|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  2 3 [4] 5 6   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: mož se noče učiti slovenščino
25.2.2009 0:34:09   
Tanja55
mah ne vem, nekaj ne znam s temi linki. Evo ga tukaj: http://www.zavod-solt.si/

(odgovor članu Tanja55)
Neposredna povezava do sporočila: 76
   RE: mož se noče učiti slovenščino
25.2.2009 0:35:33   
mika
Sansan, vsa čast, da tako podpiraš moža, res. Verjetno mu to veliko pomeniuser posted image .

Moja pupa  tudi želeli, da ji zvečer povem pravljico v babičinem narečju (žal sta živi še samo babici) in zraven žari. Ful je faca ko reče: zdaj bom pa jaz, pol pa si kr izmišljuje besedeuser posted image .
vsem pri babici sem rekla, naj z njo govorijo v narečju, ampak jih potegne in se trudijo govorit slovensko.

Ja pa še to, glede tega koliko južnjakov se ne želi učit slovenščine...moji sorodniki jo znajo vsi. Mogoče zato, ker živijo ob meji, ampak z nami se vsi trudijo po slovensko. pozabijo, da jaz znam 'po domače' in da mož razumeuser posted image .

Tudi ko pridejo v šoping k nam, s trgovkami govorijo slovensko.


Ma dvomim, da bo moja pupa kdaj znala govorit v tem narečju, ker je res teško.

(odgovor članu sanasan)
Neposredna povezava do sporočila: 77
   RE: mož se noče učiti slovenščino
25.2.2009 4:12:41   
Anonimen
Veverička, ne vidim smisla v temu, da bi se tvoj mož s hčerko pogovarjal slovensko. Saj se menda ti in celotna tvoja okolica z njo pogovarjata v slovenščini? Torej bo govorila slovensko z dušo in srcem, to je del nje, njene osnove.
Istočano se mi zdi pomembno tudi, da očka z njo govori v svojem jeziku, da hčerka spoznava tudi njegovo kulturo, jezik, navade - kot učenje dveh jezikov in predvsem kot spoštovanje različnih kultur.
Mogoče pa se tvoj mož noče učiti slovensko, ker čuti to kot pritisk na njegov jezik in kulturo - če se bo torej učil slovensko, bo izgubil stik s svojimi koreninami, istočasno pa doživlja to tudi kot poniževanje oziroma manjvredno obravnavo njegove identitete - slovenščina kot večvredna v primerjavi z bosančino. In se zato zavestno upira. Saj je že iz nekaj odgovorov na tej temi razvidno, kako se obravnavajo Bosanci. Apriori kot eni telebani, ki se nočejo prilagoditi. Ampak ali ni po svoje razumljivo, če ti večina vsiljuje neko podobo, kdo bi moral biti, da boš skušal ostati med tistimi, ki te sprejemajo takega kot si in ne prilagoditi večini? Kjer se počutiš varno in sprejeto?

Torej moj nasvet bi bil, da skušaš najprej sama sprejeti možev jezik, tudi doma, v vajinem krogu, da bo čutil spoštovanje do sebe in svojih korenin. In na podlagi tega potem sledi učenje slovenščine na povsem drugi ravni. Ne, da se bo asimiliral, da bo večina slovencev zadovoljnih, temveč, ker bo to prišlo prav njemu.

BTW. Jaz se z mojim dragim pogovarjam v svojem narečju, ki je slovnično povsem drugačno od ljubljanščine ali knjižne slovenščine. Pa mi je fajn, ker večkrat reče, da tako mora biti, ker sem to jaz, je del mene.V komunikaciji z drugimi se potrudim s knjižno slovenščino, čeprav mi je to zelo težko, kot da bi govorila angleško ali nemško. Druge besede, spregatev, sklanjatev... Kje je torej razlika, ki tako zelo moti? Res v uporabi drugega jezika ali mogoče le v naših (neosnovanih) predsodkih?

(odgovor članu mika)
  Neposredna povezava do sporočila: 78
   RE: mož se noče učiti slovenščino
25.2.2009 7:03:30   
ZARA
IZVIRNO SPOROČILO: veveričica
PA KAJ JE ZDAJ TO ŽENSKE.A MI NEBI NOBENA POMAGALA REŠITI  MOJ PROBLEM.MOJ DEC JE RES TRMAST IN NOČE SE UČIT IN PIKA.VSE PROBAVAM  MOGOČE SM MU RES FUL PREVEČ POPUŠČALA NA ZAČETKU.AMPAK SJ DRUGAČE PA SPLOH NEBI MOGLA KOMUNICIRAT

Caps Lock. Caps Lock!

_____________________________

This will take some time depending on
your operating sistem and hardware.
(plačano oglasno sporočilo).

(odgovor članu veveričica)
Neposredna povezava do sporočila: 79
   RE: mož se noče učiti slovenščino
25.2.2009 7:06:53   
mika
IZVIRNO SPOROČILO: ZARA

IZVIRNO SPOROČILO: veveričica
PA KAJ JE ZDAJ TO ŽENSKE.A MI NEBI NOBENA POMAGALA REŠITI  MOJ PROBLEM.MOJ DEC JE RES TRMAST IN NOČE SE UČIT IN PIKA.VSE PROBAVAM  MOGOČE SM MU RES FUL PREVEČ POPUŠČALA NA ZAČETKU.AMPAK SJ DRUGAČE PA SPLOH NEBI MOGLA KOMUNICIRAT

Caps Lock. Caps Lock!


Že veuser posted image

(odgovor članu ZARA)
Neposredna povezava do sporočila: 80
   RE: mož se noče učiti slovenščino
25.2.2009 7:07:53   
ZARA
Aja, potem se opravičujem, ker nisem brala cele klobase.

_____________________________

This will take some time depending on
your operating sistem and hardware.
(plačano oglasno sporočilo).

(odgovor članu mika)
Neposredna povezava do sporočila: 81
   RE: mož se noče učiti slovenščino
25.2.2009 7:22:29   
MLADAMAMICA
IZVIRNO SPOROČILO: Greenie

Jah to se pa dogaja tudi zaradi tega, ker mi Slovenci preveč podpiramo pripadnike južnih narodov z njihovim jezikom. Npr. če nas nekdo ustavi in nas po bosansko začne spraševati, mu po bosansko odgovarjamo ipd.

Jaz ravno zaradi tega vedno v odgovoru uporabljam slovenski jezik. Ljudem, za katere pa vem, da že dolgo živijo v Sloveniji (npr. določeni sosedje), pa rečem Prosim? Ne razumem... (kar je tudi res, saj sem mlajša generacija, v šoli nisem imela nobenega od južnih jezikov, na hrvaško na morje ne hodim, južnih tv ne gledam ...)

tudi če te anglež upraša za smer? to je pa nacionalizem?

(odgovor članu Greenie)
Neposredna povezava do sporočila: 82
   RE: mož se noče učiti slovenščino
25.2.2009 7:28:21   
mika
IZVIRNO SPOROČILO: MLADAMAMICA

tudi če te anglež upraša za smer? to je pa nacionalizem?


Ma ne, ni nacionalizem, samo večvrednostni kompleksuser posted image

(odgovor članu MLADAMAMICA)
Neposredna povezava do sporočila: 83
   RE: mož se noče učiti slovenščino
25.2.2009 7:29:50   
MLADAMAMICA
IZVIRNO SPOROČILO: Cveka30

še nekaj, kaj se dogaja doma za zaprtimi vrati me prav nič ne briga, ko pa nekdo pride na javno mesto in ti nekaj začne govoriti v obraz, kako naj jaz vem, da mi ne grozi da me bo ubil, če pa ga ne razumem, ne govorim o turistih, govorim o ljudeh, ki v Sloveniji živijo že dalj časa! 

ok, pretiravat pa ni treba. tudi kitajca ne razumeš, pa opaziš kdaj si v življenski nevarnosti in kdaj te želi nekaj vprašati. ampak ve bi se lažje sporazumele s kitajcem kot z bosancem. definitivno

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 84
   RE: mož se noče učiti slovenščino
25.2.2009 7:32:30   
Anonimen
vevericica, imam idejo:
koti bo hotel kaj povedati, ga ignoriraj, ce ne vidis, da se vsaj malo trudi.Lahko naredita slovenski dan 1x ali vecx v tednu. to, da ljudje, ki so priseljeni v slovenijo, nocejo govoriti slovensko(ne mislim pravilno, slovnicno slovenscino)ali se vsaj trudijo prilagoditi se mi zdi poplnoma nesprejemljivo. potem pa jokajo da so bili izbrisani in podobno. ce bi blo po mojem, bi dala prvi pogoj za pridobitev slovenskega drzavljansta vsaj osnovno znanje slovenskega jezika.
moja mami je madzarka. pred vec kot 30-imi leti se je s trebuhom za kruhom preselila u slovenijo. nikoli ni obiskovala nobenih tecajev, pa odkar pomnim( stara sem 30 let)
govori lepo tekoce slovensko.celo tako, da mi je lahko veliko pomgala v osnovni soli pri predmetu slovenscine.
pa mislim, da se madzarski jezik veliko veliko vec razlikuje od slovenskega kot bosanski.
ne daj se , vevericka, poizkusi tako kot sem napisala zgoraj.user posted image

(odgovor članu MLADAMAMICA)
  Neposredna povezava do sporočila: 85
   RE: mož se noče učiti slovenščino
25.2.2009 7:51:50   
MLADAMAMICA
IZVIRNO SPOROČILO: nya
reč mu, naj se ne pogovarja z malo, če se ne misli v slovenščini - no, šalo na stran, ampak res, če mi gre kaj bolj na živce kot to, da se starši ne zavedajo posledic, ki jih nardijo svojim otrokom - samo ga boš pa težko pripravila do tega - ker je le južne krvi - in žal oni majo zmeraj prav

kakšne posledice bo otrok imel, če bo govoril dva jezika? jaz sem se doma "učila" bosansko, v šoli, vrtcu, s prijatelji,... pa sem govorila slovensko. in znam oba jezika in zato nisem čutila nobene škode.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 86
   RE: mož se noče učiti slovenščino
25.2.2009 7:53:53   
MLADAMAMICA
IZVIRNO SPOROČILO: nya
IZVIRNO SPOROČILO: tweed

Mislim, da Vas večina goji zelo negativen odnos do "južnjakov", kot jih imenujejo nekatere..., zato takšni odgovori.

Pa prosim, ne se spravljat na uporabnico, ki je napisala par slovničnih napak. Jaz sem slavist pa mi na kraj pameti ne pade, da grem kritizirat vaše umetnine...


jaz nisem nikogar kritizirala

in ne gojim negativnega odnosa, sam me pa moti, ko tak starš pride v šolo, pa se niti ne potrudi - mene ne moti polomljena slovenščina, tako vsaj veš, da se človek trudi - moti me odnos - in lepo prosim, poznam jih kar nekaj, ki niti besede ne spregovorijo slovensko - iz principa
v takih primerih se vprašam, ali bi npr v avstriji, nemčiji... kaki drugi državi tudi tko ravnal

da, moja babi je v švici že 40 let, pa nezna nemško razen par besed

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 87
   RE: mož se noče učiti slovenščino
25.2.2009 7:54:43   
MLADAMAMICA
IZVIRNO SPOROČILO: veveričica
skupaj sva zaradi ljubezni  in državljanstva nima

tu ni dovolj ljubezni, če tebe moti njegov in njega moti tvoj jezik

(odgovor članu veveričica)
Neposredna povezava do sporočila: 88
   RE: mož se noče učiti slovenščino
25.2.2009 7:57:42   
hrchy
Vevericka, brez zamere, ampak slisali smo samo tvojo plat zgodbe in tvojo skrb.
Ampak mene poleg tega zanima, kaksen je njegov pogled na stvar...? Kaksni so razlogi, da ne zeli zapustiti svojega jezika?

(odgovor članu MLADAMAMICA)
Neposredna povezava do sporočila: 89
   RE: mož se noče učiti slovenščino
25.2.2009 9:27:03   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: veveričica

ZELO ŽALOSTNO JE ,DA ME NEKATERE OBSOJATE ZARADI PRAVOPISA KAKOR DA SEM NA NEKEM IZPITU.LEPO SEM PROSILA ZA KAKŠNO MNENJE NE PA  ZA RAZNE ŽALITVE IN CELO O NEKIH PROVOKACIJAH JE GOVORA.TUKAJ JE JAVNI FORUM IN NE MISLIM NIKOMUR POLAGAT RAČUNE ČE MI KDO KAJ PAMETNEGA SVETUJE HVALA MU ČE MI NE  ME NAJ NE OBSOJA.NEVEM ALI STE VSE TAKO POPOLNE.**** ZA INFORMACIJO KAJ TI NI JASNO MOŽ FANT.JA PRAVOSLAVNE VERE JE IN NEVEM KJE BI OTROKA KRSTILA.NI MOJ MOŽ NA PAPIRJU ČE TI TO NI JASNO.DA TI RAZLOŽIM.IN NE POTREBUJEM TVOJIH KOMENTARJEV KER NAJBRŽ TUDI TI SAMA NISI POPOLNA.


Najprej bi te prosila da se nehas dret name!!! Nadalje nikjer nisem nikdar rekla da sem popolna niti ni govora o meni v tej temi, zato me prosim ne tlaci noter.

Sedaj pa tisto bolj pomembno:

Ker si morda nova na tem forumu ne ves da se pojavlja neka oseba, ki se kar naprej nekaj zmisljuje. Enkrat je prijavljena pod riba in ima starega otroka 2 mesca na drugi temi pa je noseca in tako naprej , ko jo uporabnice razkrijejo se prijavi pod novim imenom kot naprimer kokosova palmica in spet ista zgodba na eni temi je noseca na drugi je ravno po spontanem splavu...

Zato je popolnoma logicno da sem najprej pomislila glede na to da pises,da je fant nekje pa da sta porocena in da je moz, da je to spet ta uporabnica.


Upam, da je sedaj jasno...

(odgovor članu veveričica)
  Neposredna povezava do sporočila: 90
   RE: mož se noče učiti slovenščino
25.2.2009 9:32:47   
El Bandi
IZVIRNO SPOROČILO: mika

IZVIRNO SPOROČILO: ZARA

IZVIRNO SPOROČILO: veveričica
PA KAJ JE ZDAJ TO ŽENSKE.A MI NEBI NOBENA POMAGALA REŠITI  MOJ PROBLEM.MOJ DEC JE RES TRMAST IN NOČE SE UČIT IN PIKA.VSE PROBAVAM  MOGOČE SM MU RES FUL PREVEČ POPUŠČALA NA ZAČETKU.AMPAK SJ DRUGAČE PA SPLOH NEBI MOGLA KOMUNICIRAT

Caps Lock. Caps Lock!




Prvo: Bosanci so trmasti kot biki. Ce ga se vzdrzujes in uziva potem ga res nebos pripravla da se gre ucit. Ce se noce ucit pa se nerabi. Tudi drzavljanstva nebo dobil, saj mora opravit tecaj slovenscine.
Drugo: Otrok nebo nic zbegan zaradi dveh jezikov. Ti govori s tamalo slovensko, on pa naj z njo bosansko. Je ze lepo da zna otrok oba materina jezika, ce sta zakona mesana. Tudi nasa tamala govori ze pri 3 letih cisto oba jezika. Tako da to ni problem. Problem je samo tvoj desc.

(odgovor članu mika)
Neposredna povezava do sporočila: 91
   RE: mož se noče učiti slovenščino
25.2.2009 9:33:28   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Misek

IZVIRNO SPOROČILO: Lenck
Saj ne zamerim, in nisi mi stopila na žulj, in strinjam se, da je tule (okrepljeno v tvojem citatu) mera prekoračena.
Samo včasih se mi zdi, da se Slovenci čutimo/te strašno ogroženi od vsega drugačenga, tudi v primerih, ko se nas to sploh ne tiče, recimo pri zasebni rabi jezika, in pa, da imamo pogosto dvojna merila, ena za recimo angleško govoreče tujce, ki so pri nas po možnosti še v javni funkciji, druga pa za nekdaj "bratske narode", ali kako se je že reklo. Se pa strinjam, v javni sferi se pač moraš prilagoditi kraju, kjer si, kraj se tebi ne bo. In če se ne, imaš sam večje težave.


Pod to se podpisem.

Se pa spomnim enega gospoda, delavca na slo zeleznicah, ki je prav lepo razlozil zakaj ne zna slovensko, ceprav je ze 30 let v Sloveniji. Zgodba je sla nekako tako: prisli so nas z avtobusi iskat, kdo bi sel na delo v Slovenijo. Odlocil sem se in sem sel. V podjetju je vecina navadnih delavcev iz istega govornega podrocja, pa se pogovarjamo "po nase". Zivim v samskem domu, kjer se tudi pogovarjamo "po  nase". V trgovini me zadosti razumejo (ali me nihce nic ne vprasa, ne jaz njih, enostavno kupim kar potrebujem). In sedaj mi povejte kje bi se naucil slovenscine in cemu.

BTW: prosim v s/h/b jeziku pomeni - beracim. In od tod izvira veliko sal na ta racun. Niso vedno pikre niti hudobne. Vcasih bi nekdo rad navezal stik, pa to naredi precej nespretno ali celo neumno.


Jaz bi mu odgovorila: Obstajajo tecaji.

Samo stvar ni v tem ali on za zivljenje potrebuje znanje slovenskega jezika ampak ali ga zeli znati.
Ker ta delavec seveda lahko lepo zivi, brez da zna slovensko in ocitno ne cuti potrebe po tem da bi se je ucil.

(odgovor članu Misek)
  Neposredna povezava do sporočila: 92
   RE: mož se noče učiti slovenščino
25.2.2009 9:35:33   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: mayflower

Meni je hecno to, da naši "bosanci", ki živijo na vasi, lepo govorijo slovensko. Da ne govorim o njihovih otrocih, ki hodijo v vaško šolo- obvladajo dialekt v nulo. Greš pa v mesto- tukaj pa, ko da si se znašel v Srbiji ali Bosni. Najbolj me pa ob živce spravi muzika iz avta na ves glas sredi NGoriceuser posted image


Se pravi, da jaz, ki zivim v tujini... ne smem poslusat slovenske glasbe??user posted image user posted image

(odgovor članu mayflower)
  Neposredna povezava do sporočila: 93
   RE: mož se noče učiti slovenščino
25.2.2009 9:39:41   
tweed
IZVIRNO SPOROČILO: ****
Ker ta delavec seveda lahko lepo zivi, brez da zna slovensko in ocitno ne cuti potrebe po tem da bi se je ucil.


user posted image  Si me spomnila na oglas v časopisu, ko je GP Vegrad pred leti iskalo delavce, je bil pogoj znanje albanskega jezika (in ne slovenskega)...
Glede na to, da shaja s svojim jezikom vsepovsod brez težav, ker ga vsi, ki smo starejši od 25 let, razumemo brez težav, bi rekel, da ni samo trmast, ampak ne čuti potrebe... Kar je sicer žalostno, da se niti za lastno družino ne bi trudil....

Veveričica, žal ga prisilit ne moreš, poskusi ga res samo zmotivirati...

_____________________________

Vsak dogodek je pozitiven iz določene perspektive.
Neli se je to poletje naučila plavat brez rokavčkov...
Rea pa se potopi pod vodo in vstane z nasmeškom...

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 94
   RE: mož se noče učiti slovenščino
25.2.2009 9:40:05   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: nya

IZVIRNO SPOROČILO: veveričica

PA KAJ JE ZDAJ TO ŽENSKE.A MI NEBI NOBENA POMAGALA REŠITI  MOJ PROBLEM.MOJ DEC JE RES TRMAST IN NOČE SE UČIT IN PIKA.VSE PROBAVAM  MOGOČE SM MU RES FUL PREVEČ POPUŠČALA NA ZAČETKU.AMPAK SJ DRUGAČE PA SPLOH NEBI MOGLA KOMUNICIRAT


glej, postavi ga pred dejstvo - živite v Sloveniji, otrok bo šel v slovensko šolo in če bo imel pomešan besedni zaklad, bo otrok najbolj nastradal - je pa res, da poznam veliko ljudi, kjer so starši govorili dom srbsko, pa so otroci znali slovensko zelo dobro

reč mu, naj se ne pogovarja z malo, če se ne misli v slovenščini - no, šalo na stran, ampak res, če mi gre kaj bolj na živce kot to, da se starši ne zavedajo posledic, ki jih nardijo svojim otrokom - samo ga boš pa težko pripravila do tega - ker je le južne krvi - in žal oni majo zmeraj prav


Kaksne posledice pa so to?

Veliki govori pri 14 letih tekoce slovensko, arabsko, anglesko in ze 3 leto se uci se nemsko..

2 in pol letnica govori slovensko in arabsko in pa po potrebi tudi anglesko.

Mali pa se ne govori user posted image .

Nisem vedela da je to slabo ce clovek govori vec jezikov in da zna imeti otrok zaradi tega tezave??

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 95
   RE: mož se noče učiti slovenščino
25.2.2009 9:47:08   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: tweed

IZVIRNO SPOROČILO: nya

reč mu, naj se ne pogovarja z malo, če se ne misli v slovenščini - no, šalo na stran, ampak res, če mi gre kaj bolj na živce kot to, da se starši ne zavedajo posledic, ki jih nardijo svojim otrokom - samo ga boš pa težko pripravila do tega - ker je le južne krvi - in žal oni majo zmeraj prav


Ma ni res punce. Zelo pomembno za otroka je, da če oče ne zna dobro slovensko, naj govori "svoj" jezik z otrokom, saj ga bo s svojo polomljeno slovenščino še bolj zmedel. V vseh dvojezičnih družinah se starši bojijo, kako bo otrok zmogel to ločevati, pa moram povedati, da kolikor jih poznam, še noben otrok ni imel težav. Punca v francosko-slovenski družini je znala pri 3 letih več francosko kot njena mama...

Mislim, da Vas večina goji zelo negativen odnos do "južnjakov", kot jih imenujejo nekatere..., zato takšni odgovori.

Pa prosim, ne se spravljat na uporabnico, ki je napisala par slovničnih napak. Jaz sem slavist pa mi na kraj pameti ne pade, da grem kritizirat vaše umetnine...


Z tistim kar sem odebelila se zelo strinjam. Oce se mora z otrokom pogovarjat samo srbsko. Ker je za otroka pomebno da ve od kje prihaja in pa spet ponavlajm vec znas vec veljas.

Ona - vevericka pa naj doma govori z obema tako z otrokom kot z njim samo slovensko in tudi to je ze nek nacin ucenja. Saj ce se partner noce ucit se hoce ali noce uci ze z poslusanjem...




(odgovor članu tweed)
  Neposredna povezava do sporočila: 96
   RE: mož se noče učiti slovenščino
25.2.2009 9:51:25   
tweed
IZVIRNO SPOROČILO: ****
Oce se mora z otrokom pogovarjat samo srbsko. Ker je za otroka pomebno da ve od kje prihaja in pa spet ponavlajm vec znas vec veljas.

Ona - vevericka pa naj doma govori z obema tako z otrokom kot z njim samo slovensko in tudi to je ze nek nacin ucenja. Saj ce se partner noce ucit se hoce ali noce uci ze z poslusanjem...


Sva kar podobnega mnenja, samo eno stvar bi te popravil: oče je bosanec, zato ne bosta govorila srbsko, ampak bosansko. So striktno ločeni...

_____________________________

Vsak dogodek je pozitiven iz določene perspektive.
Neli se je to poletje naučila plavat brez rokavčkov...
Rea pa se potopi pod vodo in vstane z nasmeškom...

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 97
   RE: mož se noče učiti slovenščino
25.2.2009 10:00:09   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Tanja55

IZVIRNO SPOROČILO: Misek

Anglescina ni mednarodni jezik. Mednarodnega jezika ni, je pa res anglescina prav precej razsirjena. In razmisljanje o jeziku, ki ga je treba znat prepogosto vodi v zanemarjanje lastnega jezika. Kolonizacija se zelo uspesno izvaja prav z jezikovno nadvlado.

Spostovanje lastnega jezika se ne sestoji v tem, da se drugim ne bi prilagajal, temvec v tem, da lastni jezik negujes,  Zacetni tecaj slovenskega jezika stane 500 eur. Marsikdo ima toliko place. In ce dejansko ne potrebujes znanje jezika, ce se gre samo za neko kulturno in jezikovno prilagajanje, je logicno pricakovati, da bo raje placo porabil za druzino, za sebe.... kot za kulturno prilagajanje. Z druge strani nasa preljuba drzava se ni vpeljala brezplacne tecaje slovenscine za vse tuje delavce, ki prihajajo v Slovenijo.



Misek ne bit jezna, ampak okrnila sem tvoj tekst ker se z vsem kar si napisala strinjam, ne maram pa dolgih citiranj. Izbrala samo tista dva odstavka, ki ju moram pokomentirat:
Za anglescino lahko reces, da ni mednarodni jezik in trdis, da taksnega jezika ni, vendar pa je anglescina danes lingua franca in kot taksna omogoca sporazumevanje na vseh ravneh na vseh kotinentih. Jezik diplomacije se vedno ostaja francoscina.

Zacetni tecaj ni nujno samo v rangu 500 eur in vec. Jaz bi predlagala, da gre doticni gospod pogledat na SOLT v Ljubljani; do sedaj, kogar sem poslala tja, so bli vsi zelo zadovoljni. So mladi tecajniki, mladi ucitelji, niso pa vsi studentje. Sprejemajo tudi nestudente, prilepim pa tlele link KLIK mogoc bo kaj pomagalo. Cloveka pa nikar silit v neko ucenje jezika, ce sam za to ni pripravljen. Namrec nic kaj ne bo odnesel od tecaja in se bolj bo zafrustriran.

Sprejemanje jezika se dogaja na vecih nivojih in mene zanima ali bere Ekipo ali Sportske novosti, ali gleda sport na slovenskih kanalih ali na hrvaskih/bosanskih? Popolnoma verjamem, da se druzi s svojimi in da se tam najbolje pocuti, ampak sama z njim govori cim vec slovensko in cim vec stvari naj se dogaja v slovenscini. Hitro se je bo naucil, vendar pa zaradi podobnosti med jeziki je tecaj NUJEN ce hoces, da kdaj res zna lepo slovensko. Ker sicer se bo naucil nekaj vmes in potem bo vse skupaj tolko slabse ker ga bodo ljudje gledali kot 'zdaj pa nisi ne tic ne mis'. Vsekakor pa bi bilo zelo lepo, da pokaze pripravljenost, da se uci jezika dezele, kjer zivi. Vsak izgovor, da mu ni treba je zgolj in samo to: izgovor. Arabski pregovor lepo pravi: kdor hoce nekaj narediti, najde pot. Kdor noce, najde izgovor.


Se strinjam z Tanjo55 skoraj do zadnje besede in pa iz lastnih izkusenj.

Pregovor pa se presneto drzi:

Tecaji so res dragi, toda kdor hoce nekaj naredi. Moj moz je sel na tak tecaj na filo faxu, placala sva pa z kreditom.
Zal takrat nisva vedela da obstaja se kje kaj cenejsega...

Naucil se je slovenscine pa ceprav jo midva med seboj ne uporabljava in ceprav nisva imela namena tam ( v Sloveniji ) biti dalj casa in ceprav je delal v okolju kjer so vsi govorili tekoce anglesko...

Midva sva pac mnenja da vec znas vec veljas in pa da je lepo ce se v drzavi v kateri si naucis njihovega jezika saj je to res minimum prilagajanja.



(odgovor članu Tanja55)
  Neposredna povezava do sporočila: 98
   RE: mož se noče učiti slovenščino
25.2.2009 10:02:21   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: tweed

IZVIRNO SPOROČILO: ****
Oce se mora z otrokom pogovarjat samo srbsko. Ker je za otroka pomebno da ve od kje prihaja in pa spet ponavlajm vec znas vec veljas.

Ona - vevericka pa naj doma govori z obema tako z otrokom kot z njim samo slovensko in tudi to je ze nek nacin ucenja. Saj ce se partner noce ucit se hoce ali noce uci ze z poslusanjem...


Sva kar podobnega mnenja, samo eno stvar bi te popravil: oče je bosanec, zato ne bosta govorila srbsko, ampak bosansko. So striktno ločeni...


Hmmm? Verjetno imas prav. Vem da je oce pravoslavec in sem sklepala da je kakor se sami imenujejo Bosanski srb, zato sem namerno napisala srbsko...

Se opravicujem za svoje prehitro sklepanje... torej bosansko. user posted image user posted image

(odgovor članu tweed)
  Neposredna povezava do sporočila: 99
   RE: mož se noče učiti slovenščino
25.2.2009 10:04:32   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: MLADAMAMICA



kakšne posledice bo otrok imel, če bo govoril dva jezika? jaz sem se doma "učila" bosansko, v šoli, vrtcu, s prijatelji,... pa sem govorila slovensko. in znam oba jezika in zato nisem čutila nobene škode.


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu MLADAMAMICA)
  Neposredna povezava do sporočila: 100
Stran:   <<   < Prejšnja stran  2 3 [4] 5 6   Naslednja stran >   >>
Stran: <<   < Prejšnja stran  2 3 [4] 5 6   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Glivična okužba nožnice – pogost vzrok nep...
Čeprav večinoma mine brez posebnosti, je glivična okužba nožnice ali bakterijska vaginoza precej pogost vzrok za neplodn...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Prvomajske počitnice so najlepše ob morju
photo
Odkrijte popolno spomladansko harmonijo v Adrii Ankaran, zeleni mediteranski oazi. Napolnite se z energijo daleč stran o...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?