|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Ali vaš otrok ne vidi dobro?

P.L., 25.2.2013
Kaj lahko storite, če opazite, da vaš otrok ne vidi dobro? Kam se obrniti po pomoč? Kako vam lahko pomagajo v Zavodu za slepo in slabovidno mladino? Preberite si.

image
/11


Navadno so starši tisti, ki prvi opazijo, da njihov otrok ne vidi dobro ali ima še kakšne druge razvojne težave.

Pregled vida se v otroških letih opravlja na sistematskih pregledih. Ti potekajo od nekaj tednov starega dojenčka dalje do vstopa v osnovno šolo ter skozi vso osnovno šolo.

Če zdravnik – pediater opazi, da otrok ne vidi dobro, ga napoti na dodatne preglede in odredi zdravljenje, če je to potrebno. Otroka in starše napoti na zgodnjo obravnavo.

 

Na prvem srečanju se starši pogovorijo s tiflopedagogom (strokovnjakom za okvare vida), psihologinjo in socialno delavko. Naredijo načrt, kako bo potekala obravnava do vstopa v šolo. Starši lahko izrazijo svoje skrbi in dobijo odgovore na vprašanja. Izvejo, kako lahko najbolje pomagajo svojemu otroku v tem razvojno najpomembnejšem obdobju (z didaktičnimi pripomočki, s prilagoditvami doma, z načrtnim razvojem čutilnih, gibalnih, socialnih spretnosti, s podpornimi strategijami – vse s ciljem, da bo njihov otrok postal samostojnejši).

Ta tim strokovnjakov sodeluje tudi z zdravniki, vzgojitelji, s fizioterapevti in z drugimi strokovnjaki, s katerimi bo družina v stiku.

 

Otrok je mnogo več, kot o njem pove okvara vida, pa vendar ta okvara vpliva na vse, kar otrok je, kar dela in kar doživlja. Zato je celostna pomoč slabovidnemu ali slepemu otroku, njegovim staršem in drugim ljudem, ki z otrokom živijo in delajo, nujna.

 

V Zavodu za slepo in slabovidno mladino imajo zbrano znanje ter velike materialne in človeške potenciale. Otrokov razvoj skupaj s starši načrtujejo, spremljajo, prilagajajo in tako omogočajo, da se otrok razvije v zdravega in zadovoljnega odraslega, ki presega svojo motnjo.

 

Otrok z okvaro vida lahko obiskuje vrtec, osnovno ali srednjo šolo v Zavodu, lahko pa se vključi v učno-vzgojni proces v ustanovah blizu doma (večinski vrtci in šole).

 

Kam dati otroka?

Ta odločitev je za starše zelo težka. Strokovnjaki v Zavodu svetujejo staršem, da bodo lahko izbrali najboljšo možnost.

Za nekatere otroke je najboljša rešitev vključitev v Zavod. Tam imajo na istem mestu strokovnjake in specialno obravnavo. Če pa se starši odločijo, da bodo otroka vpisali v redni vrtec ali šolo, bomo organizirali pomoč strokovnjakov na terenu. Ti bodo pomagali z nasveti, pripomočki in poučevanjem specialnih znanj. Sodelovali bodo na individualnih razgovorih, delavnicah, seminarjih za starše, vzgo-jitelje in učitelje.

 

Na obeh, dobro načrtovanih poteh (inkluzija ali Zavod) otroka in njegovo družino ves čas spremljajo njihovi strokovnjaki, ki te poti sproti prilagajajo otrokovim potrebam.

V Zavodu pa se ne odvija samo pouk, nekateri učenci in dijaki tam tudi živijo. Eni imajo zato bliže do svoje šole v mestu, drugi pa se v Zavodu šolajo. Vsi zaposleni z otroki, učenci in dijaki vred skrbijo, da doživljajo tam veliko prijetnega, zabavnega in poučnega.

 

Pomembno je, da se vsi počutijo kot doma, da jedo zdravo hrano, se ukvarjajo s športom, glasbo in umetnostjo in se učijo samostojnosti, saj bodo le tako šli lahko uspešno skozi življenje.

 

Še več informacij boste našli na straneh Zavoda za slepo in slabovidno mladino.

 

Vir: Brošura Zavoda za slepo in slabovidno mladino.

Foto: Zavod za slepo in slabovidno mladino/Facebook

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Je bilo našim staršem lažje kot nam?
Po nedavnih raziskavah je bilo starševstvo v osemdesetih in devetdesetih letih za naše starše veliko lažje kot za nas - ...
41
Mesec rojstva lahko vpliva na poklic tvoje...
Si vedela, da mesec rojstva, v katerem je rojen tvoj otrok, lahko vpliva na njegov poklic?
17
Kako lahko tudi najcenejši avtosedeži reši...
Najboljše razmerje med ceno in kakovostjo pri izbiri avtosedeža. Naj gre za lupinico za dojenčka ali otroški sedež - var...
9
Kdaj je čas za kahlico?
Tako kot na skoraj vseh področjih otrokove vzgoje se tudi pri navajanju na kahlico teorija in praksa skozi čas spreminja...
5



BLOG: Vsaj za dan žena bi mi lahko kupil š...
Vse to, po čemer ženske tako zelo hlepimo od svojih moških, si lahko in moramo dati tudi same. Tudi in še posebej na dan...
Besede, ki jih morate kot starši uporabiti...
Kar otroku govorimo starši, ostane za vedno, zato preverite, katere stvari morate otroku izreči čim večkrat.




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?