|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  4 5 [6] 7 8   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: Ali preveč kompliciram?
16.11.2010 15:55:50   
ronja
Na kateri tocki nezaupanja se stars odloci ne pustiti staremu starsu otroka v varstvo - celo cez noc?

Ko pač ne zaupa, da bo ok. Iz bilokojeg razloga.

Kako bos pa ugotovila slednje? Ali res menis, da otrok svoje poglede na svet gradi v nasprotju s starsevskim?

Očitno sem jaz ga. Moja babi, ki mi ni bila v čislih, je bila namreč zelo v čislih mojih staršev.

Ce na pr. jaz ne dovolim svojemu otroku prespat pri babici, ne dovolim, da je z njo brez moje prisotnosti in nadzorstva menis, da bo otrok sam po sebi izjavil, da hoce bit sam z babico? Ali, da bo na vprasanje: hoces biti sam z babico odgovoril potrdilno?

Otrok niti ne ve, a nečesa ne dovoliš ali so "druge okoliščine", kot pri tebiuser posted image . Otrok ve, da še ni bil in če ga boš vprašal, če hoče it, ti bo normalen otrok povedal to, kar želi: ali bi probal ali pa ne. Kot še ni bila nobena na vrtcu v naravi in predno bo šla, jo bomo vprašali, če hoče it in ja, seveda pričakujem, da se bo sama odločila in si želim, da bi šla. Silili je pa ne bomo. Baje je to tudi čisto ok taktika, vsaj v vrtcu so jo priporočili. Ne vem, zakaj naj bi bilo pri babici kaj drugače - saj tudi vzgojitejlicam zaupam, pa jo bomo vseeno prej vprašali, če hoče it, pa še priporočili so to!

Prav zivo me zanima. Sta tvoja starsa cakala, da si povsem samostojno izrazila zeljo po blizini z eno babico in neblizini z drugo?

ne, nihče me ni nič vprašal in to se mi zdi narobe. Prespala sem večkrat pri tisti, ki mi ni bila ok, ker je "tafajna" žal prehitro umrla.

Odnos bodo vsekakor sami gradili, vseeno pa staršu ni treba dat otroka nekam, če ne zaupa, tudi če bojo super gradili odnos. Vsak človek je svoja oseba in ima svoje pravice: tako starš kot otrok.

Babica ne bi prav vsega pocela s svojim vnukom - okopala bi se skupaj

Kot sem napisala: vsak ima nekje mejo - tebi kopanje ni tako intimno, da bi se spraševala okoli tega, meni pač je.

Ja od rojstva sta bili brez plenic.

Torej ti je jasno, kdo je rit brisal tako malemu otroku - babice so s kahlo začele malo kasneje, vsaka takrat, ko si je sama želela.

Kec je, da zna povedat tudi ce te ni zraven. In babica zna vprasat : ce te babi previt ali dedi, pa otrok nakaze in pokaze...

Zna, ampak že 100tič - ni nujno, da upošteva.

Ni fora v kontroli, ampak v posledicah. Sama nisem najprej ničesar kontrolirala, posledice so bile pa zelo zoprne za vse. Zato ne dajem nasvetov, da "ne kompliciraj", ker se pač meni ta taktika ni najbolje obnesla.

Ena mi je bila večinoma zoprna, (in mi je še vedno user posted image ), druga ne. Pa kaj. Saj svet ni omejen samo na rožnato verzijo. Saj ne živimo v vakuumu samo sprejemljivega.

Sem zagovornik tega, da je v življenju čisto dovolj neprijetnosti, da ni treba, da si jih še sami delamo: zakaj bi torej silila otroka v nekaj? Zakaj bi se ti MORALA kopat z babico, ki ti je antipatična? Zato ne bi bila nič boljša, samo brezveze bi se matrala.

umpalumpa, vsak po svoje ptiček pojeuser posted image


_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu Frodo Bisagin)
Neposredna povezava do sporočila: 126
   RE: Ali preveč kompliciram?
16.11.2010 18:57:17   
liliana
Urssi pa pravi, da se je dete skopalo z babico (sicer ne z njo v isti banji).....se je pa imelo baje zelo lepo......in dete ne bi uživalo intimnih trenutkov z babico, če ga mama ne bi silom prilike vrgla v ogenj.....

(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 127
   RE: Ali preveč kompliciram?
16.11.2010 21:07:06   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: ronja

Ko pač ne zaupa, da bo ok. Iz bilokojeg razloga.


No v tem primeru stars ocitno zaupa in da otroka na spanje starim starsem.


Očitno sem jaz ga. Moja babi, ki mi ni bila v čislih, je bila namreč zelo v čislih mojih staršev.


Ne govorimo o cislanju govorimo o ustvarjanju intimnega odnosa. In ti si imela priliko ustvarit intimni odnos z obema babicama. Nihce pac ne zagotavlja, da ce bo otrok pri babici, da bo imel z njo blizek in intimen odnos, mu je pa treba dovolit, da proba...


Otrok niti ne ve, a nečesa ne dovoliš ali so "druge okoliščine", kot pri tebiuser posted image . Otrok ve, da še ni bil in če ga boš vprašal, če hoče it, ti bo normalen otrok povedal to, kar želi: ali bi probal ali pa ne. Kot še ni bila nobena na vrtcu v naravi in predno bo šla, jo bomo vprašali, če hoče it in ja, seveda pričakujem, da se bo sama odločila in si želim, da bi šla. Silili je pa ne bomo. Baje je to tudi čisto ok taktika, vsaj v vrtcu so jo priporočili. Ne vem, zakaj naj bi bilo pri babici kaj drugače - saj tudi vzgojitejlicam zaupam, pa jo bomo vseeno prej vprašali, če hoče it, pa še priporočili so to!


Primerjati odhod na tabor z vrtcem in odhod k babici je... recimo temu neprimerljivo.
Vendar ce so nasveti iz vrtca tako splosno uporabni bi bilo smiselno otroka vprasati ali bo: hodil v vrtec, jedel zelenjavo, sel pravocasno spat... dodaj po izbiri...seveda pricakujes, da se bo sama odlocila in si zelim, da bi hodila v vrtec, jedla zelenjavo sla praviocasno spat, odpovedala se risankam... Siliti jo pa ne gre.
BTW: zakaj jo ne vprasas ali si zeli tako lepo televizijo in kup zanimivih risank vsak dan?


Odnos bodo vsekakor sami gradili, vseeno pa staršu ni treba dat otroka nekam, če ne zaupa, tudi če bojo super gradili odnos. Vsak človek je svoja oseba in ima svoje pravice: tako starš kot otrok.


Ce bi otrok bil zadosti preudaren ne bi bil otrok in starsev ne bi potreboval. Vsi bi bili takoj po rojstvu polnoletni. In zelo veliko bi jih koncalo osnovno solo....


Babica ne bi prav vsega pocela s svojim vnukom - okopala bi se skupaj

Kot sem napisala: vsak ima nekje mejo - tebi kopanje ni tako intimno, da bi se spraševala okoli tega, meni pač je.


Moram te popravit. Zame je kopanje izjemno intimna zadeva. Pa mi je tudi normalna, tako kot mi je normalno, da me otrok vidi nago.


Torej ti je jasno, kdo je rit brisal tako malemu otroku - babice so s kahlo začele malo kasneje, vsaka takrat, ko si je sama želela.


To je tvoj primer. Tukaj ne govorimo o tebi.


Kec je, da zna povedat tudi ce te ni zraven. In babica zna vprasat : ce te babi previt ali dedi, pa otrok nakaze in pokaze...

Zna, ampak že 100tič - ni nujno, da upošteva.


To je tvoja izkusnja. Moja izkusnja je, da babice imajo dovolj takta in sposobnosti, da prepoznajo in pozitivno reagirajo na otrokovo stisko.  Ker ce babici ne bi toliko zaupala ne bi pustila otroka prespati pri njej - kar v primeru o katerem se pogovarjamo drzi.
Ne mores govoriti  o urssi, ki je zaupala babici in utemeljevati s tvojim primerom, ko babici nisi zaupala.


Ni fora v kontroli, ampak v posledicah. Sama nisem najprej ničesar kontrolirala, posledice so bile pa zelo zoprne za vse. Zato ne dajem nasvetov, da "ne kompliciraj", ker se pač meni ta taktika ni najbolje obnesla.


Meni se je obnesla taktika "ne kompliciraj" in potem se strinjas, da sem upravicena do dajanja takih nasvetov ? :)


Sem zagovornik tega, da je v življenju čisto dovolj neprijetnosti, da ni treba, da si jih še sami delamo: zakaj bi torej silila otroka v nekaj?


V nobenem trenutku nihce ni rekel, da bi bilo potrebno otroka silit. treba mu je pustiti moznost, da proba. kako ves, da ga "silis", ce niti ne ves kako otrok na dolocen dogodek reagira. Znova bom  poudarila - v primeru ko mama zaupa babici, da bo tudi cez noc dobro poskrbela za otroka in je ocitno presodila, da otrok povsem lepo 
"prenasa" babico.

 
Zakaj bi se ti MORALA kopat z babico, ki ti je antipatična? Zato ne bi bila nič boljša, samo brezveze bi se matrala.


Ronja, ne govorimo o tebi in tvoji babici, ceprav ti je ta babica ocitno pustila mocan pecat. 
Cisto iz radovednosti - ali sta ta tvoja babica  in ronjina babica, ki jo drzi v rokah kljub temu, da se dete dere na vse kriplje, mama in hci?


_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 128
   RE: Ali preveč kompliciram?
16.11.2010 21:10:36   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: liliana

Urssi pa pravi, da se je dete skopalo z babico (sicer ne z njo v isti banji).....se je pa imelo baje zelo lepo......in dete ne bi uživalo intimnih trenutkov z babico, če ga mama ne bi silom prilike vrgla v ogenj.....


Super za otroka, za babi in za mami. user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 129
   RE: Ali preveč kompliciram?
17.11.2010 8:20:55   
mateyka
Vendar ce so nasveti iz vrtca tako splosno uporabni bi bilo smiselno otroka vprasati ali bo: hodil v vrtec, jedel zelenjavo, sel pravocasno spat... dodaj po izbiri...seveda pricakujes, da se bo sama odlocila in si zelim, da bi hodila v vrtec, jedla zelenjavo sla praviocasno spat, odpovedala se risankam... Siliti jo pa ne gre.


ti, jaz sem jo pa vse te stvari vprašala. in je šla v vrtec, ker je hotela sama. tudi zelenjavo doma konzumira, ko ji paše (prisilit je itak ne morem - lahko poje ali pa je lačna), spat se spravi sama  ali pa greva skupaj "ležkat" (jo vprašam in ima to rada), risanke gleda ko reče da bi in če je prost računalnik, ji večinoma ugodimo, drugače pa razume in sprejme, da mami ali pappa delata in ne more..
v glavnem takle mamo - "preudarnega" otroka? user posted image

meni se zdi, da je spraševanje fina stvar, ker je potem, ko šteka kaj se dogaja, veliko manj upiranja ali negodovanja, trme, jeze ipd. se mi zdi, da so bolj vključeni in še proces kako družina funkcionira jim privzgajaš s tem - razlaga kako in zakaj določene stvari.. itd. in ne samo, to naredi, tisto pojej.. malo bolj konceptualen pristop v glavnem user posted image

Cisto iz radovednosti - ali sta ta tvoja babica in ronjina babica, ki jo drzi v rokah kljub temu, da se dete dere na vse kriplje, mama in hci?


če smem - mislim, da ne. govorila je o tašči (ta babica, ki drži dete, kljub temu da se dere na vse kriplje).

< Sporočilo je popravil mateyka -- 17.11.2010 8:21:25 >

(odgovor članu Frodo Bisagin)
Neposredna povezava do sporočila: 130
   RE: Ali preveč kompliciram?
17.11.2010 8:32:54   
liliana
Kaj pa takrat, ko gre otrok v šolo.......user posted image  In ti na vrašanje "Bi šel v šolo?" odgovori, "Ne.".....

(odgovor članu mateyka)
Neposredna povezava do sporočila: 131
   RE: Ali preveč kompliciram?
17.11.2010 9:44:44   
skuštrana
Kaj pa takrat, ko gre otrok v šolo.......user posted image In ti na vrašanje "Bi šel v šolo?" odgovori, "Ne.".....



Ja, točno tole se jaz sprašujem...Ker imam dobro prijateljico, ki svoje otroke vzgaja (je vzgajala) tako. Sredi poletja so hodile okoli v zimskih oblekah, ker so si tako izbrale. Niso šli na rd, ker punca ni hotela it...,ni šla v vrtec ker ji ni bilo všeč,...  Ampak sedaj je tamala stara 5 in pol, pred vstopom v šolo, pa jo je malo začelo skrbeti kaj bo, ko pride ta čas...Letos je dala tamalo v vrtec, ampak punca noče hodit. In kaj sedaj? Jo pač prisili, moraš in gotovo, ker drugo leto bo MORALA v šolo hočeš nočeš. Nobena skrajnost ni dobra, ker nekatere stvari je pač treba.

No, skupno kopanje z babico ni všteto tega NI treba user posted image


_____________________________

Ne brinite što vas djeca uvijek ne slušaju, brinite se zbog toga što vas neprekidno promatraju (R. Fulghum)

"A clean house is a clear sign of a wasted life"

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 132
   RE: Ali preveč kompliciram?
17.11.2010 10:01:34   
mateyka
IZVIRNO SPOROČILO: liliana
Kaj pa takrat, ko gre otrok v šolo.......user posted image  In ti na vrašanje "Bi šel v šolo?" odgovori, "Ne.".....


naša sicerve da bo šla v šolo. ker bo tam kakala v školjko user posted image ok, mamo ene psihološke prepreke atm okoli kakanja na wc, ampak delamo na tem user posted image tudi prek šole user posted image

v bistvu je "spraševanje" dosti odvisno od pristopa. ona ve (povedali smo ji), da vsi otroci, ko zrastejo, grejo v šolo. in da bo ona tudi zrasla in bo lahko šla v šolo, da se bo učila kot pappa (pappa študira jezike) in da bo lahko delala razne stvari, ki jih delajo šolarji.
in mogoče ste me narobe razumele - nikjer nisem rekla, da se vedno ravnamo po odgovoru (v smislu, če jo vprašamo in je odgovor NE, da ga vedno upoštevamo). vprašanje je tam kdaj tudi zato, da se razloži situacija, da se pove podrobno zakaj se kaj mora in kako to funkcionira. to ne pomeni, da otrok z "napamet" odgovorom lahko izbira. veš kolikokrat sem jo vprašala ali bi to in to (pa še nikoli ni npr. probala te hrane ali delala te stvari,se igrala tega.. itd) in mi je rekla NE. pa sva debatirale zakaj ne in zakaj je to recimo ok stvar. gre se za to da (kakor sem že prej napisala) so stvari bolj smiselne za otroka - imajo nek koncept, ki je vpet v življenje in lažje razumejo zakaj določene stvari počet/delat, zakaj so dobre itd. in na tak način velikokrat NE stvar postane DA na zelo fluiden način, da se tako izrazim - brez trenja. user posted image

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 133
   RE: Ali preveč kompliciram?
17.11.2010 10:20:04   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: mateyka

Vendar ce so nasveti iz vrtca tako splosno uporabni bi bilo smiselno otroka vprasati ali bo: hodil v vrtec, jedel zelenjavo, sel pravocasno spat... dodaj po izbiri...seveda pricakujes, da se bo sama odlocila in si zelim, da bi hodila v vrtec, jedla zelenjavo sla praviocasno spat, odpovedala se risankam... Siliti jo pa ne gre.


ti, jaz sem jo pa vse te stvari vprašala. in je šla v vrtec, ker je hotela sama. tudi zelenjavo doma konzumira, ko ji paše (prisilit je itak ne morem - lahko poje ali pa je lačna), spat se spravi sama  ali pa greva skupaj "ležkat" (jo vprašam in ima to rada), risanke gleda ko reče da bi in če je prost računalnik, ji večinoma ugodimo, drugače pa razume in sprejme, da mami ali pappa delata in ne more..
v glavnem takle mamo - "preudarnega" otroka? user posted image


Ce bi sli prav v praksi preverjat bi se naslo kar lepo stevilo stvari o katerih ne sprasujes niti dovolis, da otrok odloca. Ne bom zahajala v vrste vprasanja - vprasanje, ki ima alternativo in vprasanje, ki nima alternative. Toliko se bom tega dotaknila, kolikor je IMO potrebno, da se nekaj razcisti. Ce otroka vprasas ali bos jedel zelenjavo, v ozadju ima vec moznosti oz. posledic - ce ne bo jedel zelenjavo ne bo dobil nic drugega za jesti; ga bo hrana ( zelenjava) cakala dokler ni toliko lacen, da jo bo pojedel, ...... ce ne bo zelenjave lahko poje puding, cokolado; mama mu pripravi drugo hrano po zelji...
Sele ko bi imel otrok vse opcije odprte bi se videla njegova "preudarnost". za razliko od "vasih" jaz nimam "odraslega" otroka, ki se zaveda svega in svasta in sam doloca kako bo jedel zelenjavo ali sadje, pa ce mu ponudim moznost vplivanja na izbor hrane prej in pogosteje izbere sladkarijo kot zelenjavo; v solo vsake toliko ne bi sel ( pa je sicer navdusen nad solo), v kinu bi bil vsak dan...
Z druge strani, vprasanja z vodenim odgovorom niso pravzaprav vprasanja, ker ne vkljucujejo moznost za dejansko izbiro. In res menis, da kaksen otrok, ki se ni slisal ali zvedel za bolnico ne bi rekel, da bi rad sel v bolnico.... morda samo zato ker mama tako navduseno vprasa in se smehlja... otrok komot sklepa ( in dejansko sklepa), da je bolnica v tem primeru nekaj super zabavnega in oh in sploh. Na taksen nacin starsi vplivamo na otroke. Moj sin bombonov ni jedel do 6. leta in se sedaj jih ne mara - ker sem ob vsaki priliki ko so bili bomboni v vprasanju "pokala frise" kot da bom bruhala. In ga je takoj pljunil ven. Vem, da so mu dobri kot so vsakemu otroku, jih pa ne mara ker sem mu jaz kot stars vgradila pomisleke (iznicila uzitek) ob bombonih. In ce ga sedaj vprasas ce bo bombon in ko ga bo odklonil, to ni njegova preudarnost ali karkoli "supertruperpametenotrokpo naravi" ampak je del procesa vzgoje in rezultat starsevskega dela, usmerjanja, napeljevanja itn...

Tako, da se vrnem na temo direktno - ce bos otroku privzgojil, da je golota nekaj nesprejemljivega in kopanje z drugim druzinskom clanom nekaj nesprejemljivega bo za njega tudi tako. Zaradi privzgojenega. Pravzaprav mu odvzames moznost, da dejansko sam izbira kaj mu je vsec in kaj ne - kar z druge strani kao zagovarjate - naj sam pove. Bo kot moj sin o bombonih, pa bodo mamice cvetele - saj sem vedala , da se z njo ne bi kopal.... Sprenevedanje u iber.

Sprasevanje je sicer dobra pedagoska "finta". Mi se tudi o vsem sprasujemo , se pa strinjamo, da bo tako kot rece mama. Pa ne silim, samo vprasam.  Vrtec... vprasaj otroka ali bi zelel, da ostanes doma in ne hodis vec v sluzbo... vprasaj ga, ce zeli da mu vsak dan skuhas tocno tisto kar si zazeli...

Primer risank je bil za Ronjo - ker sploh nima televizije, ker meni, da to ni dobro, tudi zaradi otrok. Ni mi pa jasno ali se sprenevedamo ali resnicno se ne dojema kaj naj bi primeri pomenili. Pa mocno dvomim, da otroci ne bi bili za risanke in televizijo.

meni se zdi, da je spraševanje fina stvar, ker je potem, ko šteka kaj se dogaja, veliko manj upiranja ali negodovanja, trme, jeze ipd. se mi zdi, da so bolj vključeni in še proces kako družina funkcionira jim privzgajaš s tem - razlaga kako in zakaj določene stvari.. itd. in ne samo, to naredi, tisto pojej.. malo bolj konceptualen pristop v glavnem user posted image


Rahlo si zasla. Niker nisem govorila o komadiranju. Govorim o dopuscanju moznosti, da se otrok sam odloca oz. da se mu dovoli izprobat stvari, ki za njegovo zdravlje (mentalno in fizicno) niso nevarne, lahko so pa zelo ugodne po pocutje, custveno in mentalno zdravlje. Ali se ne bi strinjala, da je za otroka najlepse, ce ima vec ljudi v svojem intimnem krogu? Na trenutke se zazdi, kot, da vnuki ne bi smeli imeti radi svojih babic oz. so babice osebe za imeti rad drugega reda (pravzaprav tistega reda kakor jih postavljajo starsi - meni ni vsec, potem tudi otroku ne more/ne sme biti vsec).

_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu mateyka)
Neposredna povezava do sporočila: 134
   RE: Ali preveč kompliciram?
17.11.2010 10:21:31   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: liliana

Kaj pa takrat, ko gre otrok v šolo.......user posted image  In ti na vrašanje "Bi šel v šolo?" odgovori, "Ne.".....


PeRRfektnim otrokom se to ne dogaja:) Oni se zavedajo pomena izobrazbe in svojih dolznosti. Pravzaprav vsa bremena z zadovostvom sprejemajo ker vedo, da je to za njihov boljsi jutri .... (ne vem ali bi dala smejcka ali jokca) ...

_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 135
   RE: Ali preveč kompliciram?
17.11.2010 10:36:22   
Naja31
IZVIRNO SPOROČILO: mateyka


ti, jaz sem jo pa vse te stvari vprašala. in je šla v vrtec, ker je hotela sama. tudi zelenjavo doma konzumira, ko ji paše (prisilit je itak ne morem - lahko poje ali pa je lačna), spat se spravi sama  ali pa greva skupaj "ležkat" (jo vprašam in ima to rada), risanke gleda ko reče da bi in če je prost računalnik, ji večinoma ugodimo, drugače pa razume in sprejme, da mami ali pappa delata in ne more..
v glavnem takle mamo - "preudarnega" otroka?




A ti to resno?
Majhnemu otroku prepuščaš takšne odločitve?
Kaj pa če otrok reče, da noče v vrtec, ti pa moraš v službo? Ne razumem.
A zvečer se tudi sama odloča kdaj gre spat? In potem je budba tudi do polnoči, če noče prej spat.user posted image

Ma nič čudnega, da so današnje generacije študentov, ko pridejo na faks že čist zblojene.

< Sporočilo je popravil Naja31 -- 17.11.2010 10:37:40 >

(odgovor članu mateyka)
Neposredna povezava do sporočila: 136
   RE: Ali preveč kompliciram?
17.11.2010 10:47:30   
skuštrana
ce bos otroku privzgojil, da je golota nekaj nesprejemljivega in kopanje z drugim druzinskom clanom nekaj nesprejemljivega bo za njega tudi tako.


Priznam da nisem brala vsega, ker se mi zdi da je čisto preveč filozofiranja na tej temi, ampak če jaz svojim otrokom ne dovolim ( načeloma je beseda ne dovolim premočna, ker bi jim mogoče dovolila, ampak bi se mi zdelo bizarno) kopanja v isti banji z babicami in dedki še ne pomeni da jim privzgajam goloto kot nekaj nevsakdanjega... Lahko govorim o najstarejši ker je sedaj že toliko stara da se to da - nima nobenih predsodkov o goloti, pa se ni nikoli kopala v banji skupaj s starimi straši. Lahko bi celo rekla, da je preveč svobodna kar se tega, ker bi poleti non stp nagica okoli hodila. Ji komaj dopovemo da se to pač ne spodobi in ji ne dovolim, da naga skače po nenudističnem kampu, da gre nag v trgovino, da... Pa da ne more it lulat kar sredi mesta na trato. Prav tako ji ni bilo čudno ko se je poleti en moški malo zabunil in je v nenudističnem kampu hodil nagec user posted image user posted image Oz. se nag vozil na kolesu, ma, sploh ga ni opazila... Sem ga pa jaz user posted image
Ba


_____________________________

Ne brinite što vas djeca uvijek ne slušaju, brinite se zbog toga što vas neprekidno promatraju (R. Fulghum)

"A clean house is a clear sign of a wasted life"

(odgovor članu Frodo Bisagin)
Neposredna povezava do sporočila: 137
   RE: Ali preveč kompliciram?
17.11.2010 10:50:04   
mateyka
Sele ko bi imel otrok vse opcije odprte bi se videla njegova "preudarnost". za razliko od "vasih" jaz nimam "odraslega" otroka, ki se zaveda svega in svasta in sam doloca kako bo jedel zelenjavo ali sadje,


no no no, nobeden ni rekel, da imamo odrasle otroke. se jih pa trudimo vzgajat v odrasle. vsak ima svoj vzgojni sistem, ki se mu zdi najbolj učinkovit na določenem otroku. tudi ti user posted image

Z druge strani, vprasanja z vodenim odgovorom niso pravzaprav vprasanja, ker ne vkljucujejo moznost za dejansko izbiro. In res menis, da kaksen otrok, ki se ni slisal ali zvedel za bolnico ne bi rekel, da bi rad sel v bolnico.... morda samo zato ker mama tako navduseno vprasa in se smehlja... otrok komot sklepa
... Na taksen nacin starsi vplivamo na otroke.


saj, preberi si moj naslednji post. "vodena" vprašanja niso primarno namenjena odločanju.

Moj sin bombonov ni jedel do 6. leta in se sedaj jih ne mara - ker sem ob vsaki priliki ko so bili bomboni v vprasanju "pokala frise" kot da bom bruhala. In ga je takoj pljunil ven. Vem, da so mu dobri kot so vsakemu otroku, jih pa ne mara ker sem mu jaz kot stars vgradila pomisleke (iznicila uzitek) ob bombonih.


no, moja tamala jih pa ne mara, pa jih vsi maramo in veselo jemo in cmokamo zraven. user posted image pač ne mara "nobenih" bomonov razen smarties in čokolade. samo to je od sladkarij. od vedno. pa jih nikoli nismo omejevali niti namigovali, da so zanič. vidiš, kakor sem rekla zgoraj - vsak ima svoj vzgojni sistem, ki se mu zdi najbolj učinkovit na določenem otroku. in različni otroci reagirajo drugače. tako pač je. user posted image

Primer risank je bil za Ronjo - ker sploh nima televizije, ker meni, da to ni dobro, tudi zaradi otrok. Ni mi pa jasno ali se sprenevedamo ali resnicno se ne dojema kaj naj bi primeri pomenili. Pa mocno dvomim, da otroci ne bi bili za risanke in televizijo.


ma ni vedno zaradi otrok. mi nimamo TV-ja, ker mamo najet flet in se nam ne da prijavljat TV-ja, ga vlačit od ne vem kje, ker nimamo v fletu prostora še za to.. itd. mamo pa laptop z risankami user posted image
hočem samo rečt, da ni nujno da so ljudje brez televizije zaradi otrok.

Rahlo si zasla. Niker nisem govorila o komadiranju. Govorim o dopuscanju moznosti, da se otrok sam odloca oz. da se mu dovoli izprobat stvari, ki za njegovo zdravlje (mentalno in fizicno) niso nevarne, lahko so pa zelo ugodne po pocutje, custveno in mentalno zdravlje. Ali se ne bi strinjala, da je za otroka najlepse, ce ima vec ljudi v svojem intimnem krogu? Na trenutke se zazdi, kot, da vnuki ne bi smeli imeti radi svojih babic oz. so babice osebe za imeti rad drugega reda (pravzaprav tistega reda kakor jih postavljajo starsi - meni ni vsec, potem tudi otroku ne more/ne sme biti vsec).


nisem zašla. samo komentirala sem en del razgovora in poudarila spet en drug del razgovora, ki se mi ga je zdelo vredno poudarit. nisem komentirala tvoje mnejne o "komandiranju", ampak o "dopuscanju moznosti, da se otrok sam odloca" na splošno user posted image

in odgovor na tvoje vprašanje - da user posted image
jaz načeloma bi pustila moji tašči, da se kopa s tamalo naga - omg user posted image
(sem prav čakala da ga bom lahko prilimala user posted image )
po moje bi se vsi režali zraven na reakcijo naše tamale - ona je vedno tako hiper razburjena, ko ji je kaj zanimivo (jaz bi hotela bit zraven seveda) user posted image ampak jaz se s taščo dobro razumem in živi 3000km stran, tako da jaz bi bila vesela, če bi bilo to sploh možno izvest user posted image

(odgovor članu Frodo Bisagin)
Neposredna povezava do sporočila: 138
   RE: Ali preveč kompliciram?
17.11.2010 10:51:08   
skuštrana

Rahlo si zasla. Niker nisem govorila o komadiranju. Govorim o dopuscanju moznosti, da se otrok sam odloca oz. da se mu dovoli izprobat stvari, ki za njegovo zdravlje (mentalno in fizicno) niso nevarne, lahko so pa zelo ugodne po pocutje, custveno in mentalno zdravlje. Ali se ne bi strinjala, da je za otroka najlepse, ce ima vec ljudi v svojem intimnem krogu? Na trenutke se zazdi, kot, da vnuki ne bi smeli imeti radi svojih babic oz. so babice osebe za imeti rad drugega reda (pravzaprav tistega reda kakor jih postavljajo starsi - meni ni vsec, potem tudi otroku ne more/ne sme biti vsec).



Ma, ne vem, mogoče sem jaz zašla ampak a ni na tej temi govora o skupnem kopanju v banji babice in vnukinje, ne pa o tem kdo koga lahko, ne sme imeti rad user posted image Čist ste zafilozofirale.... A če se moji ne kopajo skupaj z njimi to pomeni da se ne smejo imeti radi. Wtf??? No, očitno bom morala celotno filozofiranje prebrat da bom kaj razumela user posted image


_____________________________

Ne brinite što vas djeca uvijek ne slušaju, brinite se zbog toga što vas neprekidno promatraju (R. Fulghum)

"A clean house is a clear sign of a wasted life"

(odgovor članu Frodo Bisagin)
Neposredna povezava do sporočila: 139
   RE: Ali preveč kompliciram?
17.11.2010 10:53:40   
mateyka
A ti to resno?
Majhnemu otroku prepuščaš takšne odločitve?
Kaj pa če otrok reče, da noče v vrtec, ti pa moraš v službo? Ne razumem.
A zvečer se tudi sama odloča kdaj gre spat? In potem je budba tudi do polnoči, če noče prej spat.user posted image

Ma nič čudnega, da so današnje generacije študentov, ko pridejo na faks že čist zblojene.


Naja31, preberi si moj naslednji post:
ringaraja.net/forum/fb.asp?m=5466430

< Sporočilo je popravil mateyka -- 17.11.2010 10:54:55 >

(odgovor članu Naja31)
Neposredna povezava do sporočila: 140
   RE: Ali preveč kompliciram?
17.11.2010 10:56:19   
mateyka
IZVIRNO SPOROČILO: skuštrana


Rahlo si zasla. Niker nisem govorila o komadiranju. Govorim o dopuscanju moznosti, da se otrok sam odloca oz. da se mu dovoli izprobat stvari, ki za njegovo zdravlje (mentalno in fizicno) niso nevarne, lahko so pa zelo ugodne po pocutje, custveno in mentalno zdravlje. Ali se ne bi strinjala, da je za otroka najlepse, ce ima vec ljudi v svojem intimnem krogu? Na trenutke se zazdi, kot, da vnuki ne bi smeli imeti radi svojih babic oz. so babice osebe za imeti rad drugega reda (pravzaprav tistega reda kakor jih postavljajo starsi - meni ni vsec, potem tudi otroku ne more/ne sme biti vsec).


Ma, ne vem, mogoče sem jaz zašla ampak a ni na tej temi govora o skupnem kopanju v banji babice in vnukinje, ne pa o tem kdo koga lahko, ne sme imeti rad user posted image Čist ste zafilozofirale.... A če se moji ne kopajo skupaj z njimi to pomeni da se ne smejo imeti radi. Wtf??? No, očitno bom morala celotno filozofiranje prebrat da bom kaj razumela user posted image


ma ne, vsa stvar ni tako tragična user posted image

(odgovor članu skuštrana)
Neposredna povezava do sporočila: 141
   RE: Ali preveč kompliciram?
17.11.2010 11:22:18   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: mateyka

IZVIRNO SPOROČILO: liliana
Kaj pa takrat, ko gre otrok v šolo.......user posted image  In ti na vrašanje "Bi šel v šolo?" odgovori, "Ne.".....


naša sicerve da bo šla v šolo. ker bo tam kakala v školjko user posted image ok, mamo ene psihološke prepreke atm okoli kakanja na wc, ampak delamo na tem user posted image tudi prek šole user posted image

v bistvu je "spraševanje" dosti odvisno od pristopa. ona ve (povedali smo ji), da vsi otroci, ko zrastejo, grejo v šolo. in da bo ona tudi zrasla in bo lahko šla v šolo, da se bo učila kot pappa (pappa študira jezike) in da bo lahko delala razne stvari, ki jih delajo šolarji.
in mogoče ste me narobe razumele - nikjer nisem rekla, da se vedno ravnamo po odgovoru (v smislu, če jo vprašamo in je odgovor NE, da ga vedno upoštevamo). vprašanje je tam kdaj tudi zato, da se razloži situacija, da se pove podrobno zakaj se kaj mora in kako to funkcionira. to ne pomeni, da otrok z "napamet" odgovorom lahko izbira. veš kolikokrat sem jo vprašala ali bi to in to (pa še nikoli ni npr. probala te hrane ali delala te stvari,se igrala tega.. itd) in mi je rekla NE. pa sva debatirale zakaj ne in zakaj je to recimo ok stvar. gre se za to da (kakor sem že prej napisala) so stvari bolj smiselne za otroka - imajo nek koncept, ki je vpet v življenje in lažje razumejo zakaj določene stvari počet/delat, zakaj so dobre itd. in na tak način velikokrat NE stvar postane DA na zelo fluiden način, da se tako izrazim - brez trenja. user posted image



Saj, vse lepo in prav.....vendar govorimo o otroku.....eno letnem, dvo letnem.....triletnem.....in, vsaj po mojem mnenju, tak otrok še ne more razumeti koncepta, ki je vpet v naše življenje.....še ni sposoden razsodnega razmišljanja.....in njegov NE res prej ali slej postane DA, brez trenja.....vendar smo mu vseeno "vsilili" svoj način razmišljanja......sama sem sicer mnenja, da so kaka trenja za zdrav in normalen razvoj otroka tudi dobrodošla, če ga že vzgajamo, kot radi pravimo, v samostojno, zrelo in odgovorno osebo......ker prej ali slej se bo srečal s kako tako situacijo, ko mame in atija ne bo zraven, da bi mu jo podrodno razložila.....pa pustimo to malenkost

Jaz vseeno čisto vsako stvar ne razlagam na dolgo in široko......in je ne sprašujem pri vsaki stvari za njeno mnenje......ima vseeno šele 3,5 let......in nekatere stvari se pač morajo zgoditi, tudi če njej ni prav.......

Pa da ne bomo deležne preveč očitkov, da smo zašle s teme.....če se ne motim je avtorica zapisala, da gre za enoletnega otroka......ker meni se zdi zelo skrivnostno kako takemu otroku razložiti, da bo razumel eno tako banalno stvar, kot je kopanje z babico, kako takega otroka vprašati ali bo užival s kopanju z babico......
ker zame je stvar čisto preprosta.....ali tega otroku kot starš ne omogočiš, ker imaš določene predsodke ali se ti to ne zdi prav......ali pa mu to omogočiš in če mu je všeč, boš otroku omogočil to avanturo še večkrat....če mu pa ni všeč, pa mu tega pač ne boš več omogočil.......

(odgovor članu mateyka)
Neposredna povezava do sporočila: 142
   RE: Ali preveč kompliciram?
17.11.2010 11:35:58   
Spontan
Porodniška je pa res hudič a ne?

Sej štekam, človek ne ve kam bi se dal, potem pa... user posted image

< Sporočilo je popravil Spontan -- 17.11.2010 11:37:03 >

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 143
   RE: Ali preveč kompliciram?
17.11.2010 11:48:36   
mateyka
liliana, bom jedrnata, ker se mi mudi user posted image

IZVIRNO SPOROČILO: liliana
Saj, vse lepo in prav.....vendar govorimo o otroku.....eno letnem, dvo letnem.....triletnem.....in, vsaj po mojem mnenju, tak otrok še ne more razumeti koncepta, ki je vpet v naše življenje.....še ni sposoden razsodnega razmišljanja.....in njegov NE res prej ali slej postane DA, brez trenja.....vendar smo mu vseeno "vsilili" svoj način razmišljanja......sama sem sicer mnenja, da so kaka trenja za zdrav in normalen razvoj otroka tudi dobrodošla, če ga že vzgajamo, kot radi pravimo, v samostojno, zrelo in odgovorno osebo......ker prej ali slej se bo srečal s kako tako situacijo, ko mame in atija ne bo zraven, da bi mu jo podrodno razložila.....pa pustimo to malenkost


glej, "vsiljujemo" v načelu vse kar je NE in mi popravimo na DA in vsak "mora (se)" in vse v tem žaklju. in seveda otroci so tako fleksibilni, da se vse zmenijo tudi brez razlage,če je potrebno, in imajo z vsakim svoj način in nivo komunikacije. jaz kot starš, pa imam z njim svojo stopnjo komunikacije - in v tem primeru se mi zdi, da ji lahko dostikrat dam tudi tak pristop in razlago, na njenem nivoju seveda.

Jaz vseeno čisto vsako stvar ne razlagam na dolgo in široko......in je ne sprašujem pri vsaki stvari za njeno mnenje......ima vseeno šele 3,5 let......in nekatere stvari se pač morajo zgoditi, tudi če njej ni prav.......


se strinjam. ko je čas in potreba za to. če ni možno ali potrebno, pa pač ne user posted image

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 144
   RE: Ali preveč kompliciram?
17.11.2010 12:27:58   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: skuštrana
Priznam da nisem brala vsega, ker se mi zdi da je čisto preveč filozofiranja na tej temi, ampak če jaz svojim otrokom ne dovolim ( načeloma je beseda ne dovolim premočna, ker bi jim mogoče dovolila, ampak bi se mi zdelo bizarno) kopanja v isti banji z babicami


Kot sme napisala ze zdavnaj - problem kopanja je zgolj v starsevskem staliscu. Z otrkom ne bo nic narobe ce se bo kopal z babico, pa tudi ce se ne bo kopal z babico. Iskati nevem kaksno skodo, ki se bi otroku pripetila ce bi se kopal z babico ali nek zunanji vzrok - je brez veze.



dedki še ne pomeni da jim privzgajam goloto kot nekaj nevsakdanjega... Lahko govorim o najstarejši ker je sedaj že toliko stara da se to da - nima nobenih predsodkov o goloti, pa se ni nikoli kopala v banji skupaj s starimi straši. Lahko bi celo rekla, da je preveč svobodna kar se tega, ker bi poleti non stp nagica okoli hodila. Ji komaj dopovemo da se to pač ne spodobi in ji ne dovolim, da naga skače po nenudističnem kampu, da gre nag v trgovino, da... Pa da ne more it lulat kar sredi mesta na trato. Prav tako ji ni bilo čudno ko se je poleti en moški malo zabunil in je v nenudističnem kampu hodil nagec user posted image user posted image Oz. se nag vozil na kolesu, ma, sploh ga ni opazila... Sem ga pa jaz user posted image
Ba



_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu skuštrana)
Neposredna povezava do sporočila: 145
   RE: Ali preveč kompliciram?
17.11.2010 12:37:35   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: mateyka
no, moja tamala jih pa ne mara, pa jih vsi maramo in veselo jemo in cmokamo zraven. user posted image


Morda prevec cmokate user posted image

Salo na stran. Ne bom citiralam ostalega, ker se strinjam z napisanim.
jaz načeloma bi pustila moji tašči, da se kopa s tamalo naga - omg user posted image
(sem prav čakala da ga bom lahko prilimala user posted image )



po moje bi se vsi režali zraven na reakcijo naše tamale - ona je vedno tako hiper razburjena, ko ji je kaj zanimivo (jaz bi hotela bit zraven seveda) user posted image ampak jaz se s taščo dobro razumem in živi 3000km stran, tako da jaz bi bila vesela, če bi bilo to sploh možno izvest user posted image


Nepozabni trenutki. Definitivno!

_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu mateyka)
Neposredna povezava do sporočila: 146
   RE: Ali preveč kompliciram?
17.11.2010 12:41:07   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: skuštrana
Ma, ne vem, mogoče sem jaz zašla ampak a ni na tej temi govora o skupnem kopanju v banji babice in vnukinje, ne pa o tem kdo koga lahko, ne sme imeti rad user posted image Čist ste zafilozofirale.... A če se moji ne kopajo skupaj z njimi to pomeni da se ne smejo imeti radi. Wtf??? No, očitno bom morala celotno filozofiranje prebrat da bom kaj razumela user posted image


Ni to cela slika - zgolj segment. Odebeljeno - niti najmanj ne, je pa jasno, da tiste, ki jim babice niso po godu (tasce, mame) imajo dosti vec pripomb na moznost intime med le temi in njihovimi otroci.
Receno drugace - dosti vec v zvezi z otrokom "bom" dovolila tistemu, ki je meni vsec, a ne glede na to  kaj otrok o tem meni, ceprav se bom sklicevala prav na njega in njegovo dobro in na enak nacin upravicila posledicno dejanje.

_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu skuštrana)
Neposredna povezava do sporočila: 147
   RE: Ali preveč kompliciram?
17.11.2010 12:42:46   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: liliana
Saj, vse lepo in prav.....vendar govorimo o otroku.....eno letnem, dvo letnem.....triletnem.....in, vsaj po mojem mnenju, tak otrok še ne more razumeti koncepta, ki je vpet v naše življenje.....še ni sposoden razsodnega razmišljanja.....in njegov NE res prej ali slej postane DA, brez trenja.....vendar smo mu vseeno "vsilili" svoj način razmišljanja......sama sem sicer mnenja, da so kaka trenja za zdrav in normalen razvoj otroka tudi dobrodošla, če ga že vzgajamo, kot radi pravimo, v samostojno, zrelo in odgovorno osebo......ker prej ali slej se bo srečal s kako tako situacijo, ko mame in atija ne bo zraven, da bi mu jo podrodno razložila.....pa pustimo to malenkost

Jaz vseeno čisto vsako stvar ne razlagam na dolgo in široko......in je ne sprašujem pri vsaki stvari za njeno mnenje......ima vseeno šele 3,5 let......in nekatere stvari se pač morajo zgoditi, tudi če njej ni prav.......

Pa da ne bomo deležne preveč očitkov, da smo zašle s teme.....če se ne motim je avtorica zapisala, da gre za enoletnega otroka......ker meni se zdi zelo skrivnostno kako takemu otroku razložiti, da bo razumel eno tako banalno stvar, kot je kopanje z babico, kako takega otroka vprašati ali bo užival s kopanju z babico......
ker zame je stvar čisto preprosta.....ali tega otroku kot starš ne omogočiš, ker imaš določene predsodke ali se ti to ne zdi prav......ali pa mu to omogočiš in če mu je všeč, boš otroku omogočil to avanturo še večkrat....če mu pa ni všeč, pa mu tega pač ne boš več omogočil.......


Se strinjam v celoti.

_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 148
   RE: Ali preveč kompliciram?
17.11.2010 13:02:35   
vesna_b
IZVIRNO SPOROČILO: Frodo Bisagin

Ni to cela slika - zgolj segment. Odebeljeno - niti najmanj ne, je pa jasno, da tiste, ki jim babice niso po godu (tasce, mame) imajo dosti vec pripomb na moznost intime med le temi in njihovimi otroci.
Receno drugace - dosti vec v zvezi z otrokom "bom" dovolila tistemu, ki je meni vsec, a ne glede na to  kaj otrok o tem meni, ceprav se bom sklicevala prav na njega in njegovo dobro in na enak nacin upravicila posledicno dejanje.


ni res - jaz tega ne bi dovolila niti mami, niti tašči, pa z mamo še nikol nismo mele nekega hujšega konflikta ali nesoglasja, niti mi ni solila pameti, kako naj vzgajam / hranim / oblačim / karkoli že mojo hčer...

(odgovor članu Frodo Bisagin)
Neposredna povezava do sporočila: 149
   RE: Ali preveč kompliciram?
17.11.2010 13:11:05   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: vesna_b

ni res


Utemeljujes z... ??


- jaz tega ne bi dovolila niti mami, niti tašči, pa z mamo še nikol nismo mele nekega hujšega konflikta ali nesoglasja, niti mi ni solila pameti, kako naj vzgajam / hranim / oblačim / karkoli že mojo hčer...


Tako so te naucili. In tako bos naucila svojega otroka. 


_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu vesna_b)
Neposredna povezava do sporočila: 150
Stran:   <<   < Prejšnja stran  4 5 [6] 7 8   Naslednja stran >   >>
Stran: <<   < Prejšnja stran  4 5 [6] 7 8   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Glivična okužba nožnice – pogost vzrok nep...
Čeprav večinoma mine brez posebnosti, je glivična okužba nožnice ali bakterijska vaginoza precej pogost vzrok za neplodn...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Živilo, ki preprečuje pojav alergij pri ot...
Znanstveniki iz Nove Zelandije so prišli do zanimivega odkritja, da lahko samo z enim samim živilom v prehrani otroka zm...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?