|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Starševski dodatek

Uredništvo Ringaraja.net, 1.2.2010
Starševski dodatek je denarna pomoč staršem, kadar po rojstvu otroka niso upravičeni do starševskega nadomestila po Zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih.

image
/11


Starševski dodatek je denarna pomoč staršem, kadar po rojstvu otroka niso upravičeni do starševskega nadomestila po Zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih.

 

Kdo ima pravico do starševskega dodatka?

Pravico do starševskega dodatka ima mati pod pogoji, da je državljanka Republike Slovenije s stalnim prebivališčem v Republiki SLoveniji in da je otrok državljan Republike Slovenije.

 

Oče ima pravico pod enakimi pogoji kot mati, če mati:

  • sklene pogodbo o zaposlitvi oziroma začne opravljati kmetijsko ali drugo samostojno dejavnost,
  • zapusti otroka,
  • trajno ali začasno ni sposobna za samostojno življenje in delo (na podlagi mnenja pristojnega zdravnika),
  • umre.

 

Druga oseba ima pravico pod enakimi pogoji kot mati, če dejansko neguje in varuje otroka.

 

Kje se pravico do starševskega dodatka uveljavlja?

Pravico uveljavlja mati, pod zgoraj navedenimi pogoji pa tudi oče oziroma druga oseba pri centru za socialno delo, ki je krajevno pristojen po materinem stalnem prebivališču.

 

V katerem roku je potrebno pravico uveljavljati?

Mati:

* mati mora pravico uveljavljati 30 dni pre predvidenim datumom poroda, najkasneje pa 30 dni po rojstvu otroka, da pridobi pravico z dnem otrokovega rojstva, torej v celotnem trajanju 365 dni;

* če uveljavlja pravico po tem roku, se pravica prizna od prvega dne naslednjega meseca po vložitvi vloge.

Oče:

* Najkasneje 30 dni po nastanku razloga za pridobitev pravice;

* če uveljavlja pravico po tem roku se pravic prizna od prvega dne naslednjega meseca po vložitvi vloge.

 

Koliko časa traja pravica do starševskega dodatka?

 

Primer: mati rodi 10. marca 2002

  • Če pravico mati uveljavlja najkasneje 30 dni po rojstvu otroka (to je do vključno 9. aprila 2002), se ji pravica prizna z dnem rojstva otroka in traja 365 dni (do vključno 9. marca 2003).
  • Če mati pravice ne uveljavlja v zgornjem roku, ampak npr. 10. aprila 2002, se pravica prizna od 1. maja 2002 do vključno 9. marca 2003 – traja torej le 313 dni.

 

Pravica v polnem obsegu traja 365 dni od rojstva otroka, če se pravico uveljavlja v zgoraj navedenih rokih (30 dni pred predvidenim datumom prooda oziroma najkasneje 30 dni po rojstvu otroka).

Če se pravico uveljavlja kasneje kot v navedenih rokih, je pravica sorazmerno krajša, in se prizna od prvega dne naslednjega meseca, ko je vloga vložena in traja, dokler otrok ne dopolni 365 dni starosti.

 

Kakšna je višina starševskega dodatka?

Starševski dodatek znaša v letu 2002 35.000,00 SIT mesečno in se usklajuje enkrat letno z indeksom rasti cen življenjskih potrebščin.

 

Kdo nima pravice do starševskega dodatka?

  • Oče, mati ali druga oseba, ki prejema nadomestilo plače oziroma delno plačilo za izgubljeni dohodek,
  • otrokova mati ali oče, katere zakonec oziroma zunajzakonski partner prejema nadomestilo za nego in varstvo otroka za istega otroka.

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Kako lahko tudi najcenejši avtosedeži reši...
Najboljše razmerje med ceno in kakovostjo pri izbiri avtosedeža. Naj gre za lupinico za dojenčka ali otroški sedež - var...
10
Ko otroku jezik uhaja med zobe
V predšolskem obdobju se otrok najbolj intenzivno celostno razvija in takrat lahko otrok določene glasove izgovarja na n...
9
Krizni center Palčica
V krizni center Palčica so nameščeni otroci, ki so zaradi kriznih razmer odvzeti staršem in potrebujejo nujno, a kratkot...
7
"Otrokov dolgčas predstavlja tretjino ...
Psihologi trdijo, da je dolgčas največji vir vseh težav tudi pri odraslih, še posebej pa pri otrocih.
7



Sprejemanje čustev in čustveno izsiljevanje
Popolnoma nič ni narobe, če jok spremlja bolečino, žalost (tudi pri odraslih). Vseeno pa otroka moramo naučiti, da jok n...
Jezna sem, ker vzgajate otroke, ki se jih ...
Bila sem otrok v letih, ko je bilo biti otrok izjemno težko in ne želim, da bi se to obdobje ponovilo. Kljub temu, ko se...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?