Nosečnost zagotovo vpliva na seksualno življenje para, drugačno pa je spolno življenje tudi po porodu. Preberite, kateri so največji miti, ki krožijo glede seksa v nosečnosti in po porodu ter preverite, kaj dejansko drži in kaj ne.
Povsem normalno je, da po porodu občutite strah pred seksom.
(Freepik.com)
Večina nosečnic se po porodu sooča z viškom kilogramov in veliko mamic dobro ve, kako težko se je znebiti viška kilogramov po porodu. Poleg kilogramov pa je najpogostejša težava novopečenih mamic in posledično očetov tudi seksualno življenje.
Če vam ni do seksa, je to povsem normalno
V spolne odnose naj bi se mamice spustile od šest do osem tednov po porodu, veliko žensk pa s tem odlaša tudi 12 tednov in več. Strokovnjaki pravijo, da ne obstaja univerzalen recept za spolnost po porodu, pomembno pa je, da se zavedate, da tudi če boste čakali, zelo verjetno ne bo več tako kot je bilo prej.
Poporodno okrevanje ne pomeni samo fizično okrevanje, ampak tudi psihično in mamice so pogosto preveč utrujene in neprespane zaradi ukvarjanja za novorojenčkom, da bi razmišljale še o spolnih odnosih. Tu so še mamice, ki se enostavno bojijo, da bi jih pri spolnem odnosu preveč bolelo, zato si ne upajo niti poskusiti. Vse to je popolnoma normalno in zaradi tega se vam ni potrebno počutiti slabo.
PREBERITE TUDI: Seks po porodu - ste vedeli?
Najpogostejši miti o seksu v nosečnosti in po porodu
1. V času nosečnosti se bo vaš libido zmanjšal. DA IN NE.
Dejstov je, da veliko nosečnic ni pretirano navdušenih za seks med nosečnostjo, še posebej v prvem trimesečju, v katerem se soočajo z neprijetnimi nosečniškimi težavami. Obstajajo pa tudi nosečnice, ki se jim libido v tem obdobju močno poveča. Hormonske spremembe lahko vplivajo na to, da ženska med nosečnostjo občuti močno željo po seksu ali pa sploh ne.
2. Spolni odnos lahko škoduje otroku. NE!
Že ptiči čivkajo, da spolni odnos nikakor ne more škoditi otroku, vendar ta mit še vedno vztraja med nosečnicami po vsem svetu. V večini primerov je seks popolnoma varen tako za mamo kot za dojenčka v trebuhu. Seveda, obstajajo tudi izjeme. Če ima ženska šibek maternični vrat, pogoste krvavitve ali so ji ugotovili predležečo posteljico (placenta previa), lahko ginekolog priporoči, da se vzdrži spolnih odnosov, saj lahko pride do zapletov.
Prav tako je povsem normalno, da vam določeni seksualni položaji v času nosečnosti ne ustrezajo oziroma vam niso tako udobni, kot so vam bili prej. Po 15. oziroma 20. tednu nosečnosti ni priporočljivo ležati na hrbtu, zato raje izberite kakšen drug položaj, kjer ni pritiska na trebuh.
Ne, seks v nosečnosti ne bo škodoval otroku! (FOTO: Arhiv)
3. Po porodu s seksom počakajte šest tednov. NI NUJNO.
Ženske, ki so ponovno seksualno aktivne šest tednov po porodu so v manjšini. Teh šest tednov je nekakšno najkrajše časovno obdobje, ki ga telo potrebuje, da si opomore od poroda, a veliko žensk potrebuje več časa. Genitalije ženske po porodu so ranljivejše, občutljivejše in podvržene različnim okužbam, maternični vrat pa potrebuje nekaj časa, da se ponovno zaraste.
Če se v spolne odnose spustite prehitro, se povečajo možnosti za močne bolečine in okužbe. Poskusite bližino s partnerjem ohranjati na kakšen drug način in dovolite vaginalnem področju nekaj "počitka", da se popolnoma zaceli.
4. Prvič po porodu, spolni odnos boli. DA IN NE.
Veliko ženske se boji seksualnih odnosov po porodu, a za to ni razloga, če boste svojemu telesu dovolili, da si opomore in tudi svoji "glavi" dali čas. Ko boste začutili, da ste pripravljeni, vam ni potrebno posebej paziti in ste lahko sproščeni.
PREBERITE TUDI: Mamice pravijo - Po porodu je seks še boljši
Pogovorite se s svojim partnerjem o strahovih, ki vas mučijo in ga prosite, naj gre počasi. Zagotovo bo razumel! Nikakor pa ne pozabite uporabiti zaščite, kljub temu da dojite.
VIR: lifepressmagazin (na Ringeraja.rs)
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: