Kadar so hormoni v neravnovesju, to vpliva na delovanje vseh sistemov in povzroča različne zdravstvene težave. To je 5 znakov hormonskega neravnovesja.
Glavoboli so lahko posledica hormonskega neravnovesja.
(Freepik.com)
Hormone v organizem izločajo hormonalne žleze in uravnavajo številne procese v našem telesu. Vplivajo na različne organe in prenašajo informacije med njimi.
V telesu so odgovorni za uravnavanje veliko stvari – delovanje imunskega sistema, uravnavanje telesne teže, delovanje možganov, uravnavanje krvnega tlaka …
Hormoni naravno nihajo, njihovo delovaje je odvisno od prehrane, gibanja in življenjskega obdobja. Kadar so v neravnovesju, pa to vpliva na delovanje vseh sistemov in povzroča različne zdravstvene težave.
To je 5 glavnih znakov, da so vaši hormoni v neravnovesju:
1) Slaba volja in utrujenost (tudi nočno potenje)
Za vašo slabo voljo in utrujenost so lahko krivi hormoni. Tudi po osmih urah spanja ste še vedno utrujeni in razdražljivi, pojavi se lahko tudi anksioznost in napadi panike.
Glavna krivca za anksioznost sta kortizol in adrenalin – njune visoke vrednosti so posledica stresa, dokazano pa vodita v depresijo. Premalo estrogena ponavadi povzroča nespečnost in nočno potenje, premalo progesterona pa slabo voljo, ki se kasneje lahko razvije tudi v depresijo.
PREBERITE TUDI: Motnje menstrualnega ciklusa so precej pogoste
2) Porast telesne teže in napihnjenost
Včasih se lahko odvečni kilogrami naberejo precej hitro, čeprav svojih navad niste spremenili. Največkrat se to zgodi takrat, ko živite nezdravo in se poruši hormonsko ravnovesje, saj tudi metabolizem ne deluje pravilno. Velikokrat se to kaže kot večna lakota in potreba po točno določeni vrsti hrane.
Tudi napihnjenost, ki jo večina žensk občuti pred menstruacijo in je posledica zastajanja vode, je pokazatelj, da hormoni niso v ravnovesju – glavni krivec za to je pomanjkanje progesterona.
3) Težave s spominom
Hormoni so lahko krivi tudi za težave s koncentracijo in spominom. Predvsem so izrazite v nosečnosti – strokovnjaki sicer tega še niso povsem pojasnili, naj pa bi šlo za težave z estrogenom in progesteronom.
PREBERITE TUDI: Najpogostejši vzroki za neredne menstruacije
4) Glavobol
Veliko je vzrokov za glavobol, včasih pa do njih pride tudi zaradi neravnovesja hormonov. To se pojavi predvsem pri ženskah v času okrog menstruacije. Če so glavoboli hudi, se včasih zdravi tudi s hormonsko kontracepcijo.
5) Pomanjkanje libida
Hormonsko neravnovesje lahko povzroči tudi padec libida - še posebej pogosto se to zgodi pri ženskah. Študije so pokazale, da naj bi bili za kar 70% težav z libidom krivi hormoni (progesteron, estrogen in testosteron).
PREBERITE TUDI: Dr. Stanko Pušenjak: Endometrioza je v porastu
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Plodnost v letih in številkah
Ženska, mlajša od 35 let, v poprečju potrebuje le 3,8 jajčeca, da ustvari zdrav zarodek. Ženska v starostni dobi od 35 d...
4
Vaginalne okužbe je treba zdraviti
Najpogosteje vaginalne okužbe povzročajo glivice. Če okužb ne zdravimo, imajo lahko negativne posledice na plodnost in n...
4
Kako ohraniti možnosti za zanositev do 40-...
Če odločitev za otroka pri vas še ni dozorela, če mislite, da nimate materialnih pogojev za otroka ali še niste našli id...
4
Kako čim prej zanositi?
Za zanositev se mora ujeti veliko stvari, v vsakem primeru pa je izbira ustreznega časa resnično najbolj pomembna. Kako ...
3