|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Plod v 6. tednu



To je še en zelo naporen teden v razvoju zarodka. Ob koncu tega tedna bo od temena glavice do trtice velik celih 4 do 6 milimetrov. To pomeni, da je v enem tednu lahko zrasel za skoraj 4 milimetre!

V tem tednu se začenjajo razvijati grlo, notranje uho ter oči in ustna odprtina.

Razvijati se začne tudi posteljica, ki pa bo svojo nalogo prevzela šele okoli 12. tedna nosečnosti. Posteljica se bo pritrdila na steno maternice in bo preko popkovnice povezovala plod z vašim telesom. Do poroda bo skrbela za dovajanje kisika in hranilnih snovi do zarodka.

V telesu zarodka lahko z ultrazvočno preiskavo opazujemo prve srčne utripe - srček, ki veselo bije in tudi krvni obtok je že vzpostavljen. Na telesu so vidni  štirje nastavki, ki se bodo razvili v roke in noge.

Razvijajo se tudi zametki jeter, trebušne slinavke, pljuč in želodca. V tej fazi zarodek črpa hrano iz rumenjakovega mehurčka oz. dokler  posteljica ne prevzame hranilne vloge.

Glede na to, da so organi ploda zdaj večinoma v začetni fazi razvoja, je le-ta zelo občutljiv na vse neprimerne sestavine, ki jih vnašate v telo – predvsem različna zdravila (če jih seveda ne jemljete po nasvetu zdravnika), alkohol, cigarete in podobno. Vse te snovi lahko preko posteljice prenesete na plod. Zato pozor! V prvih tednih nastane največ okvar ploda! Zato poskrbite za najboljši začetek razvoja svojega otroka!

ALI STE VEDELI?

Ena od večjih nevarnosti, ki lahko prizadene zarodek, je okužba s toksoplazmozo katera lahko povzroči hude okvare osrednega živčevja s slepoto. Zato vas v nosečnosti kar trikrat kontroliramo, v primeru, da do sedaj še niste bili okuženi. V primeru stare okužbe, ki za plod ni nevarna, kontroliramo toksoplazmozo le v prvem trimesečju. Glavne prenašalke bolezni so mačke oziroma točneje njihovi iztrebki. Če imate doma muco, jo nikar ne odženite od doma, le skrb za njeno stranišče vsaj naslednjih osem mesecev prepustite nekomu drugemu, najbolje kar bodočemu očku. Vaje čiščenja kakcev nikakor ne bodo odveč! Pozorni morate biti tudi pri uživanju zelenjave: slabo oprana zelena solata lahko vsebuje ostanke parazita, nevarna je tudi slabo kuhana oziroma pečena govedina ali sušeno surovo meso. Izogibajte se nepasteriziranemu mleku in mlečnim izdelkom ter delu z zemljo brez rokavic.


Preberite še


>>  Mami v 6. tednu
>>  Očka v 6. tednu




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?