Nova raziskava je našla povezavo med moško neplodnostjo in kemikalijami, ki jih imamo v stanovanju oziroma hiši doma.
Težave z neplodnostjo kužka so lahko opozorilo za lastnika.
(Freepik.com)
Do takšnega zaključka so znanstveniki iz univerze University of Nottingham prišli predvsem zato, ker so ugotovili, da imajo z neplodnostjo težave tudi psički teh moških oziroma njihovih lastnikov. Tako so vzroke začeli iskati v istem okolju.
Škodljiva DEHP in PCB153!
Čeprav pri težavah z zanositvijo največkrat najprej pomislimo na žensko neplodnost, so podatki glede moške neplodnosti zaskRbljujoči - v zadnjih 80 letih se je kakovost moške sperme na splošno poslabšala za kar 50 odstotkov! Prav tako pa se je poslabšala sperma udomačenih kužkov. Tako so znanstveniki vzroke začeli iskati tudi v modernih domovih.
Aktualna raziskava, ki je poskušala najti povezavo med neplodnostjo moških in njihovih psov ter kemikalijami v sodobnih domovih, so je osredotočila predvsem na DEHP, ki ga doma najdemo skoraj povsod (preproge, talne obloge, oblazinjeno pohištvo, oblačila, žice in igrače), in kemikalijo PCB153, ki je še vedno prisoten v veliko izdelkih, pa tudi v hrani, četudi obstajajo številni dokazi, da je močno škodljiv za zdravje in okolje ter ga nekatere države že prepovedujejo.
In kaj so pokazali rezultati? Da ti dve kemikaliji, ki jih večinoma imamo v svojih domovih, pa čeprav se tega ne zavedamo, vplivata tako na kakovost sperme pri moških kot njihovih štirinožnih ljubljenčkih.
Tako DEHP kot PCB153 sta povzročili slabšo gibljivost spermijev in povečali fragmentacijo DNA. Tako slabše gibljivi spermiji kot genske nepravilnosti spermijev pa so pogosto krive za žensko neplodnost oziroma nezmožnost spočetja.
PREBERITE TUDI: 10 nasvetov za zanositev ZA MOŠKE
Psi kot modeli za nadaljnje raziskave
Kot je povedal vodja raziskave Richard Lea, lahko težave s plodnostjo pri psu moškemu služijo kot opozorilo, da preveri toksičnost domačega okolja, v katerem živi skupaj s psom.
Ta povezava med moško neplodnostjo in neplodnostjo njihovih pasjih ljubljenčkov pa je za znanstvenike dragocena tudi zato, saj jim lahko psi služijo kot model za nadaljnje raziskave vplivov na plodnost iz okolja (na primer vpliv prehrane na moško plodnost), ki jih je pri psih lažje nadzirati kot pri ljudeh.
Znanstveniki načrtujejo tudi raziskave, ki se bodo osredotočale, kako vpliva na plodnost moških (in njihovih psov) oziroma kakovost sperme lokacija oziroma regija, kjer živijo. Vemo namreč, da so urbana okolja veliko bolj onesnažena kot ruralna. Sprehod s psom po mestnih ulicah se tako tudi zaradi morebitnega slabega vpliva na plodnost ne more primerjati s sprehodom s psom po gozdu. Še en razlog več, da sledite svojemu ljubljenčku na bolj blatne in "divje" poti.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
3D/4D ultrazvočni pregled obraza
Kaj lahko vidimo s 3D/4D ultrazvočnim pregledom obraza pri plodu?
7
Nuhalna (vratna) svetlina in ultrazvočni p...
Večina mladih mamic in nosečnic v Sloveniji je že seznanjena, da lahko s pomočjo ultrazvočne preiskave v zgodnji nosečno...
6
Ali lahko zanosim med menstruacijo?
Če ste imeli nezaščiten spolni odnos med ali takoj po menstruaciji in bo vaša ovulacija nastopila čez pet dni, lahko zan...
4
Kako čim prej zanositi?
Za zanositev se mora ujeti veliko stvari, v vsakem primeru pa je izbira ustreznega časa resnično najbolj pomembna. Kako ...
3