|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

So za težave s spanjem otroka res krivi telefoni?

Uredništvo Ringaraja.net, 6.2.2024
Vse več je otrok, ki ima težave s spanjem in številni strokovnjaki opozarjajo, da so za to krivi pametni telefoni in družabna omrežja. Pa je to res?

image
Za težave s spanjem niso krivi samo telefoni. (Arhiv Ringaraja.net)
/11


Uporaba mobilnega telefona in »srfanje« po družabnih omrežjih pred spanjem sta razloga za težave z otrokovim spancem, s katerimi se sooča vse več staršev današnjih otrok, obenem pa pripomoreta še k debelosti in duševnim težavam, opozarjajo strokovnjaki. Znanstveniki poudarjajo, da se je izjemno povečalo število zelo mladih ljudi, ki imajo težave s spanjem, še najbolj izrazito je to opazno pri šestletnikih.


Krivi so starši, ne telefoni!

Kljub tem dejstvom pa nekateri strokovnjaki pravijo, da ne gre za vse kriviti družabna omrežja, ampak bi starši morali biti tisti, ki bo svojim otrokom postavili meje in težave preprečili. »Vemo, da modra svetloba, ki jo oddajajo ekrani mobilnih telefonov slabo vpliva na spanec, vendar je glavna težava v starših, ki se na to premalo ozirajo in ne telefonih,« pravi avtorica knjige »Prestanite da buljite u ekrane« (Prenehajte »buliti« v ekrane), Tanja Gudin. »Če otroci ostajajo pozno pokonci in gledajo v mobilne telefone ter spremljajo družabna omrežja, so za to glavni krivci starši in ne izdelovalci naprav oziroma podjetja, ki so te aplikacije izumile,« izpostavlja Gudinova.

 

Tudi Vicki Dawson, ustanoviteljica dobrodelne ustanove The Children's Sleep Charity poudarja, kako pomembna so pravila, ki jih morajo starši postaviti otroku. »Vse več je mam in očetov, ki ostajajo v službi do poznih ur, kar pomeni, da tudi otroci kasneje hodijo v posteljo. Toda, rutina je ključna, če želite, da ima vaš otrok zdrav vzorec spanja. Pri tem ima pomembno vlogo tudi prehrana. Otroci pojedo preveč sladkarij in uživajo energijske pijače, s katerimi nadomeščajo pomanjkanje spanja in izčrpanost, kot posledico nespanja. Vse to pa ima dologorčni vpliv na spanje«.

 

PREBERITE TUDI: Moj otrok nima ure za spanje, za hrano, dela kar želi

 

Slab spanec zaradi debelosti

Niso samo mobilni telefoni tisti, ki kratijo otrokom spanec. Porast debelosti in duševnih težav med mladimi prav tako doprinesejo k temu problemu. Debelost namreč povzroča spalno apnejo (glasno smrčanje), zaradi katere prihaja v spanju do prekinitev normalnega ritma dihanja in je ena najpogostejših težav pri spanju. Če je oseba predebela, se ta težava še poslabša. Raziskave so pokazale, da pomanjkanje spanja pripomore k debelosti, tako da se znajdemo v začaranem krogu težav.


»Med otroki se pojavljata dve glavni epidemiji – ena je debelost in druga so duševne težave in oboje je povezano s spanjem,« pravi raziskovalec, dr. Michael Farkar. »Že prej smo domnevali, da so težave povezane s spanjem posledica debelosti, vendar je vse več dokazov, da pomanjkanja spanca dejansko vodi v debelost. Ko je človeški organizem izčrpan zaradi nenaspanosti, se njegovo telo odzove tako, da aktivira hormone, ki vplivajo na apetit in lakoto. Ko ste utrujeni in nenaspani zato hrepenite po nezdravi hrani,«. Tudi anksioznost lahko povzroča težave s spanjem in spet, pomanjkanje spanja lahko povečuje anksioznost.

 

PREBERITE TUDI: Spanje v zakonski postelji


Otrok potrebuje rutino

»Otroci potrebujejo jasno rutino vse od najzgodnejšega obdobja. Seveda, mora biti tudi nekaj prilagodljivosti pri tem, ampak pravila je vseeno potrebno spoštovati. Pomembno je, da se otrok navadi na spalno rutino, ki bo njegovemu telesu dala znak, kdaj je čas, da se sprosti in spi. Zmanjšanje količine uporabe telefona v zadnji uri pred spanjem lahko pripomore k boljšemu spancu,« pojasnjuje Farkar.

 

VIR: Mondo


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Kako lahko tudi najcenejši avtosedeži reši...
Najboljše razmerje med ceno in kakovostjo pri izbiri avtosedeža. Naj gre za lupinico za dojenčka ali otroški sedež - var...
7
Zakaj ima otrok afte?
Afte so razjede na ustni sluznici, ki se lahko pojavijo v vseh starostnih obdobjih, tudi pri otrocih. V hujših primerih ...
5
Jezna sem, ker vzgajate otroke, ki se jih ...
Bila sem otrok v letih, ko je bilo biti otrok izjemno težko in ne želim, da bi se to obdobje ponovilo. Kljub temu, ko se...
4
Izštevanke (1. del)
Koliko izštevank obstaja? Veliko, bi verjetno vsakdo odgovoril. Ko pa se moramo na hitro eno spomniti pri igri, pa se na...
4



Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Zakaj ima otrok afte?
Afte so razjede na ustni sluznici, ki se lahko pojavijo v vseh starostnih obdobjih, tudi pri otrocih. V hujših primerih ...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?