Že novembra lanskega leta smo opozarjali na povečano število obolelih otrok, ki imajo težave z bronhiolitisom, ki ga povzroča respiratorno sincicijski virus (RSV). Pojavlja se tudi nova gripa H1N1.
Na otroških oddelkih Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja ter na Pediatrični kliniki se stanje ne umirja. Tudi nova gripa (virus H1N1) je v rahlem porastu, trenutno je hospitaliziranih 5 ljudi.
Dr. Tatjana Mrvič, dr. med., specialistka pediatrije s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana, je povedala: »Govorimo o okužbi dihal, zaradi katere vsako zimo zdravimo v naši bolnišnici veliko majhnih otrok, zlasti tistih, ki so mlajši od enega leta. Se pa v začetku letošnjega leta tudi povečuje število obolelih ljudi, ki imajo kronično bolezen pljuč oziroma srca.«
Preberite si tudi obvestilo Kliničnega centra o omejitvi obiskov v bolnišnicah TUKAJ |
Pojavljajo se tudi že začetki nove gripe (virus H1N1), vendar po besedah dr. Mrvičeve še ni potrebno pretirane zaskrbljenosti, pri hospitaliziranih pacientih tudi ni nikakršnih zapletov. Letošnja sezona teh okužb se je pričela zelo zgodaj, tako da pričakujemo zlasti v naslednjih dveh mesecih več obolelih. Ker gre za virusno okužbo, ni na razpolago specifičnih zdravil. Otroci dobijo le simptomatsko terapijo, veliko jih potrebuje dodatek kisika, najbolj bolni pa se zdravijo v enoti za intenzivno terapijo (trenutno sta 2 otroka na respiratorju na KO za otroško kirurgijo in IT Kirurške klinike).
Zelo pomembna v preprečevanju okužb je preventiva. Zlasti to velja za dojenčke, mlajše od enega leta, nedonošenčke in otroke ter odrasle, ki imajo kronične bolezni srca ali pljuč. Pri otrocih je lahko potek bolezni težji in večkrat potrebujejo zdravljenje v bolnišnici. Še vedno priporočamo, naj se ljudje ne zadržujejo v zaprtih prostorih, kot na primer v velikih nakupovalnih centrih, na množičnih prireditvah… Priporočljivo je, da zelo pazimo na osebno higieno rok. Pa tudi prosimo vse, naj prihajajo na obiske v UKC Ljubljana k svojim sorodnikom zdravi, največ eden do dva, in otroke naj raje pustijo doma.
Dr. Mrvičeva še posebej poudarja, da je še vedno čas, da se tako otroci kot odrasli cepijo proti novi gripi, saj cepivo prične učinkovati že čez en teden. Cepijo se lahko na vseh enotah Zavodov za zdravstveno varstvo in Inštitutu za varovanje zdravja.
Vir: Univerzitetni klinični center Ljubljana
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Perthesova bolezen
Perthesova bolezen je redka bolezen, ki se pojavlja pri otrocih. Natančen vzrok ni poznan, najverjetneje zaradi motenega...
6
Kožica na lulčku: kaj morajo vedeti starši...
Skoraj vsi dečki se rodijo z ozko kožico, ki je pritrjena na glavico penisa. Nekatere starše po nepotrebnem skrbi, da od...
5
Prihaja nova serija logopedskih Lahkonočnic
Evropski dan logopedije je namenjen ozaveščanju o jeziku, govoru, komunikaciji, motnjah požiranja in vlogi logopedov. Sl...
4
Nagradna igra: Gremo po Sloveniji
Pri založbi Epistola je izšla otroška knjiga Mojiceje Podgoršek, Gremo po Sloveniji. Živali spoznavajo lepote Slovenije....
4