|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Obdobje nosečnosti je eno izmed najpomembnejših obdobij v življenju ženske. Takrat se v ženskem telesu dogaja ogromno sprememb, na katere se mora nosečnica posebej pripraviti, tako fizično, kot psihično.



Načrtovanje nosečnosti

Vse se začne že ob načrtovanju nosečnosti, ko naj bi ženska svoje telo zavestno pripravila na spremembe, ki jih lahko pričakuje v nosečnosti. Takrat se namreč zaradi nastanka in intenzivne rasti ploda povečajo potrebe po določenih hranilih. Ena izmed najpomembnejših snovi, ki jih ženska potrebuje že ob načrtovanju nosečnosti in jo mora potem spremljati skozi celotno nosečnosti in še do konca dojenja, je FOLNA KISLINA.


Kaj je pravzaprav folna kislina?

Folna kislina spada v skupino folatov – gre za vodotopni vitamin B9, ki ga telo ni zmožno samo producirati, kar pomeni, da ga moramo načrtno vnašati v telo s hrano in prehranskimi dopolnili. Folati imajo ključno vlogo pri delitvi celic in so nujni za razvoj ploda. Pomanjkanje folatov v prvem trimesečju nosečnosti lahko povzroči primarne ali kasneje sekundarne, napake nevralne cevi, iz katere se razvijeta centralni in periferni živčni sistem.


Kaj se lahko zgodi, če nosečnici primanjkuje folne kisline?

V 28 dneh po spočetju se pri zarodku zapira nevralna cev, ki pa se lahko ob pomanjkanju omenjenega vitamina ne zapre pravilno. Okvare lahko nastanejo v predelu glave in hrbtenice in so pogosto nezdružljive z življenjem. Če pa se otroci z njimi vendarle rodijo, največkrat niso sposobni normalno živeti ali pa so telesno oziroma duševno prizadeti.

Posledice pomanjkanja folatov so lahko tudi ponavljajoči se spontani splavi pri ženskah ali prirojene napake srca in urogenitalnega sistema pri otrocih.


Priporočila ginekologov za zmanjšanje napak nevralne cevi

Da bi se izognili takšnim napakam, ginekologi priporočajo ženskam v rodnem obdobju uživanje folne kisline (sintetične oblike folatov) v odmerku 400 mikrogramov dnevno, in sicer že v času načrtovanja nosečnosti in vsaj do konca tretjega meseca nosečnosti. Dokazano je namreč, da lahko jemanje samo 400 mikrogramov folne kisline dnevno zmanjša možnost nastanka omenjenih nepravilnosti za 60 – 70 %.


Ženske, ki jemljejo oralno kontracepcijo imajo še posebno nizko raven folne kisline, zato naj z jemanjem folne kisline pričnejo takoj, ko prenehajo z oralno kontracepcijo.


Kako zaužiti zadostno količino folne kisline?

Človeško telo ni sposobno samo izdelovati folatov, zato jih mora dobiti s hrano. Najbogatejši naravni viri folatov so: zelenolistna zelenjava (brokoli, špinača), pomaranče, solata, jetra, jajca in kvas. Prevladujočo obliko folatov v hrani lahko telo takoj uporabi. Folati so občutljivi na svetlobo in toploto, zato se jih velik del med pripravo hrane uniči.

Za razliko od naravnih virov v prehranskih dodatkih prevladuje sintetično pridobljena folna kislina, neaktivna oblika folatov, ki jo telo lahko uporabil šele, ko jo encimi presnovijo v aktivno obliko.


Vir: Merck

Preberi še:

Pomembni vitamini v nosečnosti

Zdrava nosečnost: prehrana v nosečnosti

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Priredite otroško koktejl zabavo
Brezalkoholna koktejl zabava bo najbolj navdušila starejše otroke in najstnike, pa tudi najmlajši se bodo razveselili sr...
6
3 neobičajne pustne dobrote: recepti
Pust je pač sladkih ust in ob tem sladkanju zagotovo najbolj uživajo otroci, pa tudi odrasli ne zaostajamo. Preverite tr...
4
Kako izbrati najslajšo lubenico?
Na tržnici ali pa na oddelku s sadjem v trgovini se vam ponujajo zelene velikanke, lubenice, vi pa se sprašujete, katera...
4
Odlične ideje za zajtrk
Inovativne ideje za zajtrk (za dojenčka in celotno družino) in recept za odlične ovsene bananine palačinke
4



Lubenica – idealna prehrana za nosečnice
Lubenica je odlična osvežitev v vročih poletnih dneh, hkrati pa pomaga zmanjšati jutranjo slabost in je dobra za razvoj ...
Je hrana na piknikih varna za nosečnice?
Sezona piknikov je že v polnem razcvetu in vsi komaj čakamo dobrote z žara. Kaj pa nosečke? Si lahko privoščite jedi z ž...




Crkljanje dojenčkov.
пеперутка16

Se vaši dojenčki (6–12 mesecev) radi crkljajo? Moj sploh ne posluša, samo odriva me, pleza name, vleče, ... niti nošenje noče, samo gleda stran. To se mi zdi res čudno ... Kakšni so vaši?