisom, tako da so bivanje v bolnišnici morali podaljšati še za 11 tednov, toda danes je Ivy zdrava desetmesečnica. In upanje za vse pare, ki imajo težave z zanositvijo in donositvijo.
"Težava s splavi je, da pogosto ne poznamo pravih vzrokov. Zato je potrebno raziskovati in nikar obupati," pare opogumlja prof. Quenbyjeva.
VIR: Independent:ie
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: