|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Kaj rabim poleg načrta
21.5.2009 14:43:14   
mojamura
Vsi kateri ste že dali skoz gradnjo hiše sprašujem kakšna dovoljenja potrebuješ še poleg golega načrta za gradnjo hiše (požarno, gradbeno....itd) in koliko posamezna zadeva približno stane. Na parceli je stara hiša, ki je za porušiti. Ima pa elektriko vodovod in kanalizacijo.

Z mojim sva v dilemi, ker nama bi en projektant zaračunal načrt plus vsa dovoljenja cca. 3000 €.

En znanec pa nama ponuja samo načrt za 600€, ker pa vem, da rabim vsa mogoča soglasja in dovoljenja me zanimajo tudi posamezne cene za to.


Hvala za vse odgovore že vnaprej

_____________________________

Assumption is mother of all fuc*k*ups.
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Kaj rabim poleg načrta
21.5.2009 14:58:39   
Tanik
poglej na tistem forumu podsvojostreho. mislim da boš tam kaj našla, če ne bo nobenega odgovora tu.

_____________________________

Žan
4.10.2009:50 cm, 3050 g
6.11.2009:55 cm, 4320 g (1 mesec)
30.11.2009:58 cm,5080 g (2 mesec)
11.1.2010:63,5 cm,6140 g(3 mesec)

(odgovor članu mojamura)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Kaj rabim poleg načrta
21.5.2009 15:04:18   
mojamura
hvala

_____________________________

Assumption is mother of all fuc*k*ups.

(odgovor članu Tanik)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Kaj rabim poleg načrta
21.5.2009 23:53:38   
grezilo
Načrt za 600€??  Napiši kaj ti bo pa naredil?? Idejno skico po kateri boste zidali???
Predlagam, da si malo prebereš ZGO; je precej napisanega.
Za začetek potrebuješ LI (ni obvezna); nato pa k arhitektu. Naj ti on uredi vsa soglasja; Ko bo to v redu narejeno dobiš GD.  Projektant ti bo naredil samo PGD, v kolikor se ne dogovoriš še za PZI , ki je potreben za samo gradnjo hiše.
V PGD-ju bo tudi rušitveni načrt . Tudi nadzornega potrebuješ!
Res , poglej na zgoraj opisani forum, ker smo tam precej debatirali o teh " zastonjkarskih" zadevah!!!

LP

(odgovor članu mojamura)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Kaj rabim poleg načrta
22.5.2009 7:15:47   
Anonimen
Nama je arhitekt vse naredil za 2000 €. Je pa res, da je v penziji in ima čas lepo počasi risat. Meni se 3000€ zdi čisto normalna cena. Pa še boljše je, da ti vse eden riše, kot da potem še sama okoli skačeš, pa stalno bo nekaj manjkalo...

(odgovor članu grezilo)
  Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Kaj rabim poleg načrta
22.5.2009 14:27:12   
Poka
Ti svetujem, da data delat načrt arhitektu pa da ti tudi še vse dokumente zraven zrihta. Raje plačaj tistih nekaj EUR več. Ker arhitekt točno ve, kaj mora uredit, točno ve kje, ima tudi veze in pozna ljudi in bo to šlo hitreje, pa še na njem je odgovornost, da uredi določene stvari.

Ker ti povem, midva sva dala načrte in dokumentacijo enemu urejat, pa kljub temu, da imava vse, je bilo še poleg tega toliko skakanja in urejanja in vsa ta soglasja in kljub temu, da je moj inžiner in je v bistvu sam navajen urejat take zadeve in pozna ljudi, je še vseeno vzelo veliko časa, živcev, denarja in tudi ni bilo vedno vse v redu s papirji. Npr. že sama soglasja, ki jih moraš osebno dobit od sosedov in potrdit pri notarju - pri vseh je šlo skozi, potem se pa najde en notar (ker soseda zaradi službe nista mogla preveč izbirat) za isto stvar je našel neko pomanjkljivost in je spet vzelo par dni - da imaš ti čas, pa da se zmenišs sosedi, podpišeš - eh...



(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Kaj rabim poleg načrta
22.5.2009 17:22:15   
Olivija
IZVIRNO SPOROČILO: Poka

Ti svetujem, da data delat načrt arhitektu pa da ti tudi še vse dokumente zraven zrihta. Raje plačaj tistih nekaj EUR več. Ker arhitekt točno ve, kaj mora uredit, točno ve kje, ima tudi veze in pozna ljudi in bo to šlo hitreje, pa še na njem je odgovornost, da uredi določene stvari.

Ker ti povem, midva sva dala načrte in dokumentacijo enemu urejat, pa kljub temu, da imava vse, je bilo še poleg tega toliko skakanja in urejanja in vsa ta soglasja in kljub temu, da je moj inžiner in je v bistvu sam navajen urejat take zadeve in pozna ljudi, je še vseeno vzelo veliko časa, živcev, denarja in tudi ni bilo vedno vse v redu s papirji. Npr. že sama soglasja, ki jih moraš osebno dobit od sosedov in potrdit pri notarju - pri vseh je šlo skozi, potem se pa najde en notar (ker soseda zaradi službe nista mogla preveč izbirat) za isto stvar je našel neko pomanjkljivost in je spet vzelo par dni - da imaš ti čas, pa da se zmenišs sosedi, podpišeš - eh...





Pri nama je pa vse arhitekt uredil, vsa soglasja, enostavno vse. Edino stvar, ki sva jo sama uredila, je bila sluznostna pogodba s sosedom. Placala sva mu 5200 EUR in glede na vso papirologijo, se nama je zdel se zelo poceni. Imel smo tudi nekaj tezav zaradi dovoza in je tudi on nasel resitev.
In zdaj, ko so nama hiso postavili, sva ugotovila, da je res narisal tako hiso, da res pase na parcelo + res je je funkcionalna in trenutno sva enostavno receno cisto navdusena. user posted image

< Sporočilo je popravil Olivija -- 22.5.2009 17:23:28 >

(odgovor članu Poka)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Kaj rabim poleg načrta
24.5.2009 17:44:27   
Poka
Ja no, v bistvu sem mislila to - služnostno... Tudi midva sva plačala za načrt z vsem skupaj 3500 EUR, s tem da je res, da sva idejni načrt prispevala sama, ker sva imela nekako že v glavi kako bi naj hiša zgledala. Arhitektu sva sicer pustila proste roke, da kaj spremeni pa se ni preveč potrudil... Sreča no, da sva se bolj kot ne sama angažirala.

Stvar je ta, da cena za načrt je bila res nizka in nekako mogoče ni za pričakovat, da se bo nekdo kaj preveč pretegnil za ta denar - ampak navsezadnje je on postavil ceno, en midva. Edino to mi je žal, ker poznam cel kup arhitektov in to dobrih, ki so sicer dražji, ampak ker so to poslovne veze, bi nama šli na roko. Za isto ceno bi dobila veliko več - ampak se nama je šlo za čas in se nama je nekak zdelo, da ima ta "slabši" manj dela, idejni načrt je pa tako že bil.(BTW pa niti ni bilo tako hitro, kot sem mislila, ampak kakih večjih problemov s papirji pa ni bilo, ko je začel to urejat je šlo hitro, načrte je pa delal malo dlje časa...). Dobro, hiša je na koncu itak taka, kot sva hotela - upoštevane želje obeh. Je pa res, da je mogoče narejeno bolj po okusu mojega fanta, ki se ima pač za najboljšega projektanta in potem so moje želje vseeno prej na drugem mestu. Ene par stvari bi spremenila, glede nekaterih pa se še dogovarjava. user posted image

(odgovor članu Olivija)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Kaj rabim poleg načrta
24.5.2009 18:17:16   
ALWAYS LARA
nama je vse zrihtal arhitetk, že zato ker se mi ni dalo letat in telefonart in fehtat po vseh uradih k bi živčenga fasala še predno bi zadeli zidati. je pa takrat vse skup projekt stal 1.200.000sit..tako da 3000€ je čist ok cena

(odgovor članu Poka)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Kaj rabim poleg načrta
26.5.2009 13:27:50   
Saša27
Nama bi arhitekt za vodilno mapo naračunal 5000 EUR, ker pa se je vse skupaj malo nategnilo (je imel nekaj privat problemov) je rekel, da bo vse skupaj malo znižal, ampak še ne veva za koliko, pričakujem nekje 4500 EUR.

_____________________________

True friends are hard to find, harder to live and impossible to forget!

Having a dream doesn't make you smart. Knowing it wont come true, that does.

(odgovor članu ALWAYS LARA)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Kaj rabim poleg načrta
27.5.2009 11:25:44   
Saša27
Koliko časa ste čakali na odmero komunalnega prispevka? Mi2 sva dala vlogo pred 14. dnevi, pa še nič. Danes kličem na občino, pa vse kar mi je rekla je, da še nima nič.user posted image



_____________________________

True friends are hard to find, harder to live and impossible to forget!

Having a dream doesn't make you smart. Knowing it wont come true, that does.

(odgovor članu Saša27)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: Kaj rabim poleg načrta
27.5.2009 12:19:57   
jagoda77

IZVIRNO SPOROČILO: grezilo

Načrt za 600€??  Napiši kaj ti bo pa naredil?? Idejno skico po kateri boste zidali???
Predlagam, da si malo prebereš ZGO; je precej napisanega.
Za začetek potrebuješ LI (ni obvezna); nato pa k arhitektu. Naj ti on uredi vsa soglasja; Ko bo to v redu narejeno dobiš GD.  Projektant ti bo naredil samo PGD, v kolikor se ne dogovoriš še za PZI , ki je potreben za samo gradnjo hiše.
V PGD-ju bo tudi rušitveni načrt . Tudi nadzornega potrebuješ!
Res , poglej na zgoraj opisani forum, ker smo tam precej debatirali o teh " zastonjkarskih" zadevah!!!

LP


celoten PZI ni potreben za gradnjo, rabiš samo PZI armaturnega načrta, vse ostalo se da iz PGD načrtov prebrat....

za 600€ ti pa noben ne bo PGD naredu, noben... oz. če ti ga bo, bo očitno samo skopiral kakšen načrt, ki ga že ima in čao, pa še to... rabiš lokacijsko informacijo, da vidiš, kaj sploh lahko gradiš, pa soglasja za vse priključke, ceste,... in še kakšno služnost po možnosti, za kar zveš, če ne prej, pri dopolnitvi na Upravni enoti ko oddaš za gradbeno dovoljenje :)

(odgovor članu grezilo)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: Kaj rabim poleg načrta
27.5.2009 14:05:38   
Anonimen
Načrt za 600€ je nekam zelo nizka cena. Kaj pravzaprav to pomeni? Verjetno samo načrt, brez vodilne mape, zraven pride še precej drugega. Že zaradi same rušitve je cena močno prenizka.

Pred začetkom izdelave papirjev za GD rabiš še geodetski posnetek terena (cena 400-600€), odvisno od terena tudi geološko, lahko tudi hidrološko poročilo (kakšne so kamnine, če je v bližini voda, podtalnica, nevanrost poplav), potrdilo o praviti gradnje (izpise iz zemljiške knjige o lastništvu), lokacijsko informacijo, ki sicer ni obvezna, je pa fajn, ker iz nje izveš, kaj je pravzaprav dovoljeno gradiit na parceli, kje je parcela zazidljiva, kakšna mora biti stavba, čigava dovoljenja rabiš... pa še kaj, kar se sedaj ne spomnim.
PGD je sestavljen iz vodilne mape, v njej pišejo osnovni podatki o nameravani gradnji in rušitvi, umestitev objekta v prostor (karte), morebitna soglasja sosedov, potrdila o služnostih, zbrani so zahtevani projektni pogoji in soglasja elektra, obrambe, komunale in vseh ostalih, kakšna je opremljenost parcele, kakšna bo komunalna ureditev in cel kup takih malenkosti. Nato imaš v PGD-ju še načrte arhitekture, statike, inštalacij, vse skupaj tvori Projekt za gradbeno dovoljenje, na podlagi katerega ti na UE izdajo gradbeno dovoljenje. Graditi oziroma vsaj zakoličiti moraš objekt v roku 2. let po njegovi izdaji, potem pa lahko gradiš v nedogled.

Ker imate staro hišo, bo potrebno zraven narediti še načrt za rušitev. Tistih 3000€ je realna cena.

PZI za gradnjo enostavnih objektov ni potreben, ker se vse lahko dobi ven iz papirjev za GD, moraš pa že prej opozoriti projektanta, da mora risati tako, d abo to  mogoče, ker se je že dogajalo, da so arhitekturni načrt v PGD-ju narisali mimo razmerij in so morale stranke naknadno naročati še PZI. Seveda na to prej niso bili opozorjeni. Pa prej omenjeni forum, ja, tam veliko izveš.

Mogoče še en nasvet: za bolj zapletene prostore kot sta kuhinja in kopalnica se že pred samim načrtovanjem ali vsaj pred izdelavo inštalacij splača zelo dobro razmislit, kaj hočeš od tega prostora, da inštalacije prilagajaš svoji idelani postavitvi in ne obratno, da postavitev prilagodiš inštalacijam. Pa pojdi izrisat načrt npr. kuhinje v kakšen salon, ker arhitekti, čeprav obvladajo samo gradnjo, imajo le redki tako podrobno znanje, da so končne postavitve optimalno razporejene. Ponavadi se potem zatakne, ko je vmes premalo prostora ali so okna prenizko ipd.

(odgovor članu mojamura)
  Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: Kaj rabim poleg načrta
27.5.2009 16:16:57   
tehnofil
IZVIRNO SPOROČILO: mojamura
Z mojim sva v dilemi, ker nama bi en projektant zaračunal načrt plus vsa dovoljenja cca. 3000 €.

Se mi zdi kar normalna cena. Dogovori se da ti pridobi tudi gradbeno dovoljenje. Če se v te stvari ne razumeš je najbolje dati tistih par sto evrov.

Zapomni in pomni. RISANJE JE NACENEJE OD VSEGA PRI GRADNJI. Zato imej DOBRE načrte in takšno hišo, kot jo želiš.

A razumeš, da boš recimo pri načrtih prišparala 2.000 EUR, potem pa boš porabila 200.000 eur za zidavo po kilavih načrtih in na koncu imela hišo v kateri boš VSAK dan preklinjala šparanje tistih 2.000 eur.

Veliko dražje je popravljati in spreminjati, ko je že sezidano.

Najdražje pa je celo življenje gledati nekja, kar ni sezidano tako kot želiš.

Spreminjanje med gradnjo "po idejah" VEDNO povzroči dodatne težave drugje, zato naj spremembe med gradnjo pregleda prej projektant, pa čeprav se ti zdi, da "prestavljen zid, okno, vrata" ne more povzočati težav. Vedno sprememba vpiva na kup drugih stvari - projektant pa jih pozna in jih zna predvideti.

(odgovor članu mojamura)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: Kaj rabim poleg načrta
27.5.2009 20:07:51   
grezilo
No ja Ankica , se pa moraš zelo spoznati na gradnjo in pridobivanje potrebne dokumentacije!!!user posted image
Moram priznati , da se že dolgo nisem tako "bedno" počutil ob prebiranju tvojega soročila??
Od kdaj pa je st. hiša  " Enostaven objekt".
V kolikor bi vsaj polovico držalo iz tvojega odgovora , bi bili bsi projektivni biroji kmalu brez dela?
Se mi zdi da si popolnoma zmešala PGD in PZI oz. se malo spoznaš na ZGO!!
Tudi sama poreglej "omenjeni forum", da boš lažje tu napisala primeren komentar!!user posted image

LP

(odgovor članu tehnofil)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: Kaj rabim poleg načrta
27.5.2009 20:26:56   
Anonimen
Dragi moj Grezilo, saj ni treba biti nesramen, sarkastičen itd., razumem (in tudi rajši sprejmem) tudi povsem prijazen namig o napačni terminologiji user posted image .

Ja, imaš prav, hiša ni enostaven objekt, je manj zahteven objekt po ZGO-1, moja napaka. Bo tako OK? Smo zmotljivi ljudje, veš, ne vemo vsega, je že en čas, kar sem se s tem ukvarjala, tako da mi je marsikaj ušlo iz glave in če že opozrajaš na moje napake, bi bilo mogoče smiselno, da zraven napišeš še pravilne odgovore, ki bodo avtorici prišli prav.
Kaj te moti pri PGD in PZI, pa ne razumem. Imam eno (oziroma 5 izvodov) zelo debelo mapo, kjer gor piše PGD (kar sem napisala glede vsebine le-te, sem prepisala iz kazala - ne boš trdil, da se je naš projektant pri tem zmotil?) in eno precej tanjšo mapo, na kateri piše PZI. Slednjo je naredil arhitekt na najino željo, je že prej rekel, da ni potrebna, pa jo je vseeno, ker imamo malce zapleteno situacijo glede gradnje. Je pa res, da smo delali po prejšnem zakonu, tako da določene razlike so.

Če imaš še kakšno pripombo, jo pa kar povej.

(odgovor članu grezilo)
  Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: Kaj rabim poleg načrta
28.5.2009 11:51:35   
tanja22
tukej je št.od doberga in cenovno ugodnega arhitekta.041758349,Ivan

(odgovor članu mojamura)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: Kaj rabim poleg načrta
28.5.2009 12:32:54   
pupika
Mi smo dobili načrt za takratnih 180ksit ali 120ksit. Smo pa dali delat načrt v podjetje Pinosat d.o.o in je bil načrt tipski, in je načrt vseboval vso potrebno dokumentacijo, ki jo rabiš za izdajo gradbenega dovoljenja.Je pa bilo to leta2004

(odgovor članu tanja22)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: Kaj rabim poleg načrta
28.5.2009 22:28:22   
grezilo
PGD je samo za to, da na UE pregledajo ali so vsa soglasja v redu; zakoličba vredu( elaborat- odmiki); ( skladna z PUP-i; po novem ima to drugačen naslov); vse izjave projrktantov. Ko je vse v redu dobiš GD ; po 8 dneh je pravnomočno!! Takrat šele smeš brez zadržkov in morebitnih posledic zidat.
A kljub temu "fizično" ne smeš z pričetkom gradnje, v kolikor nimaš PZI-ja!!!!


84. člen
(druge obveznosti izvajalca na gradbišču)

(1) Izvajalec mora pred začetkom in med izvajanjem posameznih del opraviti pregled projekta za izvedbo in opozoriti investitorja, projektanta in revidenta na morebitne ugotovljene pomanjkljivosti ter zahtevati njihovo odpravo. Če izvajalec pri pregledu potrjenega projekta za izvedbo ugotovi takšne napake, zaradi katerih bi lahko bila ogrožena varnost objekta, življenje in zdravje ljudi, promet, sosedni objekti ali okolje, investitor oziroma projektant pa kljub njegovemu opozorilu za odpravo teh napak ne poskrbi, je izvajalec dolžan takšne napake javiti pristojni inšpekciji in do dokončne odločitve ustaviti dela.

(2) Izvajalec mora med izvajanjem posameznih etap del nadzorniku omogočiti tudi, da opravlja sprotno kontrolo gradbenih konstrukcij in drugih nosilnih elementov.

(3) Minister, pristojen za prostorske in gradbene zadeve, v soglasju z resornimi ministri predpiše način in postopek zagotavljanja in izvedbe sprotne kontrole gradbenih konstrukcij in drugih nosilnih elementov na gradbišču.

PZI je potreben za vse faze gradnje in mora biti dostopen na gradbišču! To je veljalo tudi v prejšnem zakonu, a se ni striktno izvajalo. Tudi sedaj se ne!
Res, pa je , da se v času "same gradnje" potrebuje PZI gradbenih konstrukcij. To je  eden del PZI-ja ; sta še PZI Strojnih instalacij in PZI Elektro instalacij. Kot si sma navedla lahko naročiš vse tri v eni mapi ali vsakega posebej!!
Ankica tvoj projektant bi moral vedeti , da brez tega pač ne gre. PZI ni tvoja želja, to je potrebna-zahtevana dokumentacija ob sami gradnji.


LP


(odgovor članu pupika)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: Kaj rabim poleg načrta
28.5.2009 22:57:06   
Anonimen
Sem se šla poglobit v našo projektno mapo, tako da sedaj razumem (ali pa mislim, da razume, hehe) o čem govoriš. Narejeno imamo vodilno mapo in vse te projekte za inštalacije itd., kar je romalo na UE in smo na podlagi tega dobili GD. Res pa je, da v kazalu posebej ob gradbenih, strojnih in elektroinštalacijah piše PGD in številka mape. Posebej pa imamo še eno mapo s podrobno razdelanimi načrti za okna, stopnišče in povezavo med starim in novim delom (ma, imamo eno zakomplicirano varianto). Ko smo govorili s projektantom, smo se posebej pogovarjali o PGD ( in v okviru tega so bili narejeni načrti za inštalacije), na koncu pa še o podrobnostih gradnje in takrat je začel govoriti o PZI. Ta del (stopnišče, okna) je naredil na najino željo. Projektant je že vedel, o čem je govoril, samo jaz ga nisem razumela v podrobnosti (ali pa sem ga in do sedaj pozabila, ne bi bilo nič novega).

Glede pravnomočnosti, imam svežo štampiljo na GD, po katerem je pravnomočen postal 30 dni po izdaji.

Se pa zagotovo strinjaš, da je pred načrtovnajem potrebno dobro premisliti, kako poteka vsakdanjik, kaj počneš, kakšne so navade družine, da je načrt prilagojen končnemu uporabniku.

(odgovor članu grezilo)
  Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: Kaj rabim poleg načrta
30.5.2009 9:46:50   
grezilo
Moram priznati, da se redko kateri investitor odloči za podrobnejšo izdelavo projekta, kot si ga sama opisala.Tudi, če imajo "bolj komplicirano" izvedbo objekta. Šele po pogovoru oz. zahtevi , da mora imeti PZI na gradbišču in da to ni "kapric" , se odloči in naroči izdelavo.

LP

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 21
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Glivična okužba nožnice – pogost vzrok nep...
Čeprav večinoma mine brez posebnosti, je glivična okužba nožnice ali bakterijska vaginoza precej pogost vzrok za neplodn...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Živilo, ki preprečuje pojav alergij pri ot...
Znanstveniki iz Nove Zelandije so prišli do zanimivega odkritja, da lahko samo z enim samim živilom v prehrani otroka zm...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?