|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2] 3   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: Kako veste da vzgajate prav?
16.4.2009 15:50:14   
XNINČEKX
Tudi jaz se pridružujem mnenju, da si definitivno naredila narobe in po vsej verjetnosti ti je zdaj zelo hudo.
Glede rezanja rožic ; je pač res imela zgled pri babici. Kaj pa ona ve, kaj lahko reže in kaj ne. Še moj sinko pri 8 ih letih ne ve ravo kaj je peteršilj (če se ga upam poslati ponjuser posted image ). Malčica je hotela samo pokazati da tudi ona obvlada zadevo.

Kar se tiče balerink: jaz otroka tudi v vrtec peljem marsikdaj kot lutko, vendar sem jim prvi dan poudarila, da naj se tovarišice ne sekirajo če je tamala umazana, saj otroci se morajo pač igrati, bolje kot se igrajo in lepše kot jim je bolj so ponavadi umazani. Poglej iz druge plati. Koliko časa bodo malčici prav cunjice in čeveljčki, ki namenjeni "lutkici" in kolikokrat jih boš obula za na "taboljš", malčico pa lahko skos sekiraš, niti ne bo hotela hoditi kot pupika okoli, ker bo vedla da v lepoh cunjicah ničesar ne sme, niti se ti ne bo igrala tako kot je treba....user posted image

Kar pa se tiče tistih "vzgojnih" po riti. Tudi moji so včasih že kakšno ujeli - zelo redko in blago, vendar prišla sem do te ugotovitve, da je bil to samo moj trenutek obupa, ko nisem več vedla kaj narediti. Pomagalo itak ni, samo meni je bilo hudo pol minute za tem. Pri meni zelo pomaga pogovor in obrazložitev glede vseh stvari. Enostavno si vzami čas in vsako stvar otroku razloži (da pač ne sme, zakaj ne sme, kaj se lahko naredi če bo to naredil,.....) otroci so zelo dojemljivi in bistri - zelo boš presenečena kaj vse se da s pogovorom v pravem trenutku doseči. Govorim iz izkušenj in nimam jih malo kar se tega tiče, saj imam dva zelo živa otročka (3 in 8 let), punčko in fantka, tako da poznam obe skrajnosti pa čeprav je velika podobnost med njimauser posted image .

Sicer pa ne se sekirati, tudi pri nas je mami tista, ki jim reče po 3 x, atija pač ubogajo na prvo, saj ko jih on pazi jih pazi in je samo z njimi, jaz pa zraven pospravljam, kuham,..... in seveda je potrebno še kaj drugega narediti vmes med varstvom in jih pač enostavno po 2-3x opozoriš in šele potem ukrepaš.
Sem pa tudi jaz tista h kateri se zatečejo če imajo kakšen problemček ali če želijo kakšno stvar za katero vedo, da bo šla pri atiju težko čez user posted image .

V glavnem ne obupaj, z otroci se ful pogovarjaj in jim razloži vse kar jih zanima, pa ne z zmišljevanjem ampak pač razložiš letom promerno in videla boš, da se boste super razumeli.

(odgovor članu timoteja)
Neposredna povezava do sporočila: 26
   RE: Kako veste...
16.4.2009 22:24:00   
picola1
IZVIRNO SPOROČILO: Splišni

Samo nekaj, kar se teh postriženih rožic tiče. Jaz bi bila fejst, fejst, fest huda, ker to ni en plevel ali pa en cvet, ki ga ne boli in bla, bla, bla, to je uničevanje lastnine nekoga drugega. To je treba odločno in strogo otroku povedat, da se TEGA NE DELA. Lahko da tega ni vedela, lahko da je posnemala babico, ampak naredila je zelo narobe. To so bile babičine rožice, ki jih je kupila, plačala, imela pripravljene, da jih bo vsadila in bodo zrasle. To bi jaz jasno in glasno povedala, bila bi huda. Ne bi udarila, to definitivno ne, bila bi pa zelo huda.


Hm...v bistvu imaš prav...kar se tiče tega, da je to bila babičina lastnina in da ni lepo, da je to naredila...Sam jaz zarad tega ne bi popizdila, kot bi verjetno ti, ki bi bila fejst fejst fejst huda, ampak bi ji na lep, vendar odločen način razložila, da se mora najprej vprašat, če hočeš kaj počet s tvarmi, ki niso tvoje. Ne vidim pa potrebe po tem, da bi bila zelo zelo huda...še posebej, če bi ji to razlagala prvič. Druga stvar bi bila, če bi ji to že tretjič povedala pa bi šla spet isto naredit.

(odgovor članu Splišni)
Neposredna povezava do sporočila: 27
   RE: Kako veste...
17.4.2009 9:10:34   
Splišni
IZVIRNO SPOROČILO: picola1
Hm...v bistvu imaš prav...kar se tiče tega, da je to bila babičina lastnina in da ni lepo, da je to naredila...Sam jaz zarad tega ne bi popizdila, kot bi verjetno ti, ki bi bila fejst fejst fejst huda, ampak bi ji na lep, vendar odločen način razložila, da se mora najprej vprašat, če hočeš kaj počet s tvarmi, ki niso tvoje. Ne vidim pa potrebe po tem, da bi bila zelo zelo huda...še posebej, če bi ji to razlagala prvič. Druga stvar bi bila, če bi ji to že tretjič povedala pa bi šla spet isto naredit.



Če si hud, je treba otroku to povedat in seveda ne moreš in ne smeš z mirnim glasom govorit, da si hud. Tudi s tem, da z glasom pokažeš, da si hud, otroka naučiš, da imamo ljudje čustva, da smo veseli, žalostni, hudi, vzhičeni ... Pred otrokom moraš biti pristen, če pa si kdaj, npr. v takih primerih, namenoma še malo bolj ponazorjeno "pristen", pa samo še bolj plastično ponazoriš, da je otrok storil resnično nekaj zelo narobe. Da ga malo šokira in si zapomni.

Sicer je pa spet od otroka do otroka različno. nekomu je res dovolj, da mu pač razložiš malo bolj resno, pa se že ustraši, kaj da je naredil narobe, pri drugem je pa res treba šok terapijo uporabit, da mu prideš do bistva.

Poznam ene in druge "vrste otrok", tako da si midve mogoče tukaj prav zaradi teh razlik situacijo predstavljava vsaka po svoje. V glavnem je pa tako, da otrok mora razumeti bistvo in sicer, da je naredil nekaj narobe in da muje zato žal.

< Sporočilo je popravil Splišni -- 17.4.2009 9:12:38 >

(odgovor članu picola1)
Neposredna povezava do sporočila: 28
   RE: Kako veste...
17.4.2009 9:35:20   
mika
IZVIRNO SPOROČILO: Mič II

IZVIRNO SPOROČILO: timoteja

Kako veste, ali ste pri vzgoji otrok dovolj dosledni, ne preveč strogi oz. preveč popustljivi...


Tega nikoli zanesljivo ne vem.


mene pa to zadnje čase precej mori. Naši pupi (4 leta) rečem 5x določeno stvar in ne uboga, pol se pa zaderem in uboga takoj. Včasih ji rečem naj neha ali pa se bom zadrla, da se bo vse streslo...in je mir.

Mož je precej popustljiv in se z njo pregovarja...včasih tudi po 10 min, in takrat popizdim od njegovega lajnanja in hčerine ignorance.

To se ne dogaja vsak dan in se  imamo lepo, ampak se mi zdi, da sem jo prislila v to z mojim dretjem...pa še vest me peče

Kaj pa naj...pustim, da me obrne okrog? Pri nas sem  jaz tista, katero najboj rešpektira in včasih ne dovoli, da mi tast ali mož povesta, če je nagajala. In pol razmišljam, da se me boji...lastne mame se bojiuser posted image  in to samo takrat, ko naredi za nalašč kaj narobe.

Drugače se ji veliko posvečam in ukvarjam z njo...ampak zakaj se moram zadret, da me vzame resno? Ko se odloči, da bo ubogala, ni problema. Ko se pa odloči, da ne bo, potem pa imam občutek, kot da me testira, do kdaj bom vzdržala in se zadrla, ker je pol takoj mir.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 29
   RE: Kako veste...
17.4.2009 10:14:05   
simonalokar
hoj

vzogja je zelo težka stvar vsak otrok je drugačen in moraš uporabljati drugačne metode.

jaz svojega zelo malkrat čez rit. kajti tudi jaz jih nisem dobila od svojih staršev. pri meni pali da ponovim in rečem če boš naredil še enkrat greš notri v svojo sobico in tuli kukr hočeš. eni parkrat sem ponovila in glej prijelo se ga je. če pa smo na obisku in nagaja ga dam v avto  ga privežem in zaprem vrata. to sem naredila tui njkajkrat in glekj palilo je. vse ni v tepežu ampak kako resno te otrok vzame. vem pa da je moj mož bolj strog za neke stvari jaz pa za druge. tako da se pokrivava pri vzgoji.

bodite potrpežljive - probala sem z vsemi da sem udarila povzdignila glas ampak samota je njblj pomagala no pa modoče voda za vrat ampak to je druga zgodba ki je še nisem probala

simona

(odgovor članu Splišni)
Neposredna povezava do sporočila: 30
   RE: Kako veste...
17.4.2009 13:45:55   
Splišni
IZVIRNO SPOROČILO: mika
mene pa to zadnje čase precej mori. Naši pupi (4 leta) rečem 5x določeno stvar in ne uboga, pol se pa zaderem in uboga takoj. Včasih ji rečem naj neha ali pa se bom zadrla, da se bo vse streslo...in je mir.

Mož je precej popustljiv in se z njo pregovarja...včasih tudi po 10 min, in takrat popizdim od njegovega lajnanja in hčerine ignorance.

To se ne dogaja vsak dan in se  imamo lepo, ampak se mi zdi, da sem jo prislila v to z mojim dretjem...pa še vest me peče

Kaj pa naj...pustim, da me obrne okrog? Pri nas sem  jaz tista, katero najboj rešpektira in včasih ne dovoli, da mi tast ali mož povesta, če je nagajala. In pol razmišljam, da se me boji...lastne mame se bojiuser posted image  in to samo takrat, ko naredi za nalašč kaj narobe.

Drugače se ji veliko posvečam in ukvarjam z njo...ampak zakaj se moram zadret, da me vzame resno? Ko se odloči, da bo ubogala, ni problema. Ko se pa odloči, da ne bo, potem pa imam občutek, kot da me testira, do kdaj bom vzdržala in se zadrla, ker je pol takoj mir.


Meni se zdi tako čisto O.K. Pri nas je podobno. Malo rešpekta je čisto dobro, da ima.

(odgovor članu mika)
Neposredna povezava do sporočila: 31
   RE: Kako veste...
17.4.2009 19:01:45   
Gina
IZVIRNO SPOROČILO: Splišni

Samo nekaj, kar se teh postriženih rožic tiče. Jaz bi bila fejst, fejst, fest huda, ker to ni en plevel ali pa en cvet, ki ga ne boli in bla, bla, bla, to je uničevanje lastnine nekoga drugega. To je treba odločno in strogo otroku povedat, da se TEGA NE DELA. Lahko da tega ni vedela, lahko da je posnemala babico, ampak naredila je zelo narobe. To so bile babičine rožice, ki jih je kupila, plačala, imela pripravljene, da jih bo vsadila in bodo zrasle. To bi jaz jasno in glasno povedala, bila bi huda. Ne bi udarila, to definitivno ne, bila bi pa zelo huda.


Se popolnoma strinjam. Meni so moje rože svetinja. To je med drugim poleg zgoraj povedanega tudi življenje, ki ga je treba spoštovat, in so daleč od plevela. Sama bi bila zelo huda in imela bi solzne oči.

Kako veš ali ok vzgajaš? Ne veš. Ravnaš se po svoji vesti in deluješ kar sam najboljše zmoreš in znaš. To je edino merilo zame. Če bi mi kak moj otrok kdaj očital, da sem ravnala narobe, mu lahko z mirno vestjo pogledam v obraz in rečem,d a sem delala naaajboljše, kar sem tisti hip zmogla in znala. To je dovolj. Itak delaš otroku škodo. Vsak mu dela. Nihče ni popoln. Pa tudi ne veš, kaj tvojemu toroku veliko pomeni. Nimaš pojma. Lahko se slučajno dobro ujameš, lahko se pa sploh ne. in to ni tvoja krivda, niti otrokova. Tako pač je, vzameš kot dejstvo in otroka ljubiš še naprej.

Kar se tiče dopovedovanje milionkrat sem pa jaz čisto proti. Če se z otrokom pregovarjaš ure in ure, preden te posluša, se imata oba zanič. On ker ve, da bo enkrat tisto vendarle moral narediti, pa je cel dan na trnih in nesvoboden in nesproščen zaradi pritiska, ker mu itak tisto še slediti, in seveda ti, ki te cel dan nateguje in pregovarja in živce žre. Otrok mora ubogat vsaj na tretjo besedo, če ne delaš obema medvedjo uslugo. Ali te bo po domače povedano nategnil, pa boš moral itak sam tisto narediti, ali pa bosta cel dan slabe volje in zamorjena oba. Zato zagovarjam strategijo, da ob prvem otrokovem upiranju razmisliš kot starš, koliko ti tista reč pomeni in se na podlagi tega isti hip odločiš, ali bo stvar ja ali ne. Seveda imaš vedno tudi srednjo možnost, lahko si kupiš čas in rečeš, da boš o njegovem predlogu in želji razmislil in mu povedl odločitev čez nekaj časa. Če se odločiš da odstopaš od zahteve, je še dovolj zgodaj da otrok vidi, da mu greš na roke in to spoštuje in ceni, ter ve, da boš še velikokrat zanj naredil nekaj, kar mu dosti pomeni, če pa se takoj odločiš za da, da bo tvoja veljala, jo moraš pa hitro izvesti, se ne pustiti nategovati ure in ure in pregovarjati, četudi moraš biti zato ful bolj odločen. Skratka, biti moraš zavesten pri teh rečeh. Zmeraj pa ne rata. Sploh pri zelo vztrajnih in pogumnih otrocih ne. Ti te zelo enostavno okrog prinesejo, če nisi dovolj ozaveščen in vedno pri stvari. Tako da...nikdar ne veš, ali ok vzgajaš. Strinjam se.
Aja, še to, pretepanje je zanič. Zahtevanje je ok. Posledice za neko dejanje so ok. Je pa težje vztrajat pri posledicah, kot otroku dat eno čez rit. Težje je otroka, ki se ni pravi čas oblekel pustiti doma recimo z očetom, babico, namesto ga peljat na obisk, kot sta se zmenila, kot mu pripeljati eno čez rit in ga vseeno vzeti s sabo na obiske. Vendar je po mojem mnenju mnogo bolj učinkovita prva, za starše težja taktika - posledic.

(odgovor članu Splišni)
Neposredna povezava do sporočila: 32
   RE: Kako veste...
17.4.2009 19:05:58   
Gina
Še to, 5-letni otrok ima zagotovo vsaj nekaj denarja doma. Jaz bi zahtevala da kupi nove rože babici. IN ne, ni res, da so bili starejši zgled in da to otroka opravičuje. 5-letnik ni več majčken otrok, zelo dobro ve, da se to ne sme. To da sta oni dve odrezali rabarbaro ni noben, ampak noben izgovor. Otrok je bil kriv, ker je odrezal rože. In to ni ok, ni prav in je fejst narobe. Tako je. Grozno je, da se tega sploh ne zavedate, pa ga branite. In to nima veze z maminim kasnejšim reagiranjem na situacijo. Dejstvo je, da odrasli za vsako ceno branijo svojo "lastnino" - otroka in pri precenjevanju reči niso več trezni. Prevečkrat.

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 33
   RE: Kako veste...
17.4.2009 21:10:49   
lenika
Se podpišem pod Splišni. Drugače pa naš skoraj 3-letnik dobro ve, da se rože na vrtu ne trgajo in da se trgajo samo tiste na travniku.

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 34
   RE: Kako veste...
17.4.2009 21:41:37   
pipic
Seveda,gremo otroke mlatit,saj je to vzgoja kajneuser posted image

(odgovor članu lenika)
Neposredna povezava do sporočila: 35
   RE: Kako veste...
17.4.2009 22:07:47   
Gina
IZVIRNO SPOROČILO: pipic

Seveda,gremo otroke mlatit,saj je to vzgoja kajneuser posted image


Tega ni nihče odobraval. Mal smešna učinkuješ.

(odgovor članu pipic)
Neposredna povezava do sporočila: 36
   RE: Kako veste...
19.4.2009 11:53:42   
ronja
. Jaz bi bila fejst, fejst, fest huda, ker to ni en plevel ali pa en cvet, ki ga ne boli in bla, bla, bla, to je uničevanje lastnine nekoga drugega.

hehe, kako smo si različniuser posted image . meni bi se pa zdelo hujše, da naredi nekaj, kar nekoga boli kot pa da uniči tujo lastnino. Lastnino se da plačat, nadomestit, če nima ravno sentimentalne vrednosti; če pa ubije eno rožico, ki jih je že tako malo, ker so recimo zaščitene, se mi zdi pa hujše kot pa če postriže sosedi rože. Bi ji pač kupila nove in bi jih skup s tamalo posadili. Pa spekli pecivo za opravičilo. Res pa je, da moje biološke oči ne vidijo plevela kot nekaj tako strašno drugačnega od rožicuser posted image , oboje živi in oboje si želi živet...
Jaz ne bom nikoli zelo huda na otroka, ki je hotel pomagat, pa tudi če je naredil veliko štalo (se je že zgodilouser posted image ). Če nalašč dela zgago, je drugo, če pa želi pomagat, potem pa je res ne morem huronsko nahrulit...

Se pa strinjam,d a morajo otroci vedet, če smo jezni in da jim takrat ne govoriš enako kot če si čisto zadovoljen z njihovim početjem, vendar pa vseeno nisem pristaš dretja. Saj tudi lubija ne nahrulim, pa mi tuid ni vedno všeč vse, kar naredi ali ne naredi. Mu povem, pa točno ve, da sem jezna, čeprav se ne derem nanj. Po moje tamalidve nista nič bolj neumni...
Tole šok terapijo pa uporabljam samo za res nevarne stvari - samo takrat sem "res zelo zelo huda"user posted image . Da ve, da je veliiiika razlika med tem, kar je nevarno zanjo in med vsem ostalim, kar je tudi narobe, ampak neprimerno manj narobe. če mi pečico preštima na 275 stopinj, medtem ko pečem pecivo za sodelavce ali torto za sosedo, seveda nisem najbolj navdušena in ji to tudi povem, vendar pa čisto drugače kot pa če se spravi nad kabel.

Glede pregovarjanja, pa po moje ni nujno, da se imata zanič, odvisno kako oba na to gledata. Ko gremo mi na sprehod, pa je recimo mala že zmatrana ali pa bi še bila zunaj in se ji ne da nazaj domov, se grem z njo razne igrice - recimo pofočkava vsak avto na poti - njej je potem zanimivo in kar pridno hodi, meni je ni treba nest, kar je neizvedljivo, ker nosim že tamikeno, vse skup gre sicer počasi, vendar vztrajno - ves čas proti domu. Lahko bi se razjezila nanjo, jo prijela za roko in odvlekla domov. Ampak mislim, da bi obe od tega imeli veliko manj kot od raznih "igric". Ona bi se drla, jaz pa bi se spraševala, ali delam prav, da se moj otrok tako dere samo zato, ker mora domov... Vsekakor bo tu vedno obveljala moja - prišli bova domov, zlepa ali zgrda, ampak meni je zlepa veliko bolj všeč, lažje je.
Res pa je, da če rečem, da bo tako in se ne moreva zedinit, potem posledico speljem: recimo zadnjič nismo šle v ZOO, ker ni hotela pospravit igračk prej. Dala sem ji 15 min. in ker je  v tem času nisem uspela prepričat, sem ji povedala, da zdaj pa ne bomo šle tja. Smo šle ven, ker ne bom kaznovala še tamikene zato, ker starejša ni bila "pridna", zato smo šle na zrak, ampak v zoo pa nismo šle. No, naslednjič je pospravila igračke, hehe. Ne vem, če je bilo zato, ampak dosledna bi vsekakor rada bila.

Z Ronjo se da vse zmenit, če imaš dovolj časa. če ga nimaš, pa je problem, ampak starejša kot je, bolj so ti časi fleksibilni in se da dostikrat zmenit tudi hitro, tako da se mi zdi, da ta princip kar gre pri njej. Mogoče pa pri kakšnem drugem ne bi, ne vem, Ronja mi je zelo podobna po svoji divjosti in jo zato res lahko razumem in čutim, tako da nimam kakega hudega problema v uživaljanje vanjo. Lejla je pa še premala, ampak zaenkrat je bolj prilagodljiva in mirna, tako da verjetno ne bo tak problem. čeprav se baje to lahko vse še spremeni, pa bom klela ko zmešanauser posted image

Drugače se ji veliko posvečam in ukvarjam z njo...ampak zakaj se moram zadret, da me vzame resno?

To se pa tudi jaz sprašujem. Ni se mi problem pregovarjat pri stvareh, ki niso tako pomembne za moje pojme, navadno pač začnem 10 min. prej kot je nujno, da je stvar narejena (recimo igrače pospravljene, ali pa da gremo domov iz sprehoda,...), pa gre vse ok. Ampak včasih jo pa prime, pa kar provocira, ve, da ji govorim, da ne sme, pa še kar probava - recimo ta velecenjeni primer s kablom (pri nas so štekerji tako, da ne morem vseh kablov umaknit iz njenega dosega, pa tuid se mora itak naučit...) Takrat se pa zaderem, ker to ni stvar, kjer se bom pregovarjala, tu mora ubogat na besedo...

Se pa izogibam "krivdi", se mi zdi, da ta prinese en kup sranja. Rajši imam izraz, da ga kdo poserjeuser posted image , vsaj kadar otrok (ali odrasli) ni nalašč naredil narobe - ker bit kriv je tako: si kriv, zato si sojen (sodniki so takoj nad teboj, kar se mi ne zdi ok), zato dobiš kazen (kar je nujno nekaj, kar ti ni všeč),... Vse skup je hudo negativno nastrojeno.
Če ga pa poserješ, pa v bistvu pomeni, da sam sprevidiš, da nisi ravno super reagiral (zato, ker vidiš, da je drugim hudo zaradi tvojega dejanja) in potem poizkušaš to popravit, vse je bolj samoiniciativno (seveda starši predlagamo rešitve, ampak otrok sodeluje) - še vedno je posledica, samo ne reče se ji kazen, ampak popravilo škode, ki ni nujno nekaj, kar bo otroku grozno, ampak bo vse usmerjeno v to, da se popravi škoda, da bi ne bilo več hudo tistemu, ki ga je prizadel, ne pa v to, da bo še otroku hudo. Tako imaš potem dva žalostna, če pa popravljaš škodo, pa nobenega...
Se mi zdi, da s tem lahko otroka naučimo, da nič hudega, če kdaj naredi napako (kar se mi zdi zelo dobro), da je glavno, da jo poizkuša popravit. Da vedno ne bo ratalo, da jih bo zato kdaj od koga slišal ali pa da bo trpel kake druge posledice, ampak da nismo mi neko vrhovno sodišče, ki bo pretehtalo vsak njegov gib, ampak mu probamo pomagat, da bo postal človek, ki ga bodo imeli radi, ker se tako pač človek boljše počuti...

(odgovor članu Splišni)
Neposredna povezava do sporočila: 37
   RE: Kako veste...
21.4.2009 8:47:54   
honey
Naš pri 4 letih kar dobro ve, kaj sme in kaj ne. Rožic se pač ne trga, razen v gozdu ali pa cvetov regrata - tega mislim, da vsak otrok pozna. Ravno zato, ker moja tašča ima tudi poln vrt rož in je vsa alergična, če ji otrok odtra kakšen cvet, smo mu že zgodaj razložili, da pač to ne sme počet. Potem je pa zelo prisrčen, ko mi prinese iz gozda za hišo kakšen plevel za v vazo user posted image Pa recimo večkrat vidi taščo ali mojo mam, kako nabirata rože ali zelenjavo, ampak moram reči, da sam se tega še ni lotil. Tako da moram reči, da 4-letniki že zelo zelo veliko razumejo - če jim seveda starši prikažemo na pravi način. In zaradi tega, ker bi recimo odtrgal pri tašči rožo, ga definitivno ne bi po riti, ampak bi mu lepo razložila, da se to pač ne dela, da so to babičine rožice in da ji je hudo, ker ji je zdaj odtrgal rožo. Definitivno bi se ji moral opravičiti. Kar pa moram reči, da se vedno, če ga kaj polomi.

Kar pa se tiče neposlušnosti, smo pri nas uvedli črne pike in zvezdice. To pri nas zgleda zdaj tako: enkrat ga opozorim lepo, drugič že malo bolj strogo, tretjič pa samo začnem šteti 1, 2, 3. In če pri 3 ni učinka, dobi črno piko. Ponavadi zaleže že samo 1 user posted image . In to deluje brez vsakih udrcev, slabe volje, dretja in tako. No ja, če dobi piko, sicer tuli kot da bi ga dajali iz kože, ampak ve, da si jo je zaslužil. Je pa res, da mu narišem tudi zvezdico, kadar je zelo priden, ko me uboga takoj, ko mu kaj rečem ali kaj podobnega. Aja, kazni so pa sledeče: za 1 piko je brez pravljice, za 2 piki brez risanke, za 3 pa spi v svoji postelji user posted image . Ampak to vse v enem dnevu, seveda, da ne bo pomote. Ampak moram reči, da je "seznam" s pikami zelo prazen user posted image


_____________________________

V meni živi vitka ženska, ki bi rada prišla na površje. Običajno to kozo lahko utišam samo s piškoti.

(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 38
   RE: Kako veste...
24.4.2009 0:28:24   
rija
IZVIRNO SPOROČILO: zinkazi
manj škode nastane na cvetju, kot v otroškem srčecu.


joj, tole mi je pa tak všečuser posted image


Timoteja,
kriza.....to je meni en grozen režim,ki ga furate pri vas domauser posted image

še najbolj me je zmotilo nekaj, kar mislim, da nobenega ni: da jo silite na neke interesne dejavnostiuser posted image  a že samo poimenovanje teh dejavnosti ne pove, da je to nekaj, kar otroka ZANIMA ali pa tudi ne....

in to pri 5 letih....se mi zdi, da bolj neke svoje ambicije udejanjate preko tega bogega otroka.....user posted image  sploh lahko to napišem, ker sem te ravno danes brala na temi rolanja....upam, da ni fasala, ker se ni dovolj hitro na rolarje spravilauser posted image  

otroštvo mine 3x prehitro.....zato naj ga otrok uživa...pa četudi ne bo potem pri sedmih v slovenski reprezentanci, prvi na matematičnem testu.....

ah prav žalostna sem za tvojo punčko....in vesela za mojega, ki bi verjetno po vajinih merilih bil nevzgojen.....ampak meni je pomembno, da je srečen. in če ga pogledaš, vidiš, da to je.




_____________________________

...vox populi...

(odgovor članu zinkazi)
Neposredna povezava do sporočila: 39
   RE: Kako veste...
24.4.2009 7:06:57   
Volga
IZVIRNO SPOROČILO: rija


sploh lahko to napišem, ker sem te ravno danes brala na temi rolanja....upam, da ni fasala, ker se ni dovolj hitro na rolarje spravilauser posted image   




To sem se pa tudi jaz spraševala...user posted image

(odgovor članu rija)
Neposredna povezava do sporočila: 40
   RE: Kako veste...
28.4.2009 0:17:27   
picola1

IZVIRNO SPOROČILO: Splišni

IZVIRNO SPOROČILO: picola1
Hm...v bistvu imaš prav...kar se tiče tega, da je to bila babičina lastnina in da ni lepo, da je to naredila...Sam jaz zarad tega ne bi popizdila, kot bi verjetno ti, ki bi bila fejst fejst fejst huda, ampak bi ji na lep, vendar odločen način razložila, da se mora najprej vprašat, če hočeš kaj počet s tvarmi, ki niso tvoje. Ne vidim pa potrebe po tem, da bi bila zelo zelo huda...še posebej, če bi ji to razlagala prvič. Druga stvar bi bila, če bi ji to že tretjič povedala pa bi šla spet isto naredit.



Če si hud, je treba otroku to povedat in seveda ne moreš in ne smeš z mirnim glasom govorit, da si hud. Tudi s tem, da z glasom pokažeš, da si hud, otroka naučiš, da imamo ljudje čustva, da smo veseli, žalostni, hudi, vzhičeni ... Pred otrokom moraš biti pristen, če pa si kdaj, npr. v takih primerih, namenoma še malo bolj ponazorjeno "pristen", pa samo še bolj plastično ponazoriš, da je otrok storil resnično nekaj zelo narobe. Da ga malo šokira in si zapomni.

Sicer je pa spet od otroka do otroka različno. nekomu je res dovolj, da mu pač razložiš malo bolj resno, pa se že ustraši, kaj da je naredil narobe, pri drugem je pa res treba šok terapijo uporabit, da mu prideš do bistva.

Poznam ene in druge "vrste otrok", tako da si midve mogoče tukaj prav zaradi teh razlik situacijo predstavljava vsaka po svoje. V glavnem je pa tako, da otrok mora razumeti bistvo in sicer, da je naredil nekaj narobe in da muje zato žal.


Se strinjam s tem, da otroku ne moreš z mirnim glasom povedat, da si jezen...To je logično.
Sam jst sem si ob tvojem fejst fejst fejst huda predstavlajla eno čist razkačeno žensko, ki se dere na svojega otroka (zraven pa še čist zaripla v obraz), skoraj bi lahko rekla, da je tak človek besen, skoraj že na pragu tega, da izgubi kontrolo nad sabo. To je zame fejst fejst fejst huda. Kaj pa zate?
Ko sem jaz napisala na lep, vendar odločen način (zdej sem ugotovila, da sem ga posračkala, ko sem napisala lep...), sem imela v mislih strog glas, resen obraz, pogled v oči in zahtevo po opravičilu.
Sicer je pa meni, tako kot je ronja povedala, ena ogromna razlika, ali je otrok to naredil zanalašč (je vedel, da dela narobe) ali je otrok celo misli, da počne nekaj lepega. V prvem primeru sledi moja jeza in celo kaka kazen (odvisno od situavcije), v drugem primeru pa pogovor in obrazložitev, kaj je blo narobe... (mogoče še mal jeze, zato da otrok vidi, da je res nekaj narobe naredil-spet odvisno od karakterja otroka, tako kot praviš in pa od starosti, od tega kolk razume). Se mi pa zdi absolutno nesmiselno, celo malo kruto, otroka nadret in ga kaznovat zarad tega, ker je nekaj naredil v veri, da dela dobro in da bo nekoga razveselil...
V primeru pa, da mi ta stvar veliko pomeni in sem ven padla zarad tega ker sem bila jezna, bi mu pa kasneje lepo in umirjeno razložila (mislim namreč, da se otroku po nepotrebnem nabija obutek prevelike krivde, če mu ostane občutek, da je nekaj naredil hudo narobe pa sploh ni tako mislil-zdej sklepam čist po sebi), zakaj sem tako odreagirala in mu povedala, da je sicer lepo, da je hotel pomagat al pa bit prijazen, me razveselit, sam da naj tega ne počne več, ker mi to ni ok/me je prizadelo/sem bila oškodovana itd.

Gina je omenjala življenje in da so rože daleč od plevela...Hm...teoretično to nikakor ni res. Pa kaka biologinja se tut najbrž ne strinja...Vse rastline so zame življenje, razlika je samo ta, kako jih mi gledamo in vidimo...Vse kar plevel počne je to, da odžira hranilne snovi tistim rastlinam, ki jih mi hočemo imet. Včasih zna bil tut lep (slak naprimer), včasih celo okusen (regrat, kakak kislica al pa kej), tut koristen (odganja določene 'škodljivce' in nezažljene goste) in tako naprej...
Kar se tiče travniških rastlin...sicer svoji hčerki ne prepovedujem, da jih nabira al pa kej, vzpodbujam jo pa tut ne...Men je lepše vsako rožo videt v naravi, zato jih nikoli ne nosim v vazo...-ravno zato, ker mi je všeč njihovo življenje...v vazi namreč prehitro umrejo. Tako da jaz ne delam neke kritično hude razlike med travniškimi in vrtnimi rožami...kar se tiče samih rastlin. Je pa druga pesem res kar se tiče denarja, truda in namena pa tudi tega, kaj nekomu te rože pomenijo. Tukaj se pa strinjam, Gina.

(odgovor članu Splišni)
Neposredna povezava do sporočila: 41
   RE: Kako veste...
28.4.2009 0:21:10   
picola1

IZVIRNO SPOROČILO: ronja
Se pa strinjam,d a morajo otroci vedet, če smo jezni in da jim takrat ne govoriš enako kot če si čisto zadovoljen z njihovim početjem, vendar pa vseeno nisem pristaš dretja. Saj tudi lubija ne nahrulim, pa mi tuid ni vedno všeč vse, kar naredi ali ne naredi. Mu povem, pa točno ve, da sem jezna, čeprav se ne derem nanj. Po moje tamalidve nista nič bolj neumni...
Tole šok terapijo pa uporabljam samo za res nevarne stvari - samo takrat sem "res zelo zelo huda"user posted image . Da ve, da je veliiiika razlika med tem, kar je nevarno zanjo in med vsem ostalim, kar je tudi narobe, ampak neprimerno manj narobe. če mi pečico preštima na 275 stopinj, medtem ko pečem pecivo za sodelavce ali torto za sosedo, seveda nisem najbolj navdušena in ji to tudi povem, vendar pa čisto drugače kot pa če se spravi nad kabel.




To se tut men zdi pomembno, ja.
Sem pa šele zdej vidla, da isto razmišljamo kar se tiče biologije pa to...user posted image user posted image

(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 42
   RE: Kako veste...
28.4.2009 0:35:37   
picola1

IZVIRNO SPOROČILO: Gina
Če bi mi kak moj otrok kdaj očital, da sem ravnala narobe, mu lahko z mirno vestjo pogledam v obraz in rečem,d a sem delala naaajboljše, kar sem tisti hip zmogla in znala. To je dovolj.



Tole je sicer totalno mimo teme...Samo mene je najbolj bolelo, ko sem se soočila s svojimi starši, ravno to-da so skos govorili, da so delali najbolje, kar so znali. Ja, jst to vem (ker itak vsi starši delajo to, tut tisti, ki najbolj tepejo svoje otroke so prepričani, da delajo prav), samo to še ni izgovor, oz. nismo starši zarad tega manj odgovorni. Lahko ti (ne mislim točno nate) svojemu otroku rečeš, ja pretepal sem te, sam mislil sem, da je to ok, delal sem po svojih najboljših močeh...Sam otrok ti bo zelo težko oprostil in zelo težko bo osebnostno presegel to travmo, če se mu ne boš opravičil. Če mu ne boš najprej rekel oprosti, šele nato pa povedal, da si mislil, da delaš ok. Otrok gleda iz svoje perspektive. On je tisti, ki je prizadet zaradi tega. Njega ostalo ne zanima. Šele potem bo bolj razumel vse, ko bo imel svoje otroke, še vedno pa bo željan opravičila. Kolk stvari bi blo v naših življenjih drugačnih, če bi se nam starši zmogli opravičit za svoja dejanja, ne pa samo trobit, da so delali po svojih najboljših močeh. Jst upam, da bom to zmogla naredit (ker vem, kakšno olajšanje je meni prineslo to opravičilo od mojih staršev- občutek, da so končno videli mene, moje obutke, mojo bolečino-in končno sem zmogla oprostit in it naprej in končno ne ponavljat te ene in iste bolečine v svojem sedanjem življneju).

Sam tolk sem hotla komentirat, ker se me je tole res dotaknilo...(in mislim tut, da je čist preveč staršev nezmožnih priznat svoje napake..) pa čeprav nisi mogoče mislila tako, kot sem jaz razumela- mogoče si mislila bolj iz tega bidika, da si ti kot starš lahko brez občutka krivde-se pravi, da si govorila zgolj o svojem notranjem občutku- čeprav jst si ne predstavlajm, da bi bila jaz notranje čist mirna ob taki situaciji, ko bi mi otrok kaj očital-tut če sem sveto prepričana, da sem delala kot sem najbolj znala-sigurno bi mi bilo hudo, da je moj otrok trpel in ima težave zarad mene in mojih napak, mojega neznanja...

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 43
   RE: Kako veste...
28.4.2009 7:24:00   
mika
IZVIRNO SPOROČILO: picola1


IZVIRNO SPOROČILO: Gina
Če bi mi kak moj otrok kdaj očital, da sem ravnala narobe, mu lahko z mirno vestjo pogledam v obraz in rečem,d a sem delala naaajboljše, kar sem tisti hip zmogla in znala. To je dovolj.



Lahko ti (ne mislim točno nate) svojemu otroku rečeš, ja pretepal sem te, sam mislil sem, da je to ok, delal sem po svojih najboljših močeh...Sam otrok ti bo zelo težko oprostil in zelo težko bo osebnostno presegel to travmo, če se mu ne boš opravičil. Če mu ne boš najprej rekel oprosti, šele nato pa povedal, da si mislil, da delaš ok. Otrok gleda iz svoje perspektive. On je tisti, ki je prizadet zaradi tega. Njega ostalo ne zanima. Šele potem bo bolj razumel vse, ko bo imel svoje otroke, še vedno pa bo željan opravičila. Kolk stvari bi blo v naših življenjih drugačnih, če bi se nam starši zmogli opravičit za svoja dejanja, ne pa samo trobit, da so delali po svojih najboljših močeh. Jst upam, da bom to zmogla naredit (ker vem, kakšno olajšanje je meni prineslo to opravičilo od mojih staršev- občutek, da so končno videli mene, moje obutke, mojo bolečino-in končno sem zmogla oprostit in it naprej in končno ne ponavljat te ene in iste bolečine v svojem sedanjem življneju).



Tole je pa kar nekaj.....da otrok ne bi oprostil....potem bi ga morali starši konkretno zlorabljat psihično ali fizično ali oboje. Tebi so pa res morali naredit nekaj hudega ali pa si zamerljiv človek, ker prvič slišim, da otrok pričakuje opravičilo zaradi tepeža. Ne govorim o extremnem pretepanju, ampak o v zgoji z eno po tazadnji.

zaradi tega bi cela naša generacija morala bit jezna na svoje starše in čakat opravičilo.

Način vzgoje je takrat bil tak, kot je bil. Moja mama men nikoli ni rekla 'oprosti'...nikoli...mi je pa rekla,  točno to kar je napisala Gina in zame je bilo to dovolj. Verjamem ji, da ni znala drugače. Sicer sem jih dobila bolj redko, ker sem bila relativno pridna in sem ubogala bolj ali manj na prvo besedo. Rekla mi je tudi, da mi bo pomagala, da se bom jaz lahko bolj posvetila svojim otrokom, ker se ona nama s sestro ni mogla. In ti povem, da bi mi dala vse....jaz okom ona skokom, včasih jo moram prav bremzat.

Seveda se sama trudim, da njenih napak ne bi ponovila, ampak bogsigavedi, kaj delam narobe. Kaj bo tisto, česar se bo moja hči izogibala, da ne bi delala pri svojih otrocih.

Da bi pa vsako stvar secirala na prafaktorje in se obremenjevala s tem zakaj me mama ni poslala v sobo na 'hlajenje', ampak me je po tazadnji, se mi zdi absurd. Moja mama bi dala zame življenje in zaradi tega, ker sem jih parkrat od nje dobila, je nimam  nič manj rada, kot če me nikol ne bi udarila.

O tem sem se že večkrat pogovarjala s prijatelji in prijateljicami, pa staršem nihče ne zameri ali pričakuje opravičilo. Vemo, da ni bilo prav in da svoje otroke ne vzgajamo na tak način, da bi pa to doživljai kot neko traumo, pa ne.

Sicer pa.....kadaj se je v naših časih dogajalo toliko agresije med vrstniki, kot je danes. Veliko, veliko truda bomo morali vložiti, da bomo naše otroke vzgojili v 'zdravem duhu', po drugi strani pa jih naučit se branit pred agresivnimi vrstniki, ki so vzgojeni po permesivni vzgoji.


< Sporočilo je popravil mika -- 28.4.2009 7:32:38 >

(odgovor članu picola1)
Neposredna povezava do sporočila: 44
   RE: Kako veste...
28.4.2009 21:52:15   
picola1
Če te prav razumem, potem v bistvu praviš, da lahko rečemo za VSE ljudi, da delajo po svojih najboljših močeh. In je potem to itak univerzalni izgovor za vsa dejanja, ki jih naredimo? Vsak dejansko res dela samo toliko, kolikor zmore v tistem trenutku! Tudi morilec je prepričan, da dela prav, če dam skrajni primer. Pa so zato njegova dejanja opravičljiva zaradi tega? Zakaj bi bila potem starševska? Zakaj je tako zelo drugače, če so v igri skrajni kiski staršev (kruto pretepanje, zmerjanje, skrajno telesno in psihično zanemarjanje in maltretiranje, razne zlorabe, skrajno razvajanje, itd)? Mogoče misliš, da manjši kiksi (pa recimo dolgotrajni) ne povzročajo problemov v odrasli dobi? Zanemarjanje, stalna kritika, premalo pohval, primerjanje z drugimi, vzbujanje občutkov krivde, razvajanje, strašenje...vse to večina staršev tolerira, menijo, da spada pod povprečno vzgojo, ki ne pušča ne vem kakih posledic...Mogoče jih res ne v skrajnih oblikah (ki se kažejo v različnih zasvojenostih, nasilju in podobno), izredno pa znajo vplivat na samospoštovanje, samozavest, uspešnost v življenju, občutek, da si pomemben, da si sprejet v družbi, da si ljubljen, srečen, umirjen v sebi itd, itd v nedogled...

Zanimivo, da imam pa jaz ogromno prijateljev, znancev, kolegov in sodelavcev, ki pravijo, da staršem zamerijo vsaj določene stvari in da z njimi še niso razčistili, zato jih obremenjujejo v sedanjem življenju...Očitno si zamerljivci iščemo sebi podobne...user posted image

Drugače pa jaz gledam na te stvari bolj iz tega vidika, da imamo vsi svojega Notranjega otroka (in v njem so shranjeni vsi spomini, občutki in doživetja iz otroštva, tako dobri kot slabi). Lahko mi oprostimo svojim staršem z razumom (z Odraslim delom sebe) ali jim celo sploh ničesar ne zamerimo...Sam če je tvoj Otrok še vedno prizadet, če sploh nisi prišel v stik z njim, če ga sploh nisi zmožen potolažit, če imaš v življenju določene težave...Hm...potem lahko mirne duše govorim o zameri do staršev in o tem, da jim mora tvoj Notranji otrok oprostit, če hočeš kvalitetno živet svoje življenje v sedanjosti (moja kolegica prav fajn še doda, da če hočeš oprostit, moraš najprej sploh zamerit- se pravi dovolit si čutit žalost in jezo-ponavadi dve najbolj zatirani čustvi iz našega otroštva).
Aja...za vse to je pa treba mal pobrskat po sebi. Pa ne mislim s tem, da se zdej vsako stvar secira na prafaktorje...(to je zdej spet druga tema, o kateri zdej ne bi...že tako se mi zdi, da smo čist preveč off topic....čeprav, če dobro pomislim morda tudi ne tako zelo...mogoče bo hčerka avtorice te teme kdaj prišla do nje s tako temo v obdobju odraščanja in iskanja samega sebe-pa ne mislim s tem pubertete, ampak psihičnega odraščanja)

Mogoče me je zmotlo pri vsem tem to, da sem dobila občutek tiste starševske nedotakljivosti, češ mi itak najbolje vemo in ne delamo napak oz zanje nismo odgovrni...Moji starši so mi po dolgih pogovorih na koncu tut rekli, da so delali po svojih najboljših močeh...ampak v čisto drugačenem tonu kot pa na začetku. V tem stavku je blo takrat čutit obžalovanje in ne tist, k ti nekdo da očutek, da itak ni pomembno, kako si se ti počutil kot otrok.
Drugače pa mi oče (do katerega sem imela največ zamere) ni naredil (najbrž za tvoje pojme) nič katastrofalnega, samo ni se ukvarjal z menoj, nikol me ni objel, nikol mi ni reku, da me ima rad, redko me je pohvali, ful me je kritiziral...In še danes se občasno počutim ful neljubljeno, nezaželjeno, občutek imam, da nisem dobra oseba, itd. Pa sem morala dobr delat na seb, da sem prišla do tega, da se samo občasno počutim tako...


(odgovor članu mika)
Neposredna povezava do sporočila: 45
   RE: Kako veste...
28.4.2009 22:15:13   
tajtaja
Joooj, pa kaj je kakšna rožica - četudi babicina v primerjavi z večnostjo!!!!!

Jaz zelo rada govorim mojih "kar daš, to imaš". In res, daš od sebe več ljubezni, nežnosti, več je dobiš nazaj. Ne v istem trenutku, niti ne istem dnevu ampak takrat, ko to najmanj pričakuješ. In to je sreča. In to so rožice, v naših srcih. Teh ne moreš utrgati, ne dovolite, da uvenijo v srčkih vaših otrok.

Me pa preseneča tudi reakcija babice. Ker glede na to, da očitno vnučka ne živi pri njej, bi pričakovala malenkost več tolerance, brez solz (lepo vas prosim) v očeh.

Ne rečem, da lahko delajo, kar jih je volja. Ampak če ni iz hudobije, zanalašč, mora biti reakcija staršev temu primerna. Se je treba pogovorit, razložit, ker mogoče te teme še niste obdelali. Saj marsikatere še niste (mi tudi ne), zato bo še ogromno napak, ampak ob vsakem spodrsljaju tepst.
Kuhalnica - mi mamo to v kuhinji za mešati po loncu. Sem mislila, kar se tepeža z kuhalnico in podobnimi pripomočki tiče, da je to zgodovina.

Pa pet let tudi ni ena velika starost, da bi lahko popapali vso pamet tega sveta. Pri svojih štiridesetih dostikrat kaj mimo brcnem, pa zaradi tega ne dobim po riti.user posted image


_____________________________

Največja sreča so otročki, zato sem srečna petkrat.

(odgovor članu picola1)
Neposredna povezava do sporočila: 46
   RE: Kako veste...
29.4.2009 21:26:19   
Gina
Joj, picola1, popolnoma narobe si si interpretirala tale moj stavek. Čisto kot prvo menim, da se starš mora trudit pri vzgoji. In če to dela, si lahko odpusti tudi kakšno napako. Ne moreš se potem celo življenje počutit kriv, kaj vse si otroku slabega naredil, enostavno se ne moreš. Poleg tega se moraš zavedat dejstva, da če se še toliko trudiš, ne boš nikdar, ampak nikdar zadovoljil osnovnih potreb vseh tvojih mulcev, vedno ti bodo vse sorte očitali, nikdar ne moreš ustreči vsemu, kar neka individualna duša potrebuje in ima po tem globoko potrebo. Tako strašansko smo različni, da je  nemogoče ustreči vsemu, kar je tvojemu otroku pomembno. Morda mu je pomembno nekaj, kar tebi sploh ni. (Moja bejba reče recimo, pa kaj me kar naprej hvališ, pa crkljaš, pa mi govoriš, da me imaš rada, saj to vem, brez veze mi to praviš, če me imaš rada, mi ne reci, da moram pospravit svojo sobo ali zložit posodo) In ne, nikakor ni dovolj,d a otroka hvališ, ga ne ponižuješ, ga spoštuješ, spodbujaš in mu poveš,d a ga imaš rad in da ga ceniš, da mu poveš, kako je sposoben in kako dobro je kaj naredil, da se mu posvečaš in podobne reči.
Poglej, moja mama je zame idealna mama vseh mam na tem svetu. Ma ni šanse, da bi kje obstajala kakšna boljša, če se mene vprašauser posted image . Če vprašaš pa mojega brata, je bila resnično čudna in daaaleč od idealne. Njegove potrebe in želje so bile popolnoma drugačne od mojih. Pa sva oba prejemala vse zgoraj opisane kriterije moderne primerne vzgoje.
Če vprašaš mene, je moj oče daaaaleč od idealnega, pa vendar....mi je vsak dan povedal, da me ima rad, crkljal me je, stal za mano kjekoli sem ga rabila, mi ogromno ustregel, me vozil na smučanje, učil me je vse sorte, predvsem kako naj se postavim zase, bil je najpametnejši moški za moje pojme daaaaleč okrog, nikdar me ni udaril, še glasu v glavnem nikdar ni povzdignil, ni zahteval od mene, da cele dneve delam, nikdar ni hodil popivat, vozil me je s sabo, če je kam šel... Vidiš, naredil je ogromno lepega, pa vendar tudi par meni zelo hudih reči, ki so podrle vse lepo takrat.... Hočem ti reči....lahko si še tako fajn, se trudiš, vedno boš naredil nekaj, česar ne moreš drugače (moj oče recimo me je, ker ni znal drugače reagirati, včasih ignoriral lahko tedne dolgo, pa ni znal rešiti svojega odnosa z mjo mamo - čim je ravnal grdo s človekom, ki sem ga jaz najbolj na svetu ljubila, je bil zame bad bad boy. In ko boš naredil nekaj, česar ne moreš drugače, pa tega drug človek ne prenese, ti bo to zameril. Tudi tvoji otroci. In vsak otrok ti bo zameril nekaj drugega. Moj brat recimo ima zelo rad očeta, ampak a veš, da mu je tudi že očital, kako on v mladosti ni imel igrač. Res jih nisva imela, smao meni je to vedno dol viselo, nepomemben dejavnik, njemu pa je to očitno bilo strašno pomembna reč.
Glede na to, da sva bila midva z bratom vzgajana že pred več kot 30. leti enako, kot so zdaj množice otrok, pa sva oba imela zamere do staršev, ti garantiram, da jih bodo tudi te množice otrok, ne glede na to, kako se trudiš. Najbrž mi bo žal, da česa nisem drugače delala, ampak a veš, požrla se pa ne bom. ker se trudim, res se trudim, delam najboljše kar znam, dam jim možnost sporočanja, najbrž pa sem kje vseeno karakterno taka, da grem komu na jetra, tako kot je šel meni moj fotr dolga leta - preden sem dojela, da je res delal izjemno krasno in dobro in da drugače ni mogel. IN predvsem to, da je tudi to zelo dobro in mnooooogo boljše, kot je bilo pri tričetrt ljudeh, ki jih poznam. Res pa je, da vse tele moje izjave vedno pridejo iz moje glave, ki je bila vzgajana popolnoma drugače, kot večina ljudi. Razumi prosim, da sama leta dolgo nisem dojela, da je sploh možno, da je kje kdo koga psihično ali čustveno ali celo fizično zlorabljal - starševsko mislim - v času ko sem sama gor rastla, pa so z mano ravnali popolnoma drugače kot z njimi, jaz pa tega takrat nisem niti videla nisti čutila, ker pač nisem živela z njimi, niti se ni prav kaj grozno ravnalo s kakimi mojimi ožjimi prijateljicami. Vzgojena sem bila tako, da so otroci najvišja vrednota in da se jih spoštuje in ceni in upošteva in z njimi lepo ravna, zato iz tega ven delujem. Glede na to, da večinoma srečujem starše, ki vzgajajo točno tako, kot sem bila sama vzgojena, pišem tudi iz tega ven. Se pa ljudem pozna, da so bili vzgojeni napačno in da je vzgoja pustila posledice na njih - predvsem v strahovih, da bi kaj takega ne počenjali svojim otrokom.
Samo a veš, še vedno mislim, da zamera ni ok. Predvsem zato, ker kaznuješ sebe. Nikkogar drugega kot sebe. Tisti človek zaaradi preteklih ravnanj s tabo, dobi nadzor nad tabo, te manipulira še sedaj. Dokler ne razmišljaš več preveč o njem in nimaš slabih misli vsakič, ko se nanj spomniš. Dokler pa gojiš slabe misli, pa škoduješ samo sebi. Zato se splača odpustit. Če le zmoreš.

Vidiš, če povzamem, to je tisto, kar ima človek za razpucat - sam s sabo - da iste reči niso dobre za vsakega, da smo tako strašansko različni, da je iluzorno razmišljat, da lahko koga sploh v popolnosti zadovoljimo kot starši. Zelo zelo težko verjetno. Vedno škodimo, vsaj enemu otroku škodimo s svojim razmišljanjem in vedenjem. Ker on razmišja in čuti drugače. In tega ne moremo preprečiti. Vrednote so to. Različne namreč. In nimamo vpliva nanje, ker niso privzgojene, ampak so del naše psihe, karakterja, s tem se rodimo.

(odgovor članu tajtaja)
Neposredna povezava do sporočila: 47
   RE: Kako veste...
29.4.2009 21:38:51   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: mika

IZVIRNO SPOROČILO: Mič II

IZVIRNO SPOROČILO: timoteja

Kako veste, ali ste pri vzgoji otrok dovolj dosledni, ne preveč strogi oz. preveč popustljivi...


Tega nikoli zanesljivo ne vem.


mene pa to zadnje čase precej mori. Naši pupi (4 leta) rečem 5x določeno stvar in ne uboga, pol se pa zaderem in uboga takoj. Včasih ji rečem naj neha ali pa se bom zadrla, da se bo vse streslo...in je mir.

Drugače se ji veliko posvečam in ukvarjam z njo...ampak zakaj se moram zadret, da me vzame resno? Ko se odloči, da bo ubogala, ni problema. Ko se pa odloči, da ne bo, potem pa imam občutek, kot da me testira, do kdaj bom vzdržala in se zadrla, ker je pol takoj mir.


Kaj pa vem; zadnje case opazam, da otrok potrebuje vse te razlicne pole, od miru do konflikta. Kje je tista meja, ko je konflikt produktiven in kdaj je ze nasilje, ne vem, verjetno odvisno od vsakega otroka in starsa posebej.

Ma jaz se kar razhudim, kadar me kaj razhudi. Tako po hitrem postopku ji povem, kaj mi lezi na dusi. Reakcije so potem razlicne, od tega, da je ponosna, da je bila mama huda user posted image , do tega, da se zmula. To se mi zdi zaenkrat ok.

Sem se pa v enem obdobju tudi drla, samo bolj zato, ker so me zivcirali vsi okrog mene. Ampak tisto je bilo brezveze. Tako kot je zdaj je pa fajn.

(odgovor članu mika)
  Neposredna povezava do sporočila: 48
   RE: Kako veste...
30.4.2009 15:49:15   
HuAnita
Tole o doslednosti in vztrjajanju pa mi gre že pošteno na k.., no nekamuser posted image
Se počutim kot telica, resno
Saj rečem - tega ne delamo, RAZLOŽIM, malemu zločkotu tudi 10x, če je treba, skupaj ponovimo zgodbo, zakaj recimo mačke ne vlečeno za rep, ne hodimo tam, kjer je babica sadila kumare, fižol in solato, da lahko po lužah hodimo le, ko imamo gumijaste škornje
Vse to že vemo
Ampak zakaj potem 4,5-letnica, ko misli, da je ne vidim, gre tancat po solati, zraven pa še malega zvleče?
gleda kot nedolžno jagnje, pa ji v očeh vidim, da ji gre na smeh
Razložim že 300.ič, povem, kaj je kazen, če spet naredi isto, sledi kazen, recimo da ne sme biti več zunaj
Ampak s tem kaznujem tudi drugega otroka - ker pa še nimam sposobnosti, da bi lahko bila na 2 koncih hkrati
Ne pravim, da je po riti ok, tudi pri nas kdaj pade - priznam - pa tudi stulim ju 100/uro, kot pred nekaj dnevi, ko sta se šla slečt do sp. majčke zgoraj in sta se vsa - po laseh, obrazu (mali je bil kot zamaskiran vojakuser posted image ) - namazala z blatom, res u iber, Capinki je teklo rjavo od las?????
Pa smo že ene 70x dorekli, da pustimo blato pri miru ipd.
skratka, od te doslednosti sem postala kot stara vinilka, ki vseskozi nekaj rezgeče, nihče pa je več prav ne sliši
Kot pravim, pa je v primeru 2 nadebudnežev, da ne bi hkrati tudi ta 'pridnega' kaznoval, to res grozno

No, strgajte me zdajuser posted image

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 49
   RE: Kako veste...
30.4.2009 20:31:03   
picola1
He he, Gina...zdej si pa ti mene narobe razumela. Oz. bom raje rekla, da sem se morda narobe izražala...kaj vem...
Nikjer nisem napisala, da obstaja idealen starš, idealna vzgoja itd. Itak mi je jasno, da vsak starš dela napake in da vsakega otroka nekaj drugega prizadane.
In tut to je jasno (vsaj meni), da zamera ni ok, zato sem tako 'težila' staršem, da se o teh stvareh pogovarjamo. Ker sem se hotela rešit tega bremena. Ker sem čutila, da bi tisti 'oprosti, res smo delali narobe' ali 'oprosti, nisem vedela, da te je to tako prizadelo' naredil tisti premik v meni, ko bi lahko na vse te zamere pozabila in se osredotočila na lepe stvari iz svojega otroštva, ki jih hvalabogu tudi ni bilo malo.
In hvaležna sem svojim staršem, da so zmogli to naredit. Mislim, da bi brez tega veliko težje šla naprej brez zamere do njih.
Zato mislim, da je to pomembno. Sicer pa sklepam in govorim predvsem iz sebe. Nekdo drug pa mogoče sploh ne čuti potrebe po tem, da bi se s starši pogovarjal o tem...
Jaz pa ful upam, da se moji otroci z mano bojo.



(odgovor članu HuAnita)
Neposredna povezava do sporočila: 50
Stran:   <<   < Prejšnja stran  1 [2] 3   Naslednja stran >   >>
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2] 3   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





To storite, ko se otrok grdo obnaša
Kaj storiti, ko se otrok grdo obnaša? Ga kaznovati? Kričati nanj? Ne, strokovnjaki pravijo, da je v takšnih primerih naj...
BLOG: Pitje vode in lulanje med poukom
Te med odmorom ne tišči lulat in te je pritisnilo sredi pouka? Boš moral počakati do naslednjega odmora. V mojem svetu j...




Dojenje...
пеперутка16

Do kdaj ste dojile?