Ni dovolj, da preverimo, ali je igrača varna le ob nakupu, ampak moramo to storiti občasno tudi potem, ko se otrok že igra z njo.
Varne igrače za otroke do treh let starosti
Pri nakupu upoštevajte štiri pravila "V" za varnost
Glede na to, da pri nas še ni obvezen znak CE, zelo redke igrače pa nosijo znak Dobra igrača, je zelo pomembno, da potrošniki poznajo nekaj glavnih nasvetov glede varnosti igrač in pri nakupu upoštevajo tudi primernost igrače otrokovi razvojni stopnji.
V kot velikost:
Čim manjši kot je otrok, tem večja naj bo igrača
Za otroke, mlajše od treh let, so primerne le velike igrače, ker ne predstavljajo nevarnosti za zadušitev. Premer igrače mora biti večji od treh centimetrov in se ne sme razstaviti na drobne dele npr. velike mehke ljubkovalne igrače, lesene kocke, velike žoge, tovornjaki, vedro in lopatka.
V kot videz:
Varne igrače so brez ostrih konic in robov
Varne igrače imajo gladke in nepoškodovane površine, barve niso razpokane in se ne luščijo. Če so igrače napolnjene s tekočino, je ne smejo puščati. Igrače ne smejo imeti ostrih robov in ostrih koničastih delov, na leseni igrači pa ne sme biti trsk. Varna igrača nima odprtin, velikih od 0,5 do 1,2 cm oziroma od 2,5 do 4,5 cm, ker se vanje lahko ujamejo prsti oziroma roke ali noge otroka. Igrače morajo biti stabilne, ob uporabi se s težavo prekucnejo, gugalnice morajo imeti zaščitno ograjico ali varnostni pas.
V kot vrsta materiala:
Material mora biti nenevaren za zdravje in negorljiv
Material, iz katerega je narejena igrača mora biti čist, nov, gladek, brez škodljivcev. Varne igrače za otroke mlajše od treh let niso izdelane iz stekla ali porcelana. Plišaste igrače so narejene iz materialov s kratkimi dlačicami, ki ne izpadajo. Plastične folije npr. pri knjigah morajo biti dovolj debele, da se otroku ne prilepijo čez usta.
V kot vrvice:
Igrača ne sme imeti vrvic, ki so daljše od 22 cm
Vrvice pri igračah za otroke mlajše od treh let morajo biti debele najmanj 1,5 mm in ne daljše od 22 cm. Obseg morebitnih zank na igrači ali njeni embalaži pa ne sme biti večji od 38 cm. Igrače viseče na vrvicah ali pritrjene na vozičke, ki so namenjene dojenčkom, je treba odstraniti iz dosega otrok takoj, ko začne otrok prijemati z rokami ali se dvigovati.
V državah Evropske unije morajo biti igrače, ki z vidika varnosti niso primerne za otroke, stare manj kot tri leta, označene s predpisanim slikovnim znakom.
Varne igrače za otroke starejše od treh let
Tudi starejše otroke je treba pri igri nadzorovati
Igrače za otroke, starejše od treh let, so raznovrstnejše glede na vrsto materiala, velikost in funkcijo, zahtevajo in omogočajo pa tudi večjo in raznovrstnejšo aktivnost otroka. Tudi igrače za starejše otroke morajo imeti gladke in nepoškodovane površine, barve ne smejo biti razpokane in se luščiti. Izdelane morajo biti iz čistih, novih in neškodljivih materialov. Ostri robovi in konice smejo biti na igračah le, kadar je to potrebno za funkcijo igrače (npr. šivalni pribor za otroke). Gibljivi deli igrač morajo biti ustrezno zavarovani, da ne uščipnejo, urežejo ali ukleščijo otrokovih prstov. Pri igračah za starejše otroke se lahko uporablja masivno steklo in tanke plastične folije, ki morajo biti preluknjane. Igrače morajo biti stabilne in se med igro ne smejo zlomiti pod težo otroka.
Nakup varne igrače za otroke, starejše od treh let, je morda lažji, še vedno pa je potreben nadzor odraslih, ko se otroci s temi igračami igrajo. Igračam morajo biti priložena razumljiva navodila za pravilno uporabo, ki odrasle opozarjajo tudi na potencialne nevarnosti, na primer:
- Otroka, mlajšega od 8 let, morajo odrasli nadzorovati in ne smejo pustiti, da sam napihuje ali žveči nenapihnjene balone, ker se z njimi lahko zaduši. Nadzor odraslih je potreben tudi pri uporabi vodnih igrač, ki so namenjene za igro v plitvi vodi.
- Igrače, s katerimi se strelja (puščice, kopja) ali se jih meče, morajo imeti tope, nekovinske konice, propeler helikopterja ali letala pa mora imeti zaščitni obroč. Otrok s tako igračo ne sme meriti drugemu v glavo ali obraz.
- Otroka je potrebno opozoriti, da ne sme spuščati zmaja na vrvici v bližini električnih napeljav in v času neviht zaradi nevarnosti električnega udara.
- Maske, otroški šotori in hišice morajo imeti dovolj velike odprtine za dihanje in prezračevanje, maske pa se ne smejo prilepiti otroku na obraz, ker lahko otežijo dihanje.
- Otroci morajo pri uporabi rolk, rolerjev, otroških koles ipd. vedno nositi zaščitna sredstva, kot so čelada, kolenčniki, komolčniki...
Preverjamo tudi igrače, ki jih otrok že ima
Ni dovolj, da preverimo, ali je igrača varna le ob nakupu, ampak moramo to storiti občasno tudi potem, ko se otrok že igra z njo. Preveriti je treba npr. ali so postale trdno pritrjene medvedkove oči razrahljane, ali so se igrače med igro polomile in imajo ostre robove. Otroke moramo nadzorovati, saj igrače lahko postanejo nevarne tudi, če se otroci igrajo z njimi na način, ki ga proizvajalec morda ni predvidel.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: