Svetovna zdravstvena organizacija je opozorila, da pandemija covida-19 resno vpliva na nego bolnih ali nedonošenčkov, pri čemer so številni po nepotrebnem ločeni od svojih mater in jim grozi smrt ali dolgotrajne zdravstvene težave.
Svetovna zdravstvena organizacija je svetovala, naj si matere od rojstva delijo sobo s svojimi dojenčki, da lahko dojijo in izvajajo stik koža na kožo.
Foto: Kathryn J Birth Stories
Svetovna zdravstvena organizacija ZN (WHO) je izpostavila tveganje ločevanja novorojenčkov od mater, saj nove raziskave kažejo, da lahko stik koža na kožo reši do 125.000 življenj.
V mnogih državah, če je okužba s COVID-19 potrjena ali obstaja sum, novorojenčke rutinsko ločijo od mater, zaradi česar so izpostavljeni večjemu tveganju smrti in doživljenjskih zdravstvenih zapletov, poroča WHO.
"Motnje osnovnih zdravstvenih storitev med covidom-19 so resno vplivale na kakovost oskrbe za večino najbolj ranljivih dojenčkov, vključno z njihovo pravico do stika s starši, ki reši življenje, ki ga potrebujejo," je povedala Anshu Banerjee, direktorica WHO za matere. , Zdravje novorojenčkov, otrok in mladostnikov.
Tveganje je po podatkih WHO največje v najrevnejših državah, kjer beležijo največ prezgodnjih porodov in smrti novorojenčkov.
»Desetletja napredka pri zmanjševanju umrljivosti otrok bodo ogrožena, če ne bomo ukrepali zdaj, da bi zaščitili in izboljšali storitve nege mater in novorojenčkov ter razširili pokritost intervencij za reševanje življenj, kot je 'kengurujčkanje',« je dodal dr. Banerjee.
Nova raziskava, ki so jo izvedli WHO in partnerji, je objavljena v reviji Lancet EclinicalMedicine.
Kengurujčkanje
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je dejala, da bi lahko rešili do 125.000 življenj dojenčkov, če bi v celoti omogočili "kengurujčkanje". Ta model oskrbe je še posebej pomemben pri nedonošenčkih (pred 37. tednom) ali z nizko porodno težo (pod 2,5 kilograma), kjer dokazano zmanjša umrljivost dojenčkov za kar 40 odstotkov, hipotermijo za več kot 70 odstotkov, hude okužbe pa za 65 odstotkov.
Queen Dube, direktorica za zdravje na Ministrstvu za zdravje v Malaviju, ena od avtoric poročila, je poudarila prednosti.
»Kengurujčkanje« je eden stroškovno najučinkovitejših načinov zaščite majhnih in bolnih novorojenčkov. Po naši analizi so tveganja v teh primerih veliko večja od majhne možnosti, da bo novorojenček resno zbolel zaradi COVID-19.,« je dejala dr. Dube.
Svetovna zdravstvena organizacija je svetovala, naj si matere od rojstva še naprej delijo sobo s svojimi dojenčki, da lahko dojijo in izvajajo stik koža na kožo – tudi če obstaja sum ali je potrjena okužba s COVID-19, in jih je treba podpreti, da zagotovijo ustrezno okužbo. preventivni ukrepi.
Nizko tveganje za COVID
Opozorilo je tudi, da študije večinoma niso pokazale nobenih simptomov ali blage bolezni zaradi COVID-19 pri okuženih novorojenčkih, z nizkim tveganjem neonatalne smrti, pri čemer je nova študija, ki ocenjuje tveganje, da se novorojenčki okužijo s COVID-19, pokazala, da bi število smrti lahko zmanjšati za 2.000.
Okužba med nosečnostjo pa lahko privede do povečanega tveganja za prezgodnji porod, kar pomeni, da je v času pandemije covida-19 nedonošenčkom in njihovim staršem še kako pomembno zagotoviti podporo v obliki ustrezne nege, dodaja WHO.
Vir: Ringeraja.rs
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Prvi rojstni dan: zakaj nam je tako težko?
Zakaj smo ob prvem otrokovem rojstnem dnevu tako čustveni, nekoliko žalostni? Čeprav bi želeli, da bi se čas kdaj ustavi...
9
Kako v enem tednu naučiti dojenčka, da zas...
Kako naučiti dojenčka, da bo zaspal sam? S pomočjo te metode boste samo v enem tednu dosegli, da se bo vaš dojenček pomi...
8
Izgorela mama: Ko je vsega preveč ...
Čeprav vemo, da popolna mama ne obstaja, se mame hitro ujamemo v vlogo absolutne skrbnice za dobro vseh, pri čemer se po...
8
Odprto pismo lenim mamicam
Številne matere pri izbiri, ali bodo opravljale gospodinjska opravila ali bodo sedele in uživale s svojimi otroki, izreč...
7