Vnetje dlesni je v nosečnosti zelo pogost pojav in če jo odkrijemo pravočasno ter pravilno zdravimo, ni nevarna niti za nosečnico niti za otroka. Če pa bolezni ne prepoznamo pravočasno in ne zdravimo ustrezno, lahko pride do nezaželenih zapletov.
Pri nekaterih ženskah se lahko v obdobju nosečnosti pojavijo težave z dlesnimi, zato je potrebno v tem obdobju paziti na redno higieno ustne votline in zob. Vnetje dlesni je namreč zelo pogost pojav v nosečnosti. V kolikor se vnetje pravočasno odkrije in zdravi, ni problematično za mater in otroka. Če ga ne odkrijemo pravočasno in ne zdravimo ustrezno, lahko v nosečnosti pride do nezaželenih zapletov.
Vnetje dlesni (gingvitis) nastane kot posledica slabe higiene in posledično zobnih oblog, ki se nabirajo na zobeh in dlesnih. Te privlačijo bakterije, ki povzročajo pojav bolečih in nabreklih dlesni, ki zlahka zakrvavijo ter pretirane občutljivosti zob. Vnetje dlesni je lahko zelo boleče, predvsem pri umivanju zob. Če se vnetje ne jemlje resno in ne reagiramo pravočasno, lahko gingivitis napreduje in prizadene podporna zobna tkiva. V tem primeru govorimo o parodontitisu - gre za t. i. parodontalne bolezni, ki poleg vnetja povzročajo uničenje tkiv, ki obdajajo in podpirajo zobe. To so predvsem dlesen, kost, cement in zobni korenini, zaradi česar lahko pride celo do trajne poškodbe dlesni in izpadanja zob (parodontoza).
Zakaj pride do vnetja dlesni v nosečnosti?
V nosečnosti količine hormonov neprestano nihajo, obenem je povečan tudi pretok krvi. Zaradi hormonskih sprememb, postanejo zobje in dlesni pri nekaterih nosečnicah bolj občutljivi za bakterijske okužbe. Po vsakem zaužitem obroku, se v medzobnem prostoru in na dlesnih naberejo ostanki hrane, ki so brez ustrezne higiene najboljše gojišče za bakterije, ki povzročijo vnetja dlesni in infekcije v ustih. Zaradi povečanega pretoka krvi pri nosečnicah, prav tako prihaja do nabrekanja in preobčutljivost dlesni, kar vodi v krvavenje in posledično vnetje dlesni.
Tudi jutranje slabosti v prvih tednih nosečnosti lahko vplivajo na večjo možnost za vnetja dlesni. Pri bruhanju namreč v ustno votlino pridejo tudi želodčne kisline, ki lahko poškodujejo zobno sklenino in povzročijo preobčutljivost dlesni in zob. Zaradi slabosti, ki ji nekaterim nosečnicam še dodatno povečuje uporaba zobne paste, se nekatere nosečnice v zgodnji nosečnosti odločijo za prenehanje uporabe le te, s čimer se še dodatno zmanjša obramba pred škodljivimi bakterijami v ustih.
PREBERITE TUDI: 5 nasvetov pri jutranji nosečniški slabosti
Simptomi vnetja dlesni
Vnetje dlesni se običajno pojavi v drugem trimesečju nosečnosti, pri nekaterih nosečnicah tudi že prej. Rdeča barva dlesni, otekle dlesni, prevelika občutljivost in bolečina, krvavenje pri ščetkanju zob, so najpogostejši simptomi vnetja. Lahko se pojavi tudi slab zadah, čuden okus v ustih, ki ne izgine in suha usta. Če opazite pri sebi katerikoli od teh simptomov, priporočamo, da se čim prej naročite na pregled pri izbranem zobozdravniku.
Kako vnetje dlesni vpliva na otroka?
Vnetje nima nobenega vpliva na nerojenega otroka, če se ga pravočasno in ustrezno zdravi, v kolikor pa se to ne zgodi, lahko pride do pojava parodontoze, ki je lahko nevarna tako za mamo kot za otroka. Kronična vnetna stanja na dlesnih lahko vodijo k prezgodnjemu porodu in nižji porodni teži novorojenčka, ki je lahko vzrok za številne težave pri nadaljnjem razvoju otroka.
PREBERITE TUDI: Razvoj dojenčkove mikrobiote se začne v trebuščku!
Zdravljenje
Če se bolezen pojavi v nosečnosti, zdravilo zanjo ne obstaja, z ustreznimi ukrepi ob pojavu vnetja, pa lahko zaustavimo napredovanje, umirimo vnetje in preprečimo pojav parodontoze. Zobozdravnik vam lahko bolj učinkovito očisti zobe in dlesni, s čimer odstrani nečistočo ob zobeh in dlesnih, da zmanjša možnost za pojav bakterij. Od zobozdravnika boste v nosečnosti dobili tudi vse nasvete, kako vzdrževati higieno ustne votline za čim bolj učinkovito zaščito dlesni in katere preparate uporabljati. V zelo redkih primerih se lahko zgodi, da zaradi vnetja dlesni pride do nastanka manjših žepkov (vozličev) na dlesni, ki povzročajo bolečine in neprijeten občutek. V večini primerov se lahko ti vozliči enostavno in brez zapletov odstranijo, če pa vozliči počijo, lahko pride do infekcije ustne votline.
Kako preprečiti vnetje dlesni?
Redno čiščenje in higiena ustne votline ter redni posveti pri izbranem zobozdravniku precej zmanjšajo možnost za vnetja dlesni. V nosečnosti je priporočljivo, da uporabljate mehkejšo zobno ščetko, da ne pride do poškodb dlesni in krvavenja. Prav tako je priporočljivo uporabljati tekočino za izpiranje ustne votline in pogosteje zamenjati zobno ščetko.
Skrb za zobe in dlesni po porodu
Če ste imeli v nosečnosti težave z vnetjem dlesni, je pomembno, da po porodu obiščete svojega zobozdravnika in preverite stanje dlesni. Največkrat vnetja dlesni, ko so nastala v nosečnosti, po porodu minejo, vseeno pa obstaja možnost, da se pojavi hujša oblika vnetja, ki ga je potrebno zdraviti tudi po porodu.
VIR: Ringeraja.rs
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: