|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Celiakija je dedna bolezen, za katero je značilna preobčutljivost na beljakovino gluten.



Beljakovina se nahaja v pšenici, ržu, ječmenu in ovsu. Preobčutljivost vodi v spremembe sluznice tankega črevesa, kar ima za posledico zmanjšano absorpcijo hranil. Najpogosteje se pojavi pri otrocih v obliki zaostale rasti. Diagnoza se postavi na podlagi anamneze in nekaterih laboratorijskih preiskav. Edina pomoč je dieta. Namreč, če se človek uspe izogibati hrane bogate z glutenom, se pogosto dogodi, da se črevesna sluznica regenerira, da torej ponovno pridobi svojo nagubano strukturo. S tem se povrne tudi normala funkcija črevesa.


OPIS BOLEZNI

Celiakija je dedna bolezen, za katero je značilna preobčutljivost na beljakovino gluten. Beljakovina se nahaja v pšenici, ržu, ječmenu in ovsu. Preobčutljivost vodi v izravnavo črevesnih gub, izginjanje črevesnih resic v tankem črevesu, kar ima za posledico zmanjšano absorpcijo vseh hranil. Če se človek uspe izogibati hrane bogate z glutenom, se pogosto dogodi, da se črevesna sluznica regenerira, da ponovno pridobi svojo nagubano strukturo. Tako se povrne normala funkcija črevesa.


SIMPTOMI IN ZNAKI

Celiakija se lahko pojavi pri katerikoli starosti. Ob genetski predispoziciji bolezen ostaja nema, dokler preobčutljiva oseba ne zaužije glutena. V nekaj dneh do tednih se razvijejo simptomi prebavnih težav. Kadar se celiakija ne izraža z drisko, se pogosto, vsaj v začetku, zamenja z navadnimi prebavnimi motnjami. V nadaljevanju bolezni pa se celiakija pri otrocih kaže z zaostankom v rasti, bolečim napenjanjem v trebuhu, obilnim in bledim ter zelo smrdečim blatom. Zaradi pomanjkljive absorpcije železa se lahko razvije anemija. Če bolezni ne zdravimo, se močno zniža raven beljakovin v krvi, kar ima za posledico hudo otekanje telesa.

 

PREBERITE TUDI: So za težave s spanjem otroka res krivi telefoni?


Lahko pa se pojavijo še dodatni simptomi iz znaki, ki so posledica nezadostne absorpcije hranilnih snovi; hujšanje in oslabelost, utrujenost, bolečine v kosteh ali njihova nenormalna ukrivljenost, mravljinci v rokah in nogah. Pogosto so prisotne nizke vrednosti proteinov, kalija, kalcija ter natrija v krvi. Pomanjkanje protrombina vodi v motnje strjevanja krvi.


VZROK

Natančen vzrok za bolezen ni poznan. Raziskave pa podpirajo naslednji teoriji; lahko gre za pomanjkanje encima, ki razgrajuje gluten ali pa gre za okvaro v imunskem sistemu, zaradi katere začnejo nekatere obrambne celice, kadar je v hrani gluten, napadati sluznico črevesa.


DIAGNOSTIKA

Zdravnik bo posumil na celiakijo, če bo imel pred sabo shiranega in telesno oslabelega otoka, ki pa uživa primerno hrano. V diagnostično pomoč so zdravniku naslednji podatki; obstoj bolezni v družini, preiskava krvi v kateri se preveri prisotnost specifičnih protiteles, ki so prisotna le v primeru preobčutljivosti na gluten. Zdravnik se lahko za diagnozo posluži tudi testa s katerim meri absorpcijo enostavnega sladkorja. Odloči pa se lahko tudi za rentgensko preiskavo prebavil z barijevim kontrastom. Dokončna diagnoza pa ni možna brez biopsije, pri kateri vzamejo košček sluznice tankega črevesa ter ga pregledajo pod mikroskopom. Za celiakijo je značilna izravnanost črevesnih gub in odsotnost črevesnih resic. Diagnozo pa potrdi tudi povrnitev arhitekture črevesne sluznice nekaj tednov do mesecev po uvedbi glutenske diete.

 

PREBERITE TUDI: Kdo so otroci, ki nimajo alergij in niso bolni


ZDRAVLJENJE

Osnovno zdravljenje temelji na spremembi prehrambenih navad – bolnik mora pričeti uživati hrano, ki je povsem brez glutena, saj že uživanje majhnih količin glutena povzroči izbruh simptomov. To pomeni prepoved uživanja izdelkov, ki vsebujejo pšenico, rž, ječmen in oves, lahko pa se uživa hrana, ki vsebuje koruzo, riž in proso.

Dokler si črevo ne opomore, se odsvetuje uživanje mastne hrane in mlečnih izdelkov, saj so ti težko prebavljivi. Če se pojavi zaprtost (zaradi uživanja hrane revne z vlakninami), si lahko pomagate z žlico riževih kosmičev s sokom ali sadjem.

Če dieta grez glutena ne pomaga, potem je možno, da je diagnoza napačna ali pa da je bolezen napredovala v neodzivno fazo. V slednjem primeru pomagajo kortikosteroidi.


ZAPLETI

Pri majhnem odstotku odraslih se lahko razvije intestinalni T celični limfom.

Ženske s celiakijo imajo pogosto težave z zanositvijo ali pa s spontanimi splavi. Moški lahko zaradi celiakije trpijo za impotenco.


PREPREČEVANJE

V družinah, v katerih se pojavlja celiakija, se priporoča dojenje vsaj prve štiri mesece. Z družinsko anamnezo ogrožen otrok naj prvo leto ne bi užival žitnik izdelkov.

 

PREBERITE TUDI: Kdaj sta driska in bruhanje pri otroku nevarna?


Vse informacije in nasveti v prispevku so namenjeni zgolj boljšemu poznavanju in razumevanju vaših težav in nikakor ne nadomeščajo posveta z zdravnikom in njegovih navodil glede zdravljenja.


Literatura:

Berkow, R., et al., (2005). Veliki zdravstveni priročnik. Ljubljana: Mladinska knjiga.

Lajovic, J., et a., (2006). Družinski zdravstveni vodnik. Ljubljana: Mladinska knjiga.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Uši: Kako ravnati?
Povečano število uši v šolah je težava, ki zahteva hitro ukrepanje. Prepoznamo jih po srbečem lasišču in gnidah. Ključno...
17
VIDEO: Jesenske sovice - ideja za ustvarjanje
Izkoristite z otrokom proste urice in te prečudovite jesenske barve listja ter ustvarite prikupne sovice. V videu najdet...
17
6 načinov do zdrave navezanosti med otroko...
Če otrok kaže nesprejemljivo vedenje, moramo popraviti odnos, ne pa otroka, pravi dr. Gordon Neufeld, vodilni svetovni s...
6
Ušiva glava
Naglavne uši se najhitreje širijo v skupinah, zato se problem ušivosti pojavlja predvsem v vrtcih in šolah.
6



Norice ali vodene koze
photo
Norice ali vodene koze so najpogostejša nalezljiva bolezen z izpuščaji. Bolezen se pojavlja skozi vse leto, v večjem šte...
Brezplačno cepljenje proti HPV za vse do 2...
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) se večina spolno aktivnih oseb vsaj enkrat v življenju okuži ...




Znaki poroda.
пеперутка16

Kakšni so bili vaši zadnji simptomi pred porodom tisti dan ali dan ali dva prej? Če ste imeli kakšne simptome?