|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Zavarovanje za primer brezposelnosti

Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje, 11.2.2010
Za primer brezposelnosti se obvezno zavarujejo delavci v delovnem razmerju. Prostovoljno pa se za primer brezposelnosti lahko zavarujejo: s. p. in samozaposlene osebe.

image
/11


V določenih primerih se lahko za bresposelnost zavarujejo tudi osebe lastniki gospodarskih družb, ter slovenski državljani v delovnem razmerju z delodajalcem v tuji državi in njihovi zakonci.

Pravice iz zavarovanja za primer brezposelnosti so:

  • denarno nadomestilo; 
  • povračilo prevoznih in selitvenih stroškov;
  • pravica do obveznega zdravstvenega zavarovanja in pravica do pokojninskega in   invalidskega zavarovanja v času upravičenosti do denarnega nadomestila.

Pravico do denarnega nadomestila lahko uveljavite, če ste bili pred nastankom brezposelnosti zavarovani za primer brezposelnosti in če ni na voljo ustrezne zaposlitve. Pravico ohranite, če aktivno iščete zaposlitev in ste na razpolago za zaposlitev ter če izpolnjujete druge obveznosti. Pravica do denarnega nadomestila miruje, če sklenete delovno razmerje za določen čas, krajši od 12 mesecev, če se vključite v izobraževanje preko Zavoda RS za zaposlovanje, če začnete prejemati denarno nadomestilo iz naslova starševstva, če se vključitve v javna dela oz. v drugih razlogih, opredeljenih v zakonu. V primeru da odidete v drugo državo članico Evropske unije, pa imate pod določenimi pogoji pravico, da se vam nadomestilo izplačuje v času, ko v tej državi iščete službo.

Pravico do denarnega nadomestila v Sloveniji lahko uveljavite, če ste bili predhodno v zadnjih 18 mesecih zaposleni pri enem ali več delodajalcih vsaj 12 mesecev.

Če ste kot brezposelna oseba opravljali sezonsko delo po pogodbi o zaposlitvi za določen čas, imate pravico do denarnega nadomestila, če imate po preračunu ur v delovne dni s polnim delovnim časom najmanj 12 mesecev zavarovalne dobe v zadnjih 18 mesecih pred nastankom brezposelnosti.

Osnova za odmero denarnega nadomestila je povprečna mesečna plača, ki ste jo prejemali v dvanajstih mesecih pred nastankom brezposelnosti in znaša prve tri mesece prejemanja 70 %, v naslednjih mesecih pa 60 % od osnove. Določeno je tudi najvišje in najnižje denarno nadomestilo.

Čas prejemanja denarnega nadomestila je odvisen od dolžine dopolnjenega zavarovanja:

  • 3 mesece za zavarovanje od 1 do 5 let,
  • 6 mesecev za zavarovanje od 5 do 15 let,
  • 9 mesecev za zavarovanje od 15 do 25 let,
  • 12 mesecev za zavarovanje nad 25 let,
  • 18 mesecev za zavarovance, starejše od 50 let in za zavarovanje nad 25 let,
  • 24 mesecev za zavarovance, starejše od 55 let in za zavarovanje nad 25 let.

Denarno nadomestilo vam v primeru, da na zavodu vložite zahtevo za uveljavitev te pravice v roku 30 dni po prenehanju obveznega zavarovanja, pripada z naslednjim dnem po prenehanju obveznega zavarovanja.

Če se zaposlite, če izpolnite pogoje za pridobitev pokojnine, če kršite v zaposlitvenem načrtu dogovorjene obveznosti, (odklonite zaposlitev ali vključitev v program aktivne politike zaposlovanja, ne iščete aktivno zaposlitve, niste na razpolago za zaposlitev, delate na črno itd.) ali če se odjavite sami oziroma vas Zavod za zaposlovanje preneha voditi v evidenci brezposelnih oseb, vam preneha pravica do denarnega nadomestila.

V času prejemanja denarnega nadomestila ste zavarovani za zdravstveno, pokojninsko in invalidsko varstvo.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Naložba za prihodnost otrok
Starši nenehno razmišljamo, kako zagotoviti otrokom čim lepše otroštvo. Ko ti rastejo in se odločajo za samostojno življ...
3
Z evrom prihajajo ponaredki
Že v nekaj sekundah lahko vsakdo preveri pristnost tako, da bankovec nagne proti svetlobi. Pravi bankovci v primerjavi s...
2
Kaj moram vedeti o vzajemnih skladih?
Preden se odločite za varčevanje za otroka v obliki vlaganja v vzajemne sklade, se poučite o tej obliki investicije.
2
Varčujmo za naše malčke
»Po toči zvoniti je prepozno,« pravi znan slovenski pregovor. Več kot pribito ta drži v primeru varčevanja za naš največ...
2



Dodatek za veliko družino za leto 2019
Ker se z novim letom končujejo varčevalni ukrepi na področju družinskih prejemkov, bo v letu 2019 do dodatka za veliko d...
Prost dan za spremljanje prvošolčka v šolo
Prvi šolski dan je nekaj posebnega, posebej za starše tistih otrok, ki šolski prag prestopajo prvič. Preverjali smo, ali...




Ščetkanje zob.
Admin

Kdaj ste svojim otrokom začeli umivati ​​zobe?